15.2. – Stavba nového Horního nádraží v Karlových Varech má zpoždění. Moderní hala měla být hotová v polovině roku, termín dokončení se zatím odkládá nejméně do konce roku. Podle stavařů jsou za zpožděním problémy s podložím, které je jiné, než se kterým počítal projekt, sdělil mluvčí dodavatelské firmy Skanska Marek Pšeničný.
Infrastruktura
15.2. - S ohledem na ruský zákaz tranzitu bude Ukrajina zásobovat své tradiční trhy ve střední Asii alternativní železniční cestou. Podle ministra infrastruktury Andreje Piwowarskiho první vagony odjely z ukrajinského města Illičevsk. Jízda trvá v ideálním případě zhruba 11 dní. V Kyjevě je pro tuto alternativní trasu v kurzu pojem „Nová hedvábná cesta“ – s odvoláním na historickou obchodní cestu mezi východní Asií a Středozemním mořem. Ukrajinský vlak musí na své cestě překlenout hned dvě velké vodní plochy: Černé moře a Kaspické moře.
15.2. – Vláda bude jednat o výběru elektronického mýta od začátku příštího roku až ve středu 24. února. Informoval o tom mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že úřad ještě na poslední chvíli dokument přepracoval a zapracoval do něho připomínky koaličních partnerů. Ti by se k novému materiálu měli ještě vyjádřit před jeho zařazením na jednání vlády. Ministerstvo dopravy tak posunulo termín o týden.
V Česku je 64 důležitých dopravních staveb, u nichž Evropská unie požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Takové posouzení by jejich výstavbu mohlo zdržet až o několik let, řekl minulý týden (?) novinářům po jednání ekonomických ministrů premiér Bohuslav Sobotka. Případné zdržení by podle něj ovlivnilo i čerpání evropských fondů, jde asi o 90 miliard korun. Vláda se nyní bude snažit s Evropskou komisí pro tyto stavby vyjednat zvláštní režim.
10.2. – Za devět let fungování systému vybral stát od provozovatelů kamionů a autobusů celkem 67,6 miliardy korun, do konce první „desetiletky“ přibude do rozpočtu SFDI dalších 10 miliard. Za poslední rok to bylo 9,7 miliardy korun, tedy o celou miliardu více, než v roce 2014. Údaje z mýtných bran loni potvrdily dobrou kondici české a evropské ekonomiky, protože počet zaznamenaných transakcí kamionů vzrostl meziročně o 8,2 procenta. Růst zaznamenal tento parametr od roku 2012 každoročně. Nejvytíženějším měsícem je tradičně říjen.
9.2. – Ředitelství vodních cest (ŘVC) předloží do 14 dnů materiál k posouzení dopadů vlivu stavby plánovaného děčínského jezu na životní prostředí (proces EIA). Informoval o tom mluvčí státní investorské organizace Jan Bukovský. Materiál k posouzení vlivů dopadu stavby na životní prostředí předkládá ŘVC už potřetí a jde o dokument obsahující více než tisíc stran. Jez by mohl být hotový nejdříve v roce 2021.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil před dvěma týdny kontroverzní zakázku ministerstva dopravy na poradenství při přípravě veřejné soutěže na výběr provozovatele mýtného systému po skončení letošního roku. Ministerstvo proti tomuto rozhodnutí podá rozklad. Zakázku za 52 milionů Kč zadal začátkem loňského října ministr dopravy Dan Ťok bez soutěže společnosti Deloitte. V zatím nepravomocném rozhodnutí úřad ministerstvu nařídil zaplatit pokutu 250 000 Kč. Ministerstvo dopravy podá proti rozhodnutí rozklad.
2.2. – O provoz mýtného systému v Česku projevila zájem další společnost. Jde o satelitního výběrčího mýta z Maďarska, společnost National Toll Payment Services PLC. Ministerstvu dopravy nabídla, že bude v tuzemsku mýto spravovat od 1. ledna 2017, kdy končí dosavadní smlouva se společností Kapsch. Úřadu sdělila, že proti dnešním zhruba dvěma miliardám korun za roční provoz mýtných bran dokáže cenu snížit zhruba na polovinu.
2.2. – Konsorcium pod vedením španělské společnosti Cintra zvítězilo na Slovensku v tendru na vybudování asi 60 kilometrů dálnice a rychlostní silnice v okolí Bratislavy formou projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP). Informoval o tom státní tajemník ministerstva dopravy Viktor Stromček.
29.1. – Oslovení odborníci a profesní sdružení chválí ministerstvo dopravy za čerpání evropských dotací na výstavbu dopravních projektů. Mezi neúspěchy resortu, vedeného poslední dva roky ministry za hnutí ANO, uvádí zejména problémy s posudky dopadu řady významných staveb na životní prostředí, které EU odmítá uznat a které mohou výstavbu nejdůležitějších infrastrukturních projektů mohou zdržet i o několik let. Kritizované jsou i časté neúspěchy při vypisování veřejných zakázek.