Veřejná doprava

​Na veletrh LogiMAT je připraveno na sto velkých novinek z oblasti intralogistiky

7..2. – Na veletrh LogiMAT 2024, která se utkusteční od 19. do 21 března ve Stuttgartu, se sjedou mezinárodní vystavovatelé ze všech produktových segmentů, aby odborníkům z oboru umožnili poprvé nahlédnout do široké nabídky nových a vylepšených produktů pro efektivní intralogistiku. Již před akcí bylo oznámeno přibližně 100 nových a dosud nevystavovaných produktů.

​Podíl nových elektrobusů se v EU zvýšil na 16 procent, lídrem v Česku je Ostrava

6.2. – Elektrobusy v zemích Evropské unie získávají na popularitě – v Česku se situace však nezdá být tak pozitivní, naopak Rumunsko bylo v loňském roce v tržním podílu elektrobusů premiantem mezi všemi zeměmi. V zemích EU bylo v roce 2023 registrováno 5 166 nových elektrobusů, meziročně o 39 % více, podíl na všech registracích se z 13,6 % zvýšil na 15,9 %. V Česku bylo registrováno pouze 6 nových elektrobusů, meziročně o 36 méně. Český trh v roce 2023 s novými autobusy byl 8. největší mezi zeměmi EU, s elektrobusy až 23., vyplývá z aktualizovaných informací webu Čistá doprava, které vycházejí ze zdrojových dat Evropského sdružení výrobců automobilů.

​Zájem o zájezdové autobusy klesá, dopravci chtějí slevy pro děti či seniory

5.2. – Zájem o zájezdovou autobusovou dopravu podle jejích provozovatelů klesá, protože je výrazně dražší než linková. Dopravci by proto chtěli pro zájezdové autobusy státem dotované slevy pro děti, studenty či seniory, jako jsou ve veřejné dopravě. Řekli to zástupci Asociace nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky ale pro nepravidelnou autobusovou dopravu klasická sleva není možná, protože by bylo problematické kontrolování poskytnutých slev.

​Bezplatná autobusová linka S1 spojila střed Plzně s nákupním centrem na severním okraji města

4.2. – Dopravce AKV bus, a. s., divize Plzeňsko (dříve ČSAD autobusy Plzeň) provozuje nově autobusovou linku S1 městské hromadné dopravy v Plzni. Linka spojuje plzeňské Centrální autobusové nádraží s nákupním areálem S1 Center, které se nachází na severním okraji západočeské metropole na Košutce. Objednatelem linky je obchodní zařízení S1 Center Plzeň. Cestující se svezou zdarma.

​Po výhybkách z Pražské strojírny budou jezdit tramvaje až na Novém Zélandu

4.2. – Kromě Austrálie bude Pražská strojírna dodávat své výrobky i na Nový Zéland. Muzeum dopravy a technologií (MOTAT) v Aucklandu si objednalo dvě atypické výhybky. Na dlouhou cestu na druhou stranu zeměkoule se vydají na jaře letošního roku. K podpisu smlouvy mezi MOTAT a Pražskou strojírnou došlo v září loňského roku, termín dodání byl stanoven na 15. května 2024. Předmětem zakázky jsou dvě výhybky včetně přestavníků.


​Začíná zimní test vodíkového autobusu pro Mostecko

2.2. – Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol pokračuje ve spolupráci s městy Most a Litvínov v další fázi pilotního provozu vodíkového autobusu, který vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production s.r.o. „Po úspěšném pilotním provozu a letním testování vodíkového autobusu pro Mostecko přecházíme do další fáze pilotního provozu,“ přiblížil Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova, a dodal: „Vodíkový autobus bude opětovně zařazen do provozu na vybraných linkách ve městech Most a Litvínov od pondělí 5. února do neděle 11. února. Očekáváme, že úspěchy dosažené v letním období se zopakují i během zimních testů. Po jejich dokončení vydáme doporučení ohledně možného zařazení těchto autobusů do našeho vozového parku.“

​Věřitelé JHMD schválili reorganizaci, úzkokolejku by mohly koupit obce

1.2. – Věřitelé zadlužené firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která je v úpadku, schválili její možnou reorganizaci. Investor, jímž by měla být firma good thing, chce o koupi úzkokolejných drah na jihu Čech a Vysočině jednat s obcemi. Reorganizační návrh počítá s tím, že by dráhu koupily obce. Část vozů by koupila firma Swietelsky Rail CZ. Vyplývá to informací na včerejší schůzi věřitelů u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Tento soud již dvakrát poslal firmu JHMD do konkurzu, pokaždé ale jeho rozhodnutí zrušil Vrchní soud v Praze.

​Vyšlo v DN č. 1 - 2

Ing. Ladislav Němec (MD): Rostoucí finanční nároky při obnově vozidel jsou pro objednavatele klíčové

1.2. – Výkony ve veřejné dopravě se po útlumu během pandemie zvyšují. Zároveň však rostou i náklady dopravců a mění se požadavky objednavatelů. O zhodnocení loňského roku a o výhled na další období jsme požádali Ing. Ladislava Němce, náměstka ministra dopravy pro řízení Sekce dopravní.

​Vyšlo v DN č. 1 - 2

Ing. Zdeněk Suchan (ČESMAD Bohemia): Pokud bude podpora veřejné dopravy skutečná, počet cestujících poroste

30.1. – Dopravci se v posledních letech musejí vypořádávat s nárůstem nákladů, ale také s nedostatkem řidičů či tlakem na pořizování nízkoemisních či bezemisních, a tedy dražších vozidel. Jejich pohled na tuto situaci nám přiblížil Ing. Zdeněk Suchan, 1. viceprezident Sdružení ČESMAD Bohemia a předeseda představenstva společnosti AKV bus a.s.

​Vlaky railjet Českých drah najely další milion kilometrů

30.1. – Po najetí dalšího zhruba 1,2 milionu kilometrů začala třetí velká obnova v životním cyklu jednotek railjet Českých drah. Obnovy českých railjetů se provádějí společně s rakouskými vlaky v závodě ÖBB Technische Services GmbH ve vídeňské čtvrti Simmering.

spinner