Veřejná doprava

Budějovický dopravní podnik hledá nové řidiče pro MHD v Srbsku

30.12. - Českobudějovický dopravní podnik bude hledat nové řidiče pro vozy MHD v Srbsku. V pilotním projektu chce přivést šest řidičů z bělehradské městské hromadné dopravy (MHD). V Budějovicích by mohli jezdit od jara. ČTK to řekl ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš. Podniku v první části roku řidiči chyběli, teď jich má 226, o dva víc než je nutný plný stav.

DPMB rekapituluje rok 2022

29.12. - Dopravní podnik města Brna se ohlíží za uplynulým rokem. Kromě splněného závazku vůči městu Brnu a jeho obyvatelům, týkajícího se naježděných kilometrů a přepravených cestujících, si připisuje i řadu dalších dokončených projektů a úspěchů. 

Západočeská metropole nakupuje až 53 nových trolejbusů od Škodovky

28.12. - V ulicích Plzně se v příštích letech objeví moderní trolejbusy. Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) podepsaly se Škoda Group rámcovou smlouvu na dodání až 33 trolejbusů typu Škoda 26Tr a až 20 trolejbusů typu Škoda 27Tr. Dodávka vozidel započne už v příštím roce, rámcová smlouva je pak uzavřena až do roku 2030. Celková hodnota kontraktu je 935 milionů Kč.

Na území Prahy přibylo letos 4,4 kilometru pruhů pro autobusy MHD, meziročně míň

28.12. - Na území Prahy přibylo v letošním roce 4,4 kilometru vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy veřejné dopravy, což je meziročně o asi 1,1 kilometru míň. Celkem mohou aktuálně v hlavním městě autobusy využít 66 kilometrů vyhrazených pruhů. ČTK to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Pruhy využívají rovněž policisté, strážníci, záchranáři nebo taxikáři. Na některých místech jsou určeny rovněž cyklistům. Celková délka sítě městských a příměstských autobusů na území Prahy je okolo 880 kilometrů.

Ve spojích opavské MHD začali působit asistenti přepravy

27.12. - V autobusech a trolejbusech opavské hromadné dopravy začali působit asistenti přepravy. Lidem mají pomáhat například při přestupování, kontrolují ale i jízdenky a také dodržování dalších přepravních podmínek. ČTK to dnes řekla Lada Dobrovolná z tiskového oddělení magistrátu.

Tramvaje značky Škoda se vyrábějí v Plzni 25 let, poptávka po nich roste

27.12. - Tramvaje značky Škoda se vyrábějí v Plzni 25 let, čtyřikrát déle ale skupina Škoda dodává dalším producentům elektrických vozů stěžejní komponenty a systémy. Ve světě jezdí tramvaje 140 let. Vzhledem k příklonu k zeleným technologiím poptávka po nich stále stoupá, tramvaje jsou vysoce efektivním způsobem městské dopravy na krátké a střední vzdálenosti, a to jak ve smyslu energetické účinnosti, tak v počtu cestujících, jež přepraví, řekl Jan Švehla, mluvčí Škody Group, což je od června nový název skupiny Škoda Transportation, předního evropského výrobce vozidel pro veřejnou dopravu ze skupiny PPF.

Jihočeský kraj chce zavést jednotný integrovaný systém hromadné dopravy

25.12. - Jihočeský kraj chce v příštím roce zavést jednotný integrovaný systém hromadné dopravy (IDS). Cestující by si tak mimo jiné nemuseli při přestupech kupovat nové jízdenky. Systém by navíc měl být napojený i na MHD. ČTK to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba.

Jediná meziměstská tramvajová trať v Brně se otevřela před 45 lety

24.12. - Jediná meziměstská tramvajová trať v Brně, která vede do sousedních Modřic, se otevřela před 45 lety. Zároveň jde o první trať, na které tramvaje v Brně mohly jezdit rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Běžná rychlost na tratích na samostatném tělese je šedesátka. Po rekonstrukci před několika lety je možné touto rychlostí jezdit mezi zastávkami Moravanské lány a Modřice, smyčka, řekla mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová. Pokud bude mít dopravní podnik dost peněz, chystá se příští rok k rekonstrukci části tratě mezi zastávkami Bohunická a Moravanské lány.

V Rennes jezdí plně automatické metro Cityval

21.12. - V Rennes ve francouzské Bretani jezdí v komerčním provozu nový moderní automatický systém metra na lince B. Dodávku plně automatického systému metra na pneumatikách dodala formou projektu na klíč společnost Siemens Mobility. Linka B propojuje 15 stanic v délce 13 kilometrů a prochází metropolí podél jihozápadní osy. Po 20 letech, kdy byla otevřena linka A s technologií VAL, Rennes Métropole a SEMTCAR se opět obrátily na společnost Siemens Mobility, aby vybavila i druhou městskou linku, avšak novou generací automatického metra na pneumatikách Cityval.

Pražská MHD bude od Vánoc do 12. února jezdit podle omezených jízdních řádů

20.12. - Pražská MHD bude od Štědrého dne až do 12. února včetně jezdit podle upravených jízdních řádů. Spoje budou využívat sobotní, nedělní, prázdninové a od 3. ledna takzvané poloprázdninové jízdní řády. Výjimkou bude silvestrovská noc, kdy budou soupravy metra a vybrané denní autobusy jezdit až do 02:30 a posílené budou noční tramvaje. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Již 23. prosince přestanou jezdit školní autobusy.

spinner