Veřejná doprava

Studii obnovy lanovky na Ještěd zpracuje pro Liberec kancelář SIAL

31.7. - Studii obnovy kabinové lanovky na Ještěd zpracují pro Liberec architekti kanceláře SIAL. Posoudí nejvhodnější technické řešení, vedení trasy dráhy i investiční a provozní náklady, uvedl dnes na sociálních sítích primátor Jaroslav Zámečník. Pokud vše dobře půjde, mělo by mít podle něj počátkem příštího roku vedení města jasno v tom, jaké varianty řešení jsou možné, a na kolik to krajské město přijde.

Škoda Group dodá až 40 nových tramvají pro německý Kassel

24.7. - Cestující v dalším německém městě v budoucnu využijí tramvaje značky Škoda. Dozorčí rada tamního dopravního podniku Kasseler Verkehrs-Gesellschaft (KVG) podepsala objednávku 22 nových třicetimetrových obousměrných tramvají z dílen Škoda Group a dalších až 18 tramvají může objednat v rámci opce. Cena zakázky (bez opce) je 88 milionů EUR a jedná se o největší investicí do vozidel v historii KVG. Dodávky prvních tramvají jsou plánovány na rok 2026.

DPP loni utržil na jízdném zhruba 3,43 miliardy korun, víc než v roce 2021

21.7. - Pražský dopravní podnik (DPP) v loňském roce utržil na jízdném v souvislosti se smlouvou s hlavním městem zhruba 3,43 miliardy korun, což je meziročně víc. Zvýšil se prodej jednotlivých jízdenek i předplatních kuponů. Vliv na výši prodaných jízdenek mělo ukončení opatření proti covidu-19. Vyplývá to z výroční zprávy podniku, kterou má ČTK k dispozici. Z celkové výše vybraného jízdného v pražské integrované dopravě (PID) tvoří jízdné DPP 78,91 procenta. Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, zaměstnává téměř 11 000 lidí a má na starosti MHD.

Pardubická flotila se rozroste o dalších 10 trolejbusů od Škoda Group

19.7. - Škoda Group uzavřela s Dopravním podnikem města Pardubic smlouvu na dodávku 10 moderních trolejbusů Škoda 32 Tr. Tato zakázka navazuje na úspěšnou dodávku trolejbusů, která proběhla během letošního června. Dvanáctimetrová vozidla v hodnotě téměř 145 milionů Kč budou východočeské metropoli předána do září 2024. Všechny trolejbusy provozované pardubickým dopravním podnikem dodala Škoda Group. Důvěra, která byla skupině touto opakovanou objednávkou projevena, ještě více upevňuje její postavení předního dodavatele moderních dopravních řešení.

Nové tramvaje v Melbourne budou pohánět trakční motory od Škoda Group

18.7. - Škoda Group, přední evropský výrobce komponentů a vozidel pro veřejnou dopravu, se bude podílet na dodávkách tramvají do australského Melbourne, města s jednou z největších tramvajových sítí světa. V rámci této zakázky spojila síly s francouzským výrobcem Alstom. Ten do Melbourne dodá tramvaje, pro které Škoda Group vyrobí včetně opce až 1 120 trakčních motorů. Dlouholeté partnerství se skupinou Alstom tak dosáhlo významného milníku. Pohony a trakční motory Škoda pohání kolejová a silniční vozidla po celém světě. Pro Škodovku se jedná o vůbec první dodávku, která směřuje do Austrálie. Od příštího roku do listopadu 2028 bude do Melbourne dodáno 400 kusů trakčních motorů pro 100 tramvají. Dalších 720 motorů je součástí opce. Celková hodnota zakázky je přes 13 milionů EUR.

Bulharská metropole nakoupí osm souprav metra od Škoda Group

16.7. - Škoda Group získala zakázku na dodávku osmi souprav metra do bulharské metropole Sofie. Hodnota kontraktu přesahuje 1,6 miliardy Kč. Výroba čtyřvozových souprav pro dopravce Metropoliten EAD bude probíhat ve výrobních závodech skupiny v Ostravě a Plzni. Metro koncepčně navazuje na soupravu dodávanou do Varšavy, na rozdíl od ní ale bude to sofijské vybaveno klimatizací. Nová vozidla vstoupí do provozu v roce 2026 a budou jezdit na linkách 1, 2 a 4. Není to poprvé, kdy Škoda dodává vozidla do Bulharska. Od roku 2010 dodala do pěti bulharských měst 210 trolejbusů.

V Praze jako prvním městě v ČR jezdí vodíkový autobus v pravidelném provozu

15.7. - Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s hl. m. Prahou a společnostmi Škoda Group a ORLEN Unipetrol zahájil v pátek 14. července na lince č. 170 Jižní Město – Pražská čtvrť pilotní provoz vodíkového autobusu Škoda H’CITY. Praha se tak stala prvním městem v ČR, ve kterém jezdí vodíkový autobus v pravidelném provozu MHD s cestujícími. DPP jej do konce července bude nasazovat na lince č. 170 zatím jen v pracovní dny na ranní a odpolední špičku jako pořadí 11, od srpna pak denně na celodenní provoz. Na základě uzavřeného memoranda bude pilotní provoz probíhat dva roky s možností prodloužení o další dva roky.

V metru na Nádraží Holešovice DPP vybudoval výtah, stanice je plně bezbariérová

13.7. - Cestujícím ve stanici metra Nádraží Holešovice od dnešního dne slouží výtah, který zde nechal postavit Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP). Díky tomu je v pražském metru aktuálně 46 bezbariérově zpřístupněných stanic z celkem 61. Další, 47. v pořadí, bude na jaře příštího roku stanice Jiřího z Poděbrad. Výstavba výtahu ve stanici Nádraží Holešovice trvala necelých šest měsíců, náklady činily bezmála 19 milionů korun. Zhotovitelem stavby byla společnost Brema.

Nové tramvaje pro Bergamo z produkce Škoda Group budou vybaveny antikolizním systémem

13.7. - Škoda Group, přední světový dodavatel dopravních řešení, získala významnou zakázku na výrobu 10 obousměrných tramvají pro město Bergamo, a to včetně zajištění tříletého full servisu. Dodávka tramvají je součástí větší zakázky, která zahrnuje celý projekt výstavby nové tramvajové trati na klíč. Nová druhá městská tramvajová linka T2 povede z centra města do jeho severozápadní části. Projekt je financován z PNRR (Národní plán obnovy a odolnosti). Tramvaje jsou speciálně navrženy pro novou trať, která má být vybudována ve městě i mimo něj, a znamenají významnou investici do udržitelné městské dopravy. Dodávky tramvají jsou naplánovány na příští tři roky, což městu Bergamo umožní posílit infrastrukturu veřejné dopravy a uspokojit rostoucí požadavky jeho obyvatel. Osvědčený typ tramvajové platformy Škoda Group – ForCity Classic, vybraný pro tento projekt – představuje ztělesnění moderní tramvajové technologie. Obousměrná tramvaj bude mít pět sekcí a tři podvozky, z nichž dva jsou vybaveny trakčními motory.

DPMB koupil nové trolejbusy, mohou jezdit i bez trolejového vedení

12.7. - Vozový park Dopravního podniku města Brna (DPMB) se rozrůstá o 10 nových parciálních trolejbusů Škoda 32Tr. Vozy, které umožnují samostatnou jízdu bez trolejového vedení, přijíždí v těchto dnech do vozovny v Komíně. Jeden vyšel DPMB na 11,5 milionů korun.

spinner