​S novým jízdním řádem vstupuje v platnost i nový tarif Českých drah

​S novým jízdním řádem vstupuje v platnost i nový tarif Českých drah

8.12. - Se začátkem platnosti nového jízdního řádu od 10. prosince 2023 přichází České dráhy s několika novinkami oblasti tarifu a odbavení. Patrně nejzajímavější změnou bude pro cestující možnost pořízení bezplatných místenek k jízdenkám na vlaky ČD překračující hranice České republiky, a to v online odbavovacích kanálech a kdykoliv před odjezdem. Zvýší se také komfort při nákupu jízdních dokladů u vlaků z Maďarska. Cestující si budou moci vybrat místo z rezervačního plánu nově i ve směru do České republiky. Díky této změně budou rezervační plány dostupné pro všechny spoje z Břeclavi a Brna do Prahy.

Od nového jízdního řádu 2023/2024 dojde k významné změně při nákupu mezinárodních jízdenek v online odbavovacích kanálech ČD, tj. v e-shopu ČD a v aplikaci Můj vlak. Cena za rezervaci místa k sezení v mezinárodní přepravě pro vlaky překračující státní hranici České republiky bude v případě pořízení rezervace místa k sezení současně s mezinárodní jízdenkou nově 0 Kč, a to kdykoliv před odjezdem vlaku. Dosud to platilo jen v případě nákupu jízdenek online minimálně 14 dní před cestou. Nabídka bude platit pro vlaky a oddíly bez povinné rezervace. U Včasných jízdenek Evropa bude místenka podobně jako u vnitrostátních Vázaných jízdenek automaticky připojena k jízdence v nákupním košíku. U Flexi jízdenek, které cestující může v době platnosti využít v libovolném vlaku na zvolené trase, bude mít zákazník možnost si bezplatnou místenku k jízdence aktivně připojit.

„Díky této změně si cestující pořídí kompletní jízdní doklad včetně rezervací a budou tak mít garantované místo k sezení. Uvědomujeme si, že při mezinárodních cestách na delší vzdálenosti je tento aspekt pro cestující obzvlášť důležitý,“ uvedl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah, a dodal: „Online prostředí nám navíc dává možnost jednodušeji komunikovat s cestujícími, což je důležité zejména v případech, kdy dojde k neočekávaným změnám v jízdním řádu nebo v řazení vlaků.“

Zvýšení komfortu odbavení nabídnou ČD také v případě cestování vlaky výchozími z Maďarska. Při nákupu jízdenek na vlaky EC Metropolitan a Hungaria si cestující nově budou moci zobrazit rezervační plánky vlaku a vybrat si místo k sezení podle svého přání. Vlaky EC z Budapešti odbavuje rezervační systém maďarského dopravce MÁV, který dosud zobrazení plánků v odbavovacích kanálech Českých drah neumožňoval. Význam to bude mít i pro cestující ve vnitrostátním úseku mezi Břeclaví, Brnem, Pardubicemi a Prahou. Plány jednotlivých vozů tak budou k dispozici na této trase nejen v railjetech z Rakouska, ale nově právě i ve vlacích Metropolitan z Maďarska.

(lan)

Foto: ČD

spinner