Veřejná doprava

V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy budou jezdit vodíkové autobusy

31.10. - V okolí Mníšku pod Brdy u Prahy budou jezdit na pravidelných linkách autobusy s pohonem na zelený vodík. Pro jeho výrobu se používá energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě bude zdrojem elektřiny vodní elektrárna ve Vraném nad Vltavou. Pořízení deseti vodíkových autobusů vyjde odhadem na 242 milionů korun, většinu nákladů by měla pokrýt dotace z EU. Finanční model a návrh na uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících v systému Pražské integrované dopravy (PID) včera schválili středočeští zastupitelé.

V Ostravě je už všech 18 trolejbusů, DPO bude kupovat další

29.10. – Dopravní podnik Ostrava (DPO) uvádí do provozu poslední vůz z dodávky osmnácti nových trolejbusů Škoda 36 Tr. Parciální trolejbusy od Škoda Group vozí cestující postupně od února 2023. Tento týden DPO také vypsalo další výběrové řízení na deset nových nízkopodlažních klimatizovaných trolejbusů, s předpokládanou cenou celkem 175 milionů korun bez DPH.

Zastupitelé Prahy diskutovali o tendru na část metra D, usnesení nepřijali

27.10. - Pražští zastupitelé včera diskutovali o tendru na druhou část metra D, který napadlo u antimonopolního úřadu (ÚOHS) vyloučené sdružení společností Porr, Vinci a Marti (PVM). Předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop navrhl, aby město nechalo postup tendru prověřit protikorupční neziskovou organizací. Usnesení nakonec zastupitelé nepřijali, protože na jednání nebyl přítomen ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. K tématu se vrátí na příští schůzi v listopadu.

CROSSWAY, nejprodávanější řada meziměstských autobusů s 60 000 vyrobenými kusy překonala rekord

26.10. - Modelová řada autobusů CROSSWAY překonala výrobní rekord, když z montážní linky sjel 60 000. vyrobený kus. Tento významný milník svědčí o úspěchu tohoto mezinárodně uznávaného modelu a lídra ve svém segmentu, který v průběhu let posbíral řadu ocenění.

V Praze na Kotlářce přibyla další vysokorychlostní výhybka

24.10. - Pražská strojírna instalovala na křižovatce Kotlářka unikátní vysokorychlostní výhybku, která umožňuje tramvajím průjezd v rychlosti 50 km/h v přímém a 35 km/h v odbočném směru. V Praze se tento typ výhybek vyskytuje pouze v jednotkách kusů.

​Do Středočeského kraje zamíří 34 motorových vozů RegioSpider

23.10. – Cestující na jihu a východě Středočeského kraje budou cestovat v pohodlných motorových vozech typu RegioShuttle RS1, které České dráhy označují jako RegioSpider. Nabízejí klimatizovaný interiér, bezbariérový nástup, palubní Wi-Fi síť nebo elektrické zásuvky 230 V pro dobíjení cestovní elektroniky. Díky řešení s dvounápravovými podvozky mají klidnější a měkčí jízdu než starší motorové vozy řady 809/810 nebo jednotky RegioNova. Proto bude cestování pohodlnější.

​Další krok vpřed v bezproblémovém prodeji mezinárodních železničních jízdenek

23.10. – Evropský železniční sektor se i nadále zaměřuje na zlepšování zkušeností cestujících v mezinárodní dopravě. K Dohodě CIT (CIT – Mezinárodní výbor pro železniční dopravu) o pokračování v cestě (AJC) se připojilo nebo brzy připojí šest nových železničních podniků – MÁV-Start, GYSEV, HŽPP, Eurostar, LTG Link a PKP Intercity. Toto rozšíření zajišťuje, že AJC bude nyní zahrnovat více než 90 procent osobní dopravy členů Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) v EU a zaručí evropským cestujícím pokračování v cestě během většiny jejich mezinárodních cest. Rozšíření AJC je jedním z klíčových závazků plánu CER v oblasti prodeje jízdenek.

​České dráhy převzaly další dvě třívozové jednotky RegioPanter řady 640.2

20.10. – České dráhy tento týden převzaly další dvě nejnovější třívozové jednotky RegioPanter řady 640.2, a to konkrétně vozidla 640.206 a 640.213. V Olo­mouckém kraji tak jezdí již sedm RegioPanterů druhé generace, které nahrazují starší vozidla na všech páteřních elektrifikovaných linkách v Olomouckém kraji a budou zajíždět také do sousedního Zlínského kraje.

​Deutsche Bahn prodává svou dceřinou firmu Arriva, která působí i v Česku

20.10. – Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) prodává svou zahraniční dceřinou firmu Arriva, která působí i v České republice. Firmu získá americká společnost I Squared Capital, která investuje do infrastruktury. Deutsche Bahn to uvedla ve svém včerejším sdělení. Podle zpráv z médií za Arrivu dostala 1,6 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč), firmy samy ale částku nezveřejnily.

​Zdeněk Hřib: Ohledně zakázky na metro D musíme dodržovat zákon

19.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) musí v případě tendru na druhou část metra D dodržovat zákon a nemůže se k řízení na rozdíl od neúspěšných uchazečů volně vyjadřovat. Na včerejším jednání kontrolního výboru magistrátu to řekl primátorův náměstek a předseda dozorčí rady podniku Zdeněk Hřib. Výsledky tendru napadlo u antimonopolního úřadu sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM), na místě je podle Hřiba dodržet řádný proces a počkat na rozhodnutí. Jedná také o tom, že zakázku nechá prověřit neziskovými organizacemi.

spinner