Veřejná doprava

​V Olomouckém kraji vyjely první třívozové jednotky RegioPanter druhé generace

25.6. – České dráhy nasadily na trať Olomouc – Uničov – Šumperk tři nejnovější třívozové soupravy RegioPanter. K předání trojice jednotek došlo na začátku týdne, poté na ně byly umístěny polepy Olomouckého kraje. Další jednotky RegioPanter řady 640, jejichž výrobcem je Škoda Group, budou přicházet ve druhé polovině roku a na začátku roku 2024, celkově jich v Olomouckém kraji bude jezdit na tratích v elektrické trakci 27. Jednotka RegioPanter druhé generace má kapacitu 234 míst a nabízí vše, co odpovídá standardům moderního cestování v regionální dopravě 21. století.

​ČD investují do svého vozového parku do roku 2035 zhruba 160 miliard korun

24.6. – České dráhy investují do svého vozového parku do roku 2035 zhruba 160 miliard korun. Za posledních deset let to bylo 50 miliard korun. V regionální dopravě staví podnik na elektrických a dieselových vlacích, jichž mají nyní objednaných přes 200. Pro Moravskoslezský kraj pořídí i vlaky bateriové, řekl včera v Táboře na konferenci Budoucnost regionální železnice náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

​Na jihu Moravy končí většina honeckerů a plecháče, ČD rozjezdily nové Moravie

23.6. – Mimořádné nasazení zaměstnanců Českých drah v uplynulých týdnech umožní brzké nasazení všech elektrických jednotek Moravia dodaných Jihomoravskému kraji společností Škoda Group. Už několik týdnů ladí servisní technici výrobce spolu s techniky Českých drah dodané jednotky Moravia, podílejí se na předávání vlaků i na technicko-bezpečnostních zkouškách a zkušebních jízdách. Díky tomu bude mít Jihomoravský kraj už během června k dispozici pro provoz všech 37 jednotek Moravia.

​Zeptali jsme se Petra Moravce, výkonného ředitele Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia

Jaký dopad bude mít podle vás zvýšení daně z přidané hodnoty z jízdného na výkony a tržby železničních osobních dopravců?

​Ústecký dopravní podnik využil celou opci na nákup trolejbusů od Škoda Group

22.6. – Dopravní podnik města Ústí nad Labem využil celou opci v rámci smlouvy na nákup trolejbusů Škoda 27 Tr. Kontrakt na nákup velkokapacitních trolejbusů uzavřel ústecký dopravní podnik se Škoda Group na podzim roku 2022. Poslední objednávka na dodatečných dvanáct vozidel dosáhne částky bezmála 250 milionů Kč, celkově má zakázka hodnotu více než 650 milionů Kč.

​Počet vozidel MHD s klimatizací v Česku roste

21.6. – Zatímco v roce 2019 byla pětina vozů městské hromadné dopravy vybavena klimatizací v prostoru pro cestující, aktuálně je to už téměř polovina vozů. Vyplývá to ze statistiky Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), která sleduje důležité parametry MHD v České republice.

​České dráhy jsou v investičním pásmu, Moody´s jim potvrdila rating na stupni Baa

21.6. – Mezinárodní ratingová agentura Moody´s sleduje České dráhy průběžně celý rok a obvykle na jaře vydává pravidelné hodnocení. „Moody’s má k dispozici veškeré informace o našem hospodaření, rizicích i rozvojových plánech firmy. Její hodnocení je objektivní a nezávislé. Doufám, že tím končí nesmyslné srovnávání Českých drah s Českou poštou a strašení, že nás čeká podobný osud. Potvrzení úrovně ratingu vnímáme tak, že je náš byznys model zdravý a udržitelný,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec. Agentura potvrdila rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem, přičemž některé klíčové ukazatele, od kterých se úvěrové hodnocení odvíjí, se dokonce meziročně zlepšily.

​Společnost DB chce s pomocí umělé inteligence zmírnit zpoždění vlaků

20.6. – Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) chtějí rozšířit zapojení umělé inteligence (AI) do řízení železniční dopravy, slibují si od toho rychlejší reakce na mimořádnosti, a tím i méně zpoždění. DB ve svém sdělení uvedly, že díky AI se v loňském roce na městské a příměstské železnici S-Bahn ve Stuttgartu, Mnichově a v regionu Rýn-Mohan podařilo předejít 58 000 minutám zpoždění.

​Nádražím Florenc projede denně 450 autobusů, o 50 méně než před covidem-19

19.6. – Autobusovým nádražím Florenc projede denně zhruba 450 autobusů. Před epidemií koronaviru v roce 2019 to bylo asi 500 spojů za den. Zpět na předcovidových číslech by chtělo být nádraží do dvou let. Řekl to generální ředitel ČSAD Praha holding Pavel Vráblík. Společnost nádraží provozuje a je také vlastníkem pozemků. Provoz autobusového nádraží Florenc začal 17. června 1948.

​Majitel Flixbusu zintenzivnil přípravy ke vstupu na burzu

18.6. – Německá společnost Flix, která vlastní autobusové dopravce Greyhound v Severní Americe a FlixBus v Evropě, zintenzivnila přípravy na možný vstup na burzu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se situací. Primární nabídka akcií firmy Flix, která před deseti lety začala nabízet autobusovou dopravu v Německu, by dala kapitálovým trhům naději, když rostoucí úrokové sazby a ekonomická turbulence způsobená válkou na Ukrajině přiměla řadu společností, aby odložily plánovaná uvedení na burzu.

spinner