6.4. - Přes česko-německé hranice lemující sever a severozápad Ústeckého kraje vedou po vstupu do Evropské unie (EU) turistické trasy i cyklostezky. Mezi státy jezdí autobusy, lodě, vlaky. Bývalé Sudety Němce lákají, vracejí se na místa, kde žili jejich předci. Navštěvují české kostely i hřbitovy, kde jsou pochované jejich rodiny. Informační cedule jsou často obojjazyčné. Některé obce pořádají společná setkání, v Petrovicích na Ústecku například vznikly ordinace lékaře a zubaře nebo lékárna, zjistila ČTK.
Veřejná doprava
6.4. - Praha si sestavila plán investic do dopravy. Cílem sestavení žebříčku důležitosti staveb je efektivní vynakládání energie na přípravu opatření nebo na ně lépe získávat peníze z dotací. ČTK to sdělil primátorův náměstek Zdeněk Hřib. K termínům zadaným v seznamu se budou moci vyjádřit příslušné magistrátní odbory, výbory, komise a další orgány. Plán investic je součástí aktualizovaného plánu udržitelné mobility do roku 2026.
5.4. - Veřejnou autobusovou dopravu na Jihlavsku zajistí od dubna 2025 na dalších deset let dopravní společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice, která uspěla ve veřejné zakázce Kraje Vysočina.
4.4. - Antimonopolní úřad (ÚOHS) si nechává zpracovat Kloknerovým ústavem ČVUT posouzení nabídky firem Porr, Vinci a Marti (sdružení PVM) v tendru na druhou část linky metra D. Má být hotov v září a i na jeho základě pražský dopravní podnik podnik (DPP) znovu zakázku vyhodnotí. Novinářům to včera řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček. DPP dříve v tendru vybral sdružení firem vedené společností Subterra, následně výběr v souvislosti s rozhodnutím antimonopolního úřadu zrušil.
3.4. - Veletrh BUS2BUS se bude konat od 24. do 25. dubna 2024 ne berlínském výstavišti v nové multifunkční hale č. 27 a je pro každého, kdo nabízí nebo hledá něco nového v oboru autobusové dopravy. Veletrh se zaměřuje na všechny aspekty moderních autobusů a získáte díky němu kompletní přehled o trhu. Autobusy si lze také prohlédnout a vyzkoušet „naživo“ v ve venkovní části výstaviště.
3.4. - První trolejbus Škoda 32 Tr pro společnost Vilniaus viešasis transportas zahájil v Plzni typové zkoušky a homologační proces. Tento milník představuje významný posun ve výrobě 91 trolejbusů určených pro litevský Vilnius. První vozidlo absolvuje rozsáhlý seznam povinných zkoušek, zahrnující přibližně 2 500 km jízdy, které mají zajistit spolehlivost a provozní vlastnosti.
1.4. - Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) loni v autobusech a tramvajích přepravil 56,491 milionu cestujících. Ve srovnání s rokem 2022 jich bylo o 3,6 milionu korun víc. Počet přepravených lidí ale ještě nedosáhl hodnot z let před pandemií. Například v roce 2019 DPMO evidoval 57 milionů cestujících. ČTK informaci získala ze zprávy pro olomoucké zastupitele, která je zaměřena na loňské hospodaření firem vlastněných městem.
28.3. – Podnikání společnosti MAN Truck & Bus v oblasti autobusů se ve finančním roce 2023 výrazně zotavilo a je opět na cestě k úspěchu. Tržby dosáhly 1,621 miliardy eur, což je o 35 % více než v předchozím roce (1,198 miliardy eur). Prodej autobusů značek MAN a Neoplan se zvýšil o přibližně 19 % z 4 806 na 5 703 kusů. Se 771 prodanými e-busy Lion's City E se prodej městských elektrobusů oproti roku 2022 téměř ztrojnásobil (263 kusů). Díky pozitivnímu vývoji na straně výnosů a příjmů a důslednému zaměření na efektivitu nákladů se výrazně zlepšil i provozní výsledek.
28.3. – Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol uskutečnila ve spolupráci s městy Most a Litvínov druhou fázi pilotního provozu vodíkového autobusu, který vyvinula slovenská společnost Mobility&Innovation Production s.r.o. „Vodíkový autobus jsme zařadili do provozu na vybraných linkách ve městech Most a Litvínov od pondělí 5. února do neděle 11. února,“ přiblížil Daniel Dunovský, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova, a dodal: „Provoz byl v létě i v zimě bezproblémový, autobus je tichý a bezemisní. Pozitivní ohlasy jsme získali také od cestujících. Aktuálně zpracováváme doporučení ohledně možného zařazení vodíkových autobusů do našeho vozového parku.“
27.3. – Investiční fond Skupiny ČEZ Inven Capital rozšířil své portfolio investic o britský start-up Ember, který vsadil na komplexní přístup k zajištění bezemisní meziměstské dopravy. Kombinuje ekologická vozidla, na jejichž vývoji se sám podílel, s vlastní dobíjecí infrastrukturou poháněnou prioritně obnovitelnými zdroji a svou operační technologickou platformu, díky níž optimalizuje trasy, dobíjení i vytížení vozidel. Ember se chystá rozšiřovat nejen flotilu čistě elektrických autobusů spojující města Edinburgh, Perth, Glasgow a Dundee, ale uvažuje také o expanzi svého řešení do dalších oblastí. V investičním kole, které spoluvedl Inven Capital, získal Ember od investorů na svůj další rozvoj 326 milionů korun.