Veřejná doprava

​Libuše Jurečková se stala finanční ředitelkou Škoda Group

16.1. – Od 1. ledna 2023 usedla na pozici Chief Financial Officer (CFO) Škoda Group Libuše Jurečková (59), manažerka s více než 25 lety zkušeností na vedoucích pozicích zejména v oblasti financí. Ve Škoda Group má na starosti řízení finančních činností skupiny a je zodpovědná za finanční plánování a sledování finančních toků a jejich kontrolu.

​Během dvou let se prodej jízdenek OneTicket více než zdvojnásobil

16.1. – Už více než dva roky mohou lidé cestovat po Česku s univerzální vlakovou jízdenkou OneTicket, která umožňuje jezdit spoji všech dopravců zapojených do systému a libovolně mezi nimi přestupovat. Zatímco v prvním roce fungování se prodalo téměř 1,2 milionu těchto jízdenek za 112 milionů korun, ve druhém roce už to byl více než dvojnásobek – přes 2,4 milionu jízdenek za 261 milionů korun.

​DPP zaplatí za provoz SMS jízdenek za tři roky 200 milionů korun

16.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) zaplatí za provoz SMS jízdenek v letech 2023 až 2026 celkem 200 milionů korun. Službu podniku dodá společnost Globdata (dříve Erika). Vyplývá to z výsledku výběrového řízení zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Globdata zajišťovala službu pro DPP již od roku 2008, naposledy zvítězila v tendru v roce 2019. Službu městu dodává i nyní.

​Dopravní podnik města Ústí nad Labem testuje elektrický autobus Scania Citywide

16.1. – Dopravní podnik města Ústí nad Labem převzal k dvouměsíčnímu testování čistě elektrický a kompletně nízkopodlažní autobus Scania Citywide LF. Dopravní podnik chce z tohoto testování získat zkušenosti s provozem jednoho z možných řešeních při přechodu na 100% bezemisní dopravu. Elektrická Scania je součástí nejnovější generace autobusů švédského výrobce a díky osmi bateriím s celkovou kapacitou 264 kWh nabízí dostatečný dojezd na jedno nabití pro celou řadu městských nebo příměstských linek.

​ČD zajistí dopravu na jižní Moravě do konce roku 2024, kraj vybírá pokračovatele

16.1. – České dráhy budou na jižní Moravě zajišťovat vlakovou dopravu do prosince roku 2024. Poté zde mají jezdit dopravci, kteří vzejdou částečně z nabídkového řízení a částečně z přímého zadání, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. S krajem měly ČD uzavřenou smlouvu do konce loňského roku s opcí na další tři roky, termín ukončení smlouvy kraj dosud veřejně neprezentoval.

​Německo od 2. února zruší povinné roušky v dálkové dopravě

15.1. – Německo od 2. února zruší povinné nošení roušek v dálkové dopravě. Oznámil to spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který chce nyní spoléhat na vlastní odpovědnost cestujících. K uvolnění karanténního nařízení bude nutné změnit zákon, který dosud počítá s nošením respirátorů v dálkových autobusech a vlacích až do 7. dubna. V letadlech roušky Německo nevyžaduje.

​Vídeňská vlakotramvaj Badner Bahn získala nové vozy

13.1. – Nový rok přinesl dobrou zprávu až 40 000 cestujícím, kteří denně pendlují do a z Vídně na lokální dráze Badner Bahn. Na trať spojující centrum metropole s lázeňským městem Baden a přilehlými obcemi totiž začaly vyjíždět zbrusu nové nízkopodlažní soupravy, které nahradí přes třicet let staré vozy.

​DPP objednal 70 nových městských autobusů, 26 kloubových a 44 standardních vozů

13.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) objednal 70 nových městských dieselových autobusů IVECO Streetway. Z toho jich bude 26 kloubových a 44 standardních vozů. Řekla to mluvčí podniku Aneta Řehková. Celkem 91 vozidel bude sloužit k nezbytné obnově vozového parku autobusů DPP. Na dodávku vozidel DPP v těchto dnech uzavřel tzv. prováděcí smlouvy. Nové autobusy si DPP bude přebírat postupně. DPP vlastní okolo 1200 autobusů. DPP je největší městkou firmou, která zaměstnává na 11 000 lidí.

​Sto padesát plně elektrických městských autobusů Iveco Bus E-WAY pro Busitalia

12.1. – Společnost IVECO Bus získala tříletou rámcovou smlouvu na dodávku až 150 plně elektrických městských autobusů E-WAY o délce 12 m pro společnost Busitalia. Jedná se o dosud největší zakázku na městské autobusy E-WAY v Itálii, která potvrzuje pozici značky v čele řešení plně elektrické mobility.

​Wi-Fi nabízí již víc než 500 regionálních vlaků Českých drah

12.1. – Během prosince dokončily České dráhy instalaci Wi-Fi palubní sítě do všech motorových jednotek Regionova, ve kterých tuto službu požadují objednavatelé drážní dopravy. Snadný přístup k internetu tak denně nabízí několik tisíc spojů národního dopravce od mezistátních vlaků po vedlejší regionální dráhy.

spinner