Veřejná doprava

​Jihomoravský kraj příští týden převezme nové dvouvozové vlaky

12.1. – Jihomoravský kraj příští týden převezme šest dvouvozových vlaků Moravia, čtyřvozové soupravy se začnou ve stejnou dobu objevovat na tratích kraje ve zkušebním provozu s cestujícími. Do majetku kraje by 31 větších vlaků mělo přejít 30. dubna. Po jednání rady to řekl krajský radní pro dopravu Jiří Crha. Kraj za 37 vlakových souprav od Škoda Transportation zaplatil 6,6 miliardy korun.

​Počet neplatičů v brněnské MHD loni klesl

10.1. – loňském roce v Brně klesl počet lidí, kteří cestovali MHD bez platné jízdenky. Revizoři přistihli ve vozech 34 401 neplatičů, což je téměř o 14 procent méně než v roce 2021. Nejvíce cestujících bez jízdenky je ve věkové skupině 18 – 25 let.

​Prešov nakoupí nové trolejbusy od Škoda Group

10.1 . – Lidé v Prešově se můžou těšit na šest nových trolejbusů, které do jeho ulic dodá Škoda Group. Nová 18metrová vozidla doplní flotilu 25 škodováckých trolejbusů, které sem skupina v minulých letech dodala na základě smlouvy z roku 2016. Škoda Group zvítězila ve výběrovém řízení společnosti Dopravný podnik Mesta Prešov na pořízení parciálních trolejbusů, jejichž nákup bude spolufinancován z fondů Evropské unie.

​ÚOHS znovu vyměřil správci jízdních řádů Chaps pokutu 956 000 korun

8.1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna znovu uložil společnosti Chaps, která vede celostátní informační systém o jízdních řádech IDOS, pokutu za zneužití dominantního postavení, tentokrát ve výši 956 000 korun. Předchozí pokutu za tento prohřešek ve výši 1,080 milionu korun z formálních důvodů zrušily správní soudy.

​Vídeň letos začne vyrábět vlastní vodík pro autobusy, elektrárnu i průmysl

6.1. – Vídeň zahájila stavbu prvního městského zařízení na elektrolýzu, v němž chce od letošního léta začít produkovat zelený vodík. Denně může vyrobit až 1 300 kilogramů. Chce je využít pro vodíkové autobusy, v městské plynové elektrárně, ale také nabídnout surovinu soukromým subjektům z oblasti dopravy, logistiky i průmyslu. Vše je součástí městské vodíkové strategie a přechodu na uhlíkovou neutralitu do roku 2040.

​České dráhy koupily dalších jedenáct vozů Stadler RS1

6.1. – Jedenáct motorových jednotek Stadler RS1 rozšíří flotilu vlaků Českách drah. Národní železniční dopravce tyto vozy první generace pořídil za 12,995 milionu eur (zhruba 320 milionů korun). Jednotky dříve jezdily na německých tratích. „Jedenáct motorových vozů jsme pořídili za necelých 13 milionů eur. Záměr odkupu motorových jednotek je součástí aktuálního investičního plánu,“ uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta a dodal: „Odkupem vozidel reagujeme na aktuální a budoucí smluvní požadavky objednavatelů na dopravní obslužnost v závazku veřejné služby u kategorie vozidel DMU70, kde po roce 2025 vzniká potřeba vybavení zařízením ETCS.“


Do Brna dorazila druhá obousměrná tramvaj, do ulic vyjede už na konci měsíce

4.1. – V noci na dnešek přijela do vozovny v Medlánkách v pořadí již druhá tramvaj Škoda ForCity Smart 45T. Vůz s evidenčním číslem 1761 čekají typové zkoušky. Do provozu s cestujícími by měl vyrazit na konci ledna. Nový vůz Škoda ForCity Smart 45T za 60 milionů korun se ve vozovně v Medlánkách dlouho neohřeje. Jen co ho zaměstnanci přepravní společnosti sundají z nakladače, začne nová obousměrná tramvaj absolvovat nutné zkoušky. „Pokud není tramvaj schválena jako typ třeba i v jiném městě, musí najet předepsané kilometry a projít řadou technických zkoušek, které jsou potřebné pro homologaci nového typu vozu. Část zkoušek již absolvoval vůz 1760, další nutné testy provedeme společně s výrobcem na voze 1761,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Liberecký kraj plánuje architektonickou soutěž na přestupní terminál na nádraží

2.1. - Liberecký kraj by letos chtěl ve spolupráci s městem Liberec a Správou železnic vypsat architektonickou soutěž na úpravy libereckého vlakového nádraží. ČTK to řekl hejtman Martin Půta. Na vlakovém nádraží by měl v budoucnu vzniknout přestupní terminál veřejné dopravy, který propojí železniční a autobusovou dopravu – Central Station. Na místě současného autobusového nádraží by pak mělo vyrůst velkokapacitní parkoviště a také byty.

Studie brněnské podzemní dráhy má být hotová do konce letošního roku

2.1. - Studie proveditelnosti brněnské podzemní dráhy, která má výrazně odlehčit přetížené povrchové dopravě, má být hotová do konce letošního roku. Do té doby má být také projednaná s veřejností. Nyní se chystá zpracování druhé etapy studie, v níž odborníci podrobně posoudí sedm možných variant vedení tras, posuzovat se bude i vhodnost jednotlivých dopravních prostředků. ČTK to řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Jednotlivé jízdenky v Libereckém kraji ode dneška zdražily, předplatné se nemění

1.1. - Ve vlacích a autobusech v Libereckém kraji si ode dneška cestující připlatí. Zdražily jednotlivé jízdenky, cestování s předplatným se nezměnilo. Hlavním důvodem zdražení je růst nákladů. Při koupi jednotlivé jízdenky a platbě v hotovosti zaplatí ode dneška cestující zhruba o deset procent víc, o pětinu zdražila jízdenka při bezhotovostní platbě krajskou kartou Opuscard, stále je ale levnější než při platbě hotovostí.

spinner