Veřejná doprava

EK navrhuje do roku 2030 nulové emise u nových městských autobusů

15.2. - Evropská komise včera předložila návrh, který obsahuje nové ambiciózní cíle snížení emisí oxidu uhličitého pro nová těžká vozidla od roku 2030. Chce tím zajistit omezení emisí oxidu uhličitého v od­větví dopravy. Nákladní automobily, městské autobusy a autokary totiž způsobují přibližně 6 % celkových emisí skleníkových plynů v EU a více než 25 % emisí ze silniční dopravy. Díky navrhovaným přísnějším normám by tak mohl tento segment silniční dopravy přispívat k přechodu na bezemisní mobilitu a pomohl by EU dosáhnout cílů, které si stanovila v oblasti klimatu a nulového znečištění. 

Aplikace Lítačka spouští novou funkci, naplánuje kombinaci způsobů dopravy

14.2. - Cestující v Praze si budou moci nově v aplikaci městské hromadné dopravy Lítačka nově vyhledat trasu, která kombinuje způsoby dopravy. Hlavní město Praha hledá dobrovolné uživatele operačního systému android, kteří budou testovat neveřejnou verzi. Novinářům to včera řekli primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstek Adam Scheinherr a zástupci firmy Operátor ICT (OICT), která pro hlavní město aplikaci připravuje. Nově je v aplikaci PID Lítačka také možnost placení parkování.

​České dráhy budou na konci letošního roku provozovat kolem 80 nově dodaných vlaků

13.2. – České dráhy budou na konci letošního roku provozovat kolem 80 nově dodaných vlaků. Revoluce v kvalitě cestování čeká občany v Jihomoravském a Olomouckém kraji i na Vysočině. Nové soupravy však zamíří do celkem poloviny všech regionů v České republice.

​Škodovka slaví 15 000 předaných trolejbusů, jubilejní vůz bude jezdit v Ostravě

11.2. – Škoda Group, lídr voblasti kolejové a silniční hromadné dopravy, překonala nový milník. Vaktuální várce jejích šesti nových trolejbusů pro Ostravu je patnáctitisící jubilant. Jedná se o nejnovější model Škoda T‘CITY 36 Tr sdélkou 12 metrů, nízkopodlažní konstrukcí, maximální rychlostí 65 km/h a kapacitou 85 cestujících. Díky trakčním bateriím dokáží trolejbusy 36 Tr obsloužit až 15km úsek bez trolejového vedení. Vjejich výbavě nechybí klimatizace, USB sloty pro dobíjení drobných spotřebičů ani kamerový systém. Škoda Group postupně dodá severomoravské metropoli celkem osmnáct těchto vozů.

​ČD zahájily provoz pod dohledem ETCS na 3. koridoru z Berouna do Chebu

11.2. – Národní železniční dopravce se připravuje na zahájení výhradního provozu pod dohledem evropského vlakového zabezpečovacího zařízení ETCS i v západních Čechách. V lednu 2023 zahájil provoz pod dohledem ETCS s elektrickými jednotkami RegioPanter řady 650.2 v úseku Beroun – Plzeň – Cheb.

​Ministr dopravy navštívil závod Škoda Group a prohlédl si vodíkový autobus

10.2. – Udržitelnost a ochrana životního prostředí. To je cíl nového vodíkového autobusu Škoda H'CITY, který se zanedlouho objeví v ulicích Prahy. Momentálně se nachází ve své plzeňské domovině, kam si ho přijel prohlédnout ministr dopravy ČR Martin Kupka. Vodíkový autobus představuje alternativu ke klasickým spalovacím motorům i stále populárnějším elektromotorům a je tak další variantou, kterou mohou dopravní podniky doplnit své flotily vozidel a zajistit tak rozmanitost využívaných pohonů, která vede k větší spolehlivosti a stabilitě při plánování spojů. O alternativní pohony se stále více zajímají provozovatelé i samosprávy. To ale zdaleka není vše. Velkou podporu mají v tomto ohledu výrobci i ze strany státu, jak ukazuje právě návštěva ministra Kupky, který se o vývoj nových technologií v dopravě aktivně zajímá.

​Siemens Mobility dodá bateriové vlaky pro Westerwald

8.2. – Společnost Hessische Landesbahn si pro svůj pilotní inovativní železniční projekt bezemisní mobility vybrala pro tratě v Horním a Dolním Westerwaldu dvouvozové dvouzdrojové elektrické trakční jednotky trolej/akumulátor Mireo Plus B od společnosti Siemens Mobility. Obě tratě ve Westerwaldu s náročným velkým stoupáním a dlouhými neelektrifikovanými úseky vyžadují vysoce výkonná vozidla.

​Start nového dopravce v Jablonci nad Nisou provázejí další problémy

8.2. – Start nového dopravce ČSAD Slaný v Jablonci nad Nisou provázejí další potíže. V prvních dnech zkomplikovalo práci řidičů sněžení a problémy s technikou, kvůli kterým spoje nabíraly i půlhodinová zpoždění a někam vůbec nedojely, teď vypověděly službu dva ze čtyř malých autobusů Rošero. Místa, kam nelze zajet velkými autobusy, tak dopravce obsluhuje osobními vozy, řekl včera Luboš Wejnar, ředitel Jablonecké dopravní, která je koordinátorem dopravy v regionu.

​Pražský magistrát stále řeší audity kvůli Dozimetru, DPP získal certifikaci

8.2. – Pražský magistrát dokončil první předběžné tržní konzultace a připravuje vypsání tendrů na zpracování auditů ke kauze Dozimetr, jejichž provedení zastupitelé schválili loni v červnu. Sdělil to mluvčí hlavního města Vít Hofman. Pražský dopravní podnik (DPP) podle mluvčí Anety Řehkové dokončil finální audit v procesu získání mezinárodní protikorupční certifikace a letos plánuje dostat další. V kauze Dozimetr čelí obvinění několik lidí, kteří podle policie organizovali korupci v DPP.

​MAN Lion's City E s účinnou a ekologickou technologií klimatizace

5.2. – MAN se zavázal, že do roku 2030 výrazně sníží emise oxidu uhličitého u prodávaných vozidel. Jako jedno z opatření k dosažení tohoto cíle společnost po intenzivní vývojové fázi implementovala do vozidla MAN Lion's City E klimatizační systém CO2 . Kromě šetrnosti k životnímu prostředí se tento systém vyznačuje také působivou účinností.

spinner