Veřejná doprava

​SDP ČR: Platba kartou u cestujících MHD vede

6.12. – Zaplatit jízdné přímo ve voze MHD – to už je dnes realita pro cestující téměř ve všech velkých českých městech. Podle zjištění Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) obliba bezhotovostních plateb v MHD v posledních letech neustále stoupá, díky zjednodušení celého procesu se některým dopravcům dokonce zvyšuje počet prodaných jednorázových jízdenek.

​Brněnský dopravní podnik by mohl mít příští rok třetinu trolejbusů s bateriemi

6.12. – Brněnský dopravní podnik by chtěl mít příští rok k dispozici již 50 parciálních trolejbusů, což je třetina všech trolejbusů. Díky tomu plánuje příští rok od jara pilotně převést jednu autobusovou linku na trolejbusový provoz a rád by v této konverzi autobusových linek pokračoval, řekl novinářům generální ředitel Miloš Havránek. Tohoto stavu se podaří dosáhnout díky tomu, že podnik využije opce na nákup 40 trolejbusů 32Tr ze Škody Group.

​Od neděle dojde k dalším omezením na výtoňském mostě, dotknou se tisíců cestujících denně

6.12. – Na základě aktuálních výstupů z měření a s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti cestujících se Správa železnic rozhodla přistoupit k výrazným omezením provozu na výtoňském mostě. Změny začnou platit od neděle 10. prosince společně s novým jízdním řádem a dotknou se tisíců cestujících denně.

​Nový jízdní řád ve středních Čechách rozšíří PID a spojí region s dalšími kraji

5.12. – Nový jízdní řád ve Středočeském kraji, který začne platit od neděle, rozšíří Pražskou integrovanou dopravu (PID) do Příbrami a na části území vytvoří společný systém veřejné dopravy s Karlovarským, Plzeňským a Ústeckým krajem. Cestující na železnici se mohou těšit na nové vozy, na některých místech se jim však zkomplikuje přestupování. Důvodem jsou opravy na trati nebo nové předpisy Správy železnic zaměřené na bezpečnost, uvedli včera na tiskové konferenci v Praze zástupci organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK).

Firma ČSAD Autobusy České Budějovice pořídí do dvou let autobusy na vodík

4.12. - Firma ČSAD Autobusy České Budějovice chce pořídit do dvou let autobusy na vodík. Plánuje se také spojit s firmami, které budou budovat vodíkové plničky. Za poslední rok a půl investovala firma 900 milionů korun, protože od loňského června jezdí v dalších okresech kraje, přijala také kolem 150 lidí. Letos čeká obrat přes 700 milionů korun a zisk. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Vladimír Homola.

SAD Žilina sází na české autobusy CROSSWAY

1.12. - Společnost Iveco Czech Republic dodala svému zákazníkovi SAD Žilina celkem 78 nových autobusů řady CROSSWAY. Vozy značky IVECO BUS vyrobené ve Vysokém Mýtě budou sloužit primárně obyvatelům Žilinského kraje. Nové autobusy budou jezdit na linkách v okresech Žilina, Bytča, Martin, Turčianské Teplice, Kysucké nové Mesto a Čadca.

Rekordní úspěch IVECO BUS v Brazílii

29.11. - Značka IVECO BUS byla vybrána pro dodávku až 7 100 nových školních autobusů v průběhu dvou let, od roku 2024 do roku 2025, v aktuálním výběrovém řízení brazilského Národního fondu pro rozvoj vzdělávání (FNDE), jehož cílem je zajistit každodenní přístup do veřejných škol pro žáky žijící ve venkovských a říčních oblastech Brazílie.

ÚOHS vydal třetí předběžné opatření zakazující uzavřít smlouvu na stavbu metra D

28.11. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal třetí předběžné opatření, které pražskému dopravnímu podniku zakazuje uzavřít smlouvu s vítězem tendru na druhou část stavby nové linky metra D. V samotné věci úřad zatím nerozhodl a předběžné opatření ani nijak nepředjímá výsledek správního řízení, řekl dnes ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda. Na vydání předběžného opatření upozornil server Seznam Zprávy.

Dánští architekti promění pražské hlavní nádraží na Šťastný Hlavák

28.11. - Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. Jeho hlavní myšlenkou je přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky přímo před nádražím a historické Fantovy budovy. Navrhovaná podoba celého území klade důraz na udržitelnost, mikromobilitu a navrácení života do Vrchlického sadů. Henning Larsen Architects je součástí dánské skupiny Ramboll a v oblasti komplexních urbanistických návrhů patří mezi světové lídry.

IVECO BUS dodal 63 nových autobusů pro Banskobystrický kraj

27.11. - Společnost Iveco Czech Republic dodala šedesát tři nových autobusů slovenskému dopravci SAD Lučenec na základě vítězství ve veřejném tendru. Pořízení autobusů pro Banskobystrický kraj bylo zároveň podpořeno příspěvkem z evropských fondů. Dodávka pro SAD Lučenec je dalším potvrzením dominantní pozice značky IVECO BUS na slovenském trhu.

spinner