Veřejná doprava

​Měsíční provozní ztráta JHMD vzroste podle insolvenčního správce až na 300 tisíc korun

14.11. – Měsíční provozní ztráta firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) vzroste v nejbližších měsících na 250 000 až 300 000 Kč. Skončily sezonní výdělečné aktivity a rostou náklady na vytápění. Zpeněžit majetek firmy, která je v konkurzu, není možné, protože firma se proti konkurzu odvolala. V insolvenčním rejstříku to uvedl insolvenční správce firmy David Jánošík. Nechal zpracovat posudek na ocenění firemního majetku, zatím ho nezveřejnil. Firma JHMD loni v říjnu provoz vlaků na úzkokolejce zastavila, Jihočeský kraj a Kraj Vysočina tam zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Vlaky by mohly zase začít jezdit příští rok v létě.

​České dráhy převzaly dvě další nové lokomotivy Siemens Vectron

14.11. – České dráhy minulý týden převzaly další dvě lokomotivy Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. Letos už zbývají dodat poslední dva plánované stroje. Jejich předání je plánované na prosinec. V roce 2024 poskytne společnost RSL Českých drahám dalších 22 lokomotiv Siemens Vectron a naplní tak rámcový kontrakt na 50 strojů.


​Siemens Mobility: První restaurační vůz pro ČD vyroben, podstupuje testy v klimatické komoře

12.11. – Výroba vozů Viaggio Comfort pro České dráhy (ComfortJet) naplno běží v závodech Siemens Mobility ve Vídni, Grazu a v Mnichově a v závodě Škoda Group v Ostravě. První vyrobené vozy podstupují zkoušky v České republice i v zahraničí. Novinkou je restaurační vůz, který se právě teď nachází v klimatické komoře ve Vídni.

​České dráhy jsou opět Nejdůvěryhodnější značkou mezi poskytovateli dopravních služeb

11.11. – České dráhy po roce opět uspěly a zvítězily v anketě Nejdůvěryhodnější značka 2023, a to v kategorii Poskytovatel dopravních služeb. Národní dopravce tak obhájil své loňské vítězství a celkově už v této anketě posbíral šest cen. ČD tak zvítězily zatím v každém ročníku od roku 2018, kdy byla dopravní kategorie mezi nejdůvěryhodnější značky zařazena.

​V areálu brněnské vozovny Pisárky roste největší kolejová harfa v Česku

8.11. – Stavba vratné tramvajové smyčky v Pisárkách postoupila do fáze pokládání kolejové harfy. Dělníci postupně napojí 15 kolejí vedoucích z vozovny na jednu centrální. Svým rozsahem se jedná v Česku o unikátní stavbu. Pokračují i práce na mostní konstrukci, kde se začnou pokládat koleje příští rok v březnu.


​České dráhy objednaly dalších 30 jednotek RegioFox, jejich počet dosáhne 106 kusů

8.11. – Především Středočeši se mohou těšit na další motorové jednotky RegioFox. Většina z nyní objednaných 30 souprav zamíří do rakovnického depa a bude obsluhovat neelektrifikované tratě v západní části regionu. RegioFoxy jsou moderní, bezbariérové, dvoučlánkové motorové jednoty s klimatizací, Wi-Fi a dalšími výhodami moderních vlaků, které lze tak snadno využít třeba jako „trainoffice“.

DPMB uplatnil opci, Škoda Group dodá další 15 tramvají

5.11. - Vozový park brněnských tramvají čeká další výrazný krok v rámci modernizace. Zastaralé typy KT8 z přelomu 80. a 90. let nahradí 15 tramvají ForCity Smart 45T. Ty nakoupí Dopravní podnik města Brna (DPMB) od výrobce Škoda Group částečným využitím opce na základě stávající smlouvy. Cena jedné tramvaje je 75 milionů Kč a hodnota celé objednávky 1,125 miliardy korun. Prvních pět tramvají z patnácti dorazí do Brna příští rok, zbylé potom v roce 2025. V rámci opce může DPMB objednat ještě dalších dvacet tramvají stejného typu.

FlixBus má v síti nejen metropole, města na východní Moravě spojí s Vídní

4.11. - Flix, rychle rostoucí technologická společnost v oblasti mobility, pokračuje ve své expanzi a oznamuje další rozšíření své zelené sítě.

Návrh ERÚ prodraží drážní dopravu, dopravní podniky jsou zásadně proti

3.11. - Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) vyjadřuje zásadní nesouhlas s návrhem vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, který připravil Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle předběžných odhadů by nová pravidla prodražila provoz tramvajové a trolejbusové, tedy nejvíce ekologické dopravy o desítky milionů korun ročně. To jsou náklady, které budou ležet na bedrech měst a obcí, jež veřejnou dopravu od dopravních podniků objednávají.

V Praze se uskuteční konference Veřejná doprava „ON-LINE“ 2023

2.11. - V rámci veletrhu CZECHBUS se 21. listopadu na Výstavišti Praha – Letňany uskuteční konference Veřejná doprava „ON-LINE“. Letos bude zaměřená na „Současné trendy a výzvy městské inteligentní mobility“. Pořadatelem je Sdružení pro dopravní telematiku, hlavním partnerem konference je CZECHBUS, mediálními partnery jsou Dopravní noviny a BUSportal.

spinner