Veřejná doprava

​MHD v Praze pojede od 3. ledna do 18. února podle upravených jízdních řádů

2.1. – Veřejná doprava v Praze bude letos od středy 3. ledna do neděle 18. února jezdit podle takzvaných poloprázdninových jízdních řádů, které znamenají mírné omezení zejména v ranní a odpolední špičce. Důvodem je každoroční lednový a únorový pokles počtu cestujících. Intervaly jednotlivých spojů se tak prodlouží v řádu několika minut. Sdělil to Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Cestující čeká v lednu rovněž několik krátkodobých výluk tramvají.

Jaký dopravní prostředek bude jezdit podzemím Brna, má být jasné v březnu

1.1. - Jestli bude Brnem někdy v budoucnu jezdit v podzemí vlak, tramvaj či vznikne nějaký jiný kolejový systém, by mělo být jasné v březnu, předpokládá radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Na konci loňského roku město dostalo po letech tvorby studii proveditelnosti. Správa železnic (SŽ) si k ní nechá zpracovat oponentní posudek, řekl ČTK.

MHD v Teplicích bude kvůli zpožděné dodávce odbavovacího zařízení zdarma

30.12. - Příspěvková organizace Městská doprava Teplice, která od 1. ledna zajistí provoz autobusů a trolejbusů v lázeňském městě, do odvolání zavede přepravu cestujících zdarma. Zpozdila se dodávka odbavovacího zařízení od společnosti Mikroelektronika, stojí na webových stránkách příspěvkové organizace.

Jízdní řády a trasy některých linek v Ostravě se od 2. ledna změní

27.12. - Jízdní řády a trasy některých autobusových a trolejbusových linek v Ostravě se od 2. ledna změní. Na trolejbusových linkách skončí provoz podle takzvaných zvláštních jízdních řádů. Dopravní podnik Ostrava o tom informoval na svých internetových stránkách. Tramvajových linek se změny nedotknou.

Od ledna budou meziměstské spoje zajišťovat v Karlovarském kraji nové autobusy

24.12. - Od 1. ledna vyjedou na silnice v Karlovarském kraji nové autobusy meziměstské dopravy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Jedna z největších změn v autobusové dopravě v kraji se připravovala několik let a definitivní smlouvy schválily orgány Karlovarského kraje a Karlových Varů na konci letošního roku. Nákup autobusů a předání zakázky na dopravní obslužnost formou takzvané vertikální spolupráce je v Česku výjimečný, řekl krajský zastupitel Jan Bureš, který má na starosti dopravu.

Vodík v ČR v roce 2023: Klíčová legislativa, nové plničky, elektrolyzér či testy autobusu

24.12. - V roce 2023 došlo k výraznému posunu v oblasti vodíku na evropské úrovni. Evropská komise v únoru vydala legislativu osvětlující metodologii výroby obnovitelného vodíku na území Evropské unie. Projekty zaměřující se na výrobu obnovitelného vodíku elektrolýzou vody tak konečně dostaly do ruky nápovědu, jak docílit toho, aby byl vodík opravdu zelený.

Dopravní podnik v Pardubicích bude mít příští rok rekordní investice

23.12. - Dopravní podnik v Pardubicích plánuje v příštím roce rekordní investice, zhruba čtyřikrát vyšší než v minulých letech. Na nové vozy městské hromadné dopravy nebo kamerový systém pro autobusy a trolejbusy vydá 240 milionů korun. Velkou část nákladů uhradí dotace. ČTK to řekl ředitel Tomáš Pelikán.

DPP zahájil zkušební provoz největšího trolejbusu v ČR s cestujícími

22.12. – Společnosti Do­pravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a Škoda Electric ze skupiny Škoda Group včera zahájily zkušební provoz největšího trolejbusu v ČR Škoda – Solaris 24m s cestujícími. Jedná se o další fázi homologace tohoto vozidla pro provoz v ČR, v rámci které musí najezdit 15 tisíc kilometrů s cestujícími. Velkokapacitní tříčlánkový bateriový trolejbus Škoda – Solaris 24m bude během ní jezdit jako vložený spoj na lince 58 v úseku Palmovka – Trutnovská.

IVECO BUS dodal 10 nových autobusů Crossway Low Entry pro ČD Bus

21.12. - Deset nových autobusů IVECO si zástupci společnosti ČD Bus, dceřiné firmy Českých drah, převzali v tomto týdnu. Vozidla už dostala firemní vizuál a hned po Novém roce začnou vozit cestující v rámci náhradní autobusové dopravy.

Pět autobusů Scania Citywide doplní flotilu trolejbusů v Teplicích

21.12. - Od začátku roku 2024 vyrazí do teplických ulic pět zbrusu nových nízkopodlažních autobusů Scania Citywide LF. Nadstandardně vybavená vozidla budou vůbec prvními městskými autobusy v Česku bez konvenčních zrcátek, která byla nahrazena digitálními kamerami.

spinner