2.3. – Přední evropský poskytovatel služeb pro mobilitu DKV Mobility a společnost OrangeGas (OG) uzavřely v lednu 2022 smlouvu o spolupráci. Původem nizozemská společnost se specializuje na ekologická paliva, jakými jsou stlačený zemní plyn CNG (Compressed Natural Gas), zkapalněný zemní plyn LNG (Liquefied Natural Gas), HVO (syntetická nafta) a vodík. Zároveň provozuje síť dobíjecích stanic. Zákazníci společnosti DKV Mobility mají díky tomu přístup k 220 plnicím stanicím OG v Německu, Nizozemsku a Švédsku. Celoevropská akceptační síť DKV Mobility se tak rozrostla na více než 19 500 stanic s alternativními palivy.
Aktuálně
1.3. – Kamil Holenda byl dnes jmenován novým obchodním ředitelem společnosti PKP Cargo International. Kamil Holenda bude i nadále ve skupině působit ve funkci předsedy představenstva AWT Rekultivace, dceřiné společnosti PKP Cargo International. Na pozici obchodního ředitele PKP Cargo International nahradil Annu Różalskou, která bude ve společnosti působit jako vedoucí obchodní oddělení pro segmenty intermodal a automotive.
1.3. – Spojené státy nepodpoří vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou, uvedla dnes mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle ní by tento krok znamenal válku USA s Ruskem. K vyhlášení bezletové zóny opakovaně vyzývají představitelé Ukrajiny, která pátým dnem čelí ruské invazi. Rusko včera oznámilo, že nebe nad celou Ukrajinou ovládlo.
1.3. – „Česká republika není ani v nejmenším závislá na ruských investicích, těch je v Česku minimálně. Jedním z důvodů je, že Rusko má stále rozvíjející se ekonomiku, ne vyspělou a rozvinutou. Česko chce dlouhodobě přilákat firmy, které mohou nabídnout vyspělé investice do výroby s přesahem do výzkumu a vývoje, vyspělé sdílené služby apod. Ruské firmy však tento typ investic většinou nenabízí, nejsou na tento rozvoj zatím ekonomicky připraveny. Kde určitě zaznamenáme dopad bude 1. v dovozu surovin – ropy a zemního plynu, 2. v exportu a 3. v zastavení spolupráce českých firem na ruských projektech. Ve druhé a třetí oblasti dopad nebude masivní, dovoz energetických surovin bude rána, kterou musíme nějak přežít – i z toho ale vyjdeme silnější,“ uvedl Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice (AFI).
1.3. – Společnost RegioJet ode dneška spouští společně s nákladními dopravci ČD Cargo a Rail Cargo Group každodenní humanitární vlakový most mezi Ukrajinou a Prahou. Ten bude zajišťovat evakuaci osob a přepravu humanitární pomoci ze sbírky organizace Člověk v tísni.
28.2. – K vlně solidarity s válkou zasaženou Ukrajinou se bez váhání přidávají i čeští autodopravci. Prezident Sdružení Josef Melzer k tomu řekl: „Jsme velmi potěšeni, že čeští dopravci okamžitě zareagovali a nabízejí na pomoc Ukrajině volné kapacity kamionů, autobusů, ale i speciální techniku na dopravu stavebních strojů nebo vojenského materiálu. Na naši výzvu se bezprostředně přihlásily desítky členů, kromě toho mnoho firem pomáhá již individuálně.“
28.2. – Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom včera ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.
28.2. – Z Bohumína včera večer vyrazil směrem k ukrajinským hranicím další humanitární vlak na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Jede do Čopu u slovensko-ukrajinských hranic, aby přepravil do bezpečí ženy a děti. Informoval o tom mluvčí národního dopravce České dráhy Lukáš Kubát. Na pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny už ČD vypravily dva vlaky v pátek. Jely do polské Přemyšle, odkud se v sobotu navečer vrátil zatím jen jeden z nich. Druhý zůstává v Přemyšli.
28.2. – V čele Českých drah dnes končí dosavadní předseda představenstva a generální ředitel společnosti Ivan Bednárik. Ten v polovině února rezignoval. Jeho nástupce podnik vybere ve vyhlášeném výběrovém řízení, dopravce zatím dočasně povede místopředseda představenstva Michal Kraus.
28.2. – Zájezdoví autobusoví dopravci mohou ode dneška (pondělí 28. února) žádat o další část kompenzací za ztráty v závěru loňského roku kvůli pandemii nemoci covid-19. Stát mezi dopravce v programu Covid Bus III rozdělí 400 milionů korun. Částka má podle ministerstva dopravy pokrýt ztráty za loňský listopad a prosinec. Stát už v minulých dvou letech nepravidelným dopravcům kompenzoval ztráty za více než 1,2 miliardy.