ZÁHŘEB (27.7.) – Chorvatsko pokračuje v krocích ke zlepšení stavu veřejných financí. Vláda v Záhřebu oznámila, že se rozhodla prodat většinový podíl v nákladním železničním přepravci HZ Cargo rumunské společnosti GFR. O HZ Cargo se podle agentury Reuters zajímala také česká firma AWT, ve které má podíl podnikatel Zdeněk Bakala.
Aktuálně
Likvidace škod po povodních
Ministerstvo dopravy koordinuje stavbu dalších čtyřech mostů po povodních
PRAHA (27.7.) – Ve středu 24. července se začaly stavět další dva provizorní mosty po povodních. První most za obcí Chlum u Sedlčan, druhý za obcí Lhotka – Červený Hrádek u Sedlčan. Během víkendu pak ženisté postaví ještě mosty v obcích Zadní Třebáň a Velké Číčovice. Ministerstvo dopravy tím plní závazek, který obcím dalo po letošních povodních.
PRAHA (27.7.) – Třetí ročník ankety Nejhorší díra republiky suverénně ovládlo středočeské městečko Smečno na Kladensku. Zdejší výtluky na silnici II/236 obsadily první tři místa žebříčku. Anticena tak míří na Krajskou správu a údržbu silnic Středočeského kraje. V opravách výmolů zatím vede Moravskoslezský kraj. Letos zná poprvé nejhorší díru také Slovensko (Vytlky.sk) a Maďarsko (Katyuvadasz.hu).
PRAHA (26.7.) – Společnosti sdružené prostřednictvím národních asociací ve Federaci evropských leasingových asociací (Leaseurope) loni financovaly leasingem či splátkovými prodeji nové investice v celkové výši 252,6 miliardy €. To představuje meziroční pokles o 2,6 %. Na tomto výsledku se podílela pokračující recese evropských ekonomik.
Nová pobočka GEFCO v Mexiku
Mezinárodní logistická firma GEFCO posiluje svou síť v Latinské Americe
PRAHA (26.7.) – Lídr v oblasti logistických služeb pro automotive a průmysl francouzská logistická společnost GEFCO rozšiřuje svou mezinárodní síť v Latinské Americe. Otevřením pobočky v Mexiku hodlá využít svých mnohaletých zkušeností, vybudovat silná partnerství s výrobci a dodavateli automobilů a stát se tak pro ně poskytovatelem logistických služeb na globální úrovni.
PRAHA (24.7.) – České a moravské kraje by měly v letošním roce dostat na zajištění veřejné železniční dopravy zhruba stejně jako loni, tedy 2,6 miliardy Kč. Dohodl se na tom ministr dopravy Zdeněk Žák a hejtman Plzeňského kraje a stínový ministr dopravy Milan Chovanec (ČSSD). Částka by se mohla ještě navýšit o inflaci. Předchozí vláda chtěla krajům dotaci o 600 milionů Kč snížit, i když to bylo v rozporu s memorandem, které mají kraje se státem uzavřené. To by podle nich znamenalo snížení současného objemu přepravy o 40 procent.
BRUSEL (24.7.) – Evropská komise schválila investici přes 400 milionů € (10,4 miliardy Kč) na železniční projekty v České republice. Podle sdělení komise půjdou dotace z regionálních fondů na modernizace tratě do Českého Těšína, stejně jako úseku mezi Berounem a Zbirohem. Celkem 262 milionů € komise schválila na dva projekty, které mají modernizovat 30,75 kilometru železnice mezi česko-slovenskou hranicí a Českým Těšínem. Trať patří do českého třetího železničního koridoru, který je součástí transevropské dopravní sítě a měl by po dokončení spojovat Německo, ČR a Slovensko.
PRAHA (23.7.) – Ministr dopravy Zdeněk Žák se se zástupci podřízených investorských organizací dohodl na přísnějším dohledu nad vícepracemi, které navyšují náklady státu na dopravní stavby. Ministr tak reagoval mimo jiné na zastavení prací v modernizovaném úseku D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. „U každé vícepráce bude na rozdíl od minulosti uveden takzvaný pachatel, budeme tedy chtít vědět, kde je příčina a co způsobuje danou vícepráci,“ uvedl Žák. Se zástupci podřízených organizací ministerstva dopravy se dohodl celkem na sedmi bodech, které by do budoucna měly omezit navyšování nákladů staveb. Vícepráce budou schvalovány dopředu, nikoliv až se zpožděním.
PRAHA (23.7.) – Dopravní odvětví dlouhodobě žije ve velmi konkurenčním prostředí a pracuje s poměrně nízkými maržemi, proto je jakákoliv ztráta citlivá. Aktivnějšímu vymáhání vlastních práv brání často obava z možného poškození vztahů s obchodními partnery a následné ztráty zakázek. Tím se však věřitel sám přivádí do situace, kdy se může ocitnout v řadách dlužníků. V roce 2012 bylo v odvětví dopravy v insolvenci 392 firem a meziročně se jejich počet zvyšuje. Nárůst oproti roku 2011 činil 40 procent. Pravděpodobnost zaplacení pohledávky se snižuje každým dnem. Čím starší pohledávka je, tím obtížněji je vymahatelná, ať už kvůli zhoršující se kontaktnosti dlužníka či ztrátě jeho platební schopnosti. Pokud firma faktury nezaplatí, je potřeba situaci řešit co nejdříve.
PRAHA (23.7.) – Na osm poboček a 300 zaměstnanců se během deseti let od vstupu na trh rozrostla česká pobočka francouzské logistické společnosti GEFCO. V loňském roce společnost dosáhla obratu 86 milionů € (asi 2,2 miliardy Kč). V roce 2003 začínala společnost na zelené louce a raketový start způsobila především spolupráce s TPCA.