Veřejná doprava

​S novým jízdním řádem vstupuje v platnost i nový tarif Českých drah

8.12. – Se začátkem platnosti nového jízdního řádu od 10. prosince 2023 přichází České dráhy s několika novinkami oblasti tarifu a odbavení. Patrně nejzajímavější změnou bude pro cestující možnost pořízení bezplatných místenek k jízdenkám na vlaky ČD překračující hranice České republiky, a to v online odbavovacích kanálech a kdykoliv před odjezdem. Zvýší se také komfort při nákupu jízdních dokladů u vlaků z Maďarska. Cestující si budou moci vybrat místo z rezervačního plánu nově i ve směru do České republiky. Díky této změně budou rezervační plány dostupné pro všechny spoje z Břeclavi a Brna do Prahy.

​Podepsána smlouva o spolupráci na projektu vodíkových autobusů ve Středočeském kraji

8.12. – Příprava provozu autobusů na vodíkový pohon v okolí Mníšku pod Brdy se posunula do další fáze. Integrovaná doprava Středočeského kraje podepsala s budoucím majitelem autobusů, dopravcem Martin Uher Bus, smlouvu o spolupráci. Navazuje tak na dříve uzavřené memorandum a nedávný souhlas krajského zastupitelstva.

​Příští rok přijede přes 50 RegioPanterů, už se montují vlaky pro další regiony

7.12. – V plzeňském závodě Škoda Group probíhají finální práce na prvním červeno-šedém RegioPanteru pro Pražskou integrovanou dopravu. Od léta 2024 bude jezdit na území Prahy a Středočeského kraje. V roce 2024 předá dodavatel Škoda Group Českým drahám více než 50 jednotek RegioPanter o zhruba 150 vozech v několika různých provedeních.

​SDP ČR: Platba kartou u cestujících MHD vede

6.12. – Zaplatit jízdné přímo ve voze MHD – to už je dnes realita pro cestující téměř ve všech velkých českých městech. Podle zjištění Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) obliba bezhotovostních plateb v MHD v posledních letech neustále stoupá, díky zjednodušení celého procesu se některým dopravcům dokonce zvyšuje počet prodaných jednorázových jízdenek.

​Brněnský dopravní podnik by mohl mít příští rok třetinu trolejbusů s bateriemi

6.12. – Brněnský dopravní podnik by chtěl mít příští rok k dispozici již 50 parciálních trolejbusů, což je třetina všech trolejbusů. Díky tomu plánuje příští rok od jara pilotně převést jednu autobusovou linku na trolejbusový provoz a rád by v této konverzi autobusových linek pokračoval, řekl novinářům generální ředitel Miloš Havránek. Tohoto stavu se podaří dosáhnout díky tomu, že podnik využije opce na nákup 40 trolejbusů 32Tr ze Škody Group.

​Od neděle dojde k dalším omezením na výtoňském mostě, dotknou se tisíců cestujících denně

6.12. – Na základě aktuálních výstupů z měření a s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti cestujících se Správa železnic rozhodla přistoupit k výrazným omezením provozu na výtoňském mostě. Změny začnou platit od neděle 10. prosince společně s novým jízdním řádem a dotknou se tisíců cestujících denně.

​Nový jízdní řád ve středních Čechách rozšíří PID a spojí region s dalšími kraji

5.12. – Nový jízdní řád ve Středočeském kraji, který začne platit od neděle, rozšíří Pražskou integrovanou dopravu (PID) do Příbrami a na části území vytvoří společný systém veřejné dopravy s Karlovarským, Plzeňským a Ústeckým krajem. Cestující na železnici se mohou těšit na nové vozy, na některých místech se jim však zkomplikuje přestupování. Důvodem jsou opravy na trati nebo nové předpisy Správy železnic zaměřené na bezpečnost, uvedli včera na tiskové konferenci v Praze zástupci organizace Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK).

Firma ČSAD Autobusy České Budějovice pořídí do dvou let autobusy na vodík

4.12. - Firma ČSAD Autobusy České Budějovice chce pořídit do dvou let autobusy na vodík. Plánuje se také spojit s firmami, které budou budovat vodíkové plničky. Za poslední rok a půl investovala firma 900 milionů korun, protože od loňského června jezdí v dalších okresech kraje, přijala také kolem 150 lidí. Letos čeká obrat přes 700 milionů korun a zisk. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Vladimír Homola.

SAD Žilina sází na české autobusy CROSSWAY

1.12. - Společnost Iveco Czech Republic dodala svému zákazníkovi SAD Žilina celkem 78 nových autobusů řady CROSSWAY. Vozy značky IVECO BUS vyrobené ve Vysokém Mýtě budou sloužit primárně obyvatelům Žilinského kraje. Nové autobusy budou jezdit na linkách v okresech Žilina, Bytča, Martin, Turčianské Teplice, Kysucké nové Mesto a Čadca.

Rekordní úspěch IVECO BUS v Brazílii

29.11. - Značka IVECO BUS byla vybrána pro dodávku až 7 100 nových školních autobusů v průběhu dvou let, od roku 2024 do roku 2025, v aktuálním výběrovém řízení brazilského Národního fondu pro rozvoj vzdělávání (FNDE), jehož cílem je zajistit každodenní přístup do veřejných škol pro žáky žijící ve venkovských a říčních oblastech Brazílie.

spinner