Veřejná doprava

V Olomouckém kraji od prosince přibudou spěšné vlaky i autobusové spoje

27.11. - Nové spěšné vlaky a rozšířené autobusové linky obsahují nové jízdní řády vlaků a autobusů pro integrovaný dopravní systém v Olomouckém kraji, které začnou platit od 10. prosince. Lidem se výrazně ulehčí například cestování ze Šumperska do Olomouce a zpět. ČTK to sdělil hejtman Josef Suchánek.

OAD Kolín nasazuje do provozu nové autobusy

24.11. - Zbrusu nové autobusy SOR ICN 12 nasazuje postupně do provozu Okresní autobusová doprava Kolín (OAD Kolín). Všechny vozí cestující na příměstských linkách ve středních Čechách. Po sedmi nových vozech, které vyjely na středočeské silnice během září, vyjíždí nyní v listopadu další tři nové autobusy. Během prosince středočeský dopravce očekává dodávku dalších pěti nově vyrobených vozidel.

Grand Prix Czechbus 2023 pro Iveco Crossway LE Elec

24.11. - Na veletrhu Czechbus 2023 představila společnost KAR group, autorizovaný prodejce Iveco Bus, v české premiéře autobus Crossway Low Entry Elec. Vozidlo získalo od odborné poroty ocenění Grand Prix Czechbus 2023.

KAR group představila na veletrhu CZECHBUS 2023 nový Crossway EL ELEC

22.11. - Na svém stánku v rámci středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky CZECHBUS 2023, představila společnost KAR group, autorizovaný prodejce značky IVECO BUS, nový model tohoto výrobce CROSSWAY Low Entry ELEC ve verzi dlouhé 13 m v městském provedení.

DPP a Škoda Group představily Škoda-Solaris 24m, nejdelší trolejbus v ČR

22.11. - Cestující využívající veřejnou dopravu na či z Letiště Václava Havla Praha brzy čeká velká změna. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a Škoda Group v konsorciu s polským výrobcem Solaris Bus & Coach včera na veletrhu Czechbus 2023 v pražských Letňanech představily očekávaný tříčlánkový, téměř 25metrový bateriový trolejbus Škoda-Solaris 24m. DPP objednal 20 těchto vozidel pro linku Nádraží Veleslavín – Letiště Praha, která se po dokončení elektrifikace změní z autobusové 119 na trolejbusovou 59. Škoda-Solaris 24m budou vůbec nejdelšími trolejbusy využívanými v MHD v ČR. DPP se stane jejich prvním českým provozovatelem, Praha pak prvním městem v ČR, kde budou jezdit. Jejich nasazení přispěje nejen k významnému zvýšení přepravní kapacity na lince mezi Nádražím Veleslavín a Letištěm Praha, ale i zlepšení komfortu cestujících při současném snížení emisí skleníkových plynů i hladiny hluku.

​Veletrh CZECHBUS 2023 již tento měsíc

Podzimní veletržní sezóna v PVA EXPO PRAHA přinese i 12. ročník největšího středoevropského veletrhu autobusové dopravy CZECHBUS a s ním opět novinky a trendy z oboru. Termín konání je 21. až 23. listopadu na nejmodernějším výstavišti v Praze, PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

​Zpoplatnění vjezdu do části Prahy 1 by mohlo začít v říjnu příštího roku

18.11. – Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky. Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel.

​ÚOHS zadal zpracování posudku ohledně tendru k metru D

19.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zadal zpracování znaleckého posudku ohledně tendru na druhou část stavby nové linky metra D, který řeší z popudu vyřazeného sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM). Znamená to pozastavení lhůty na vydání rozhodnutí, takže se nedá říci, kdy úřad ve věci rozhodne. Sdělil to mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Tendr na návrh opozičního hnutí ANO řešili městští zastupitelé, žádné usnesení nakonec po zhruba tříhodinové debatě nepřijali.

​České dráhy nasadily na lokálku do Bechyně komfortnější vozy

17.11. – Na lokálce z Tábora do Bechyně jezdí od tohoto týdne komfortnější vozy řady Btn. Starší dvounápravové přípojné vagóny k motorovým vozům nahradily modernější čtyřnápravové vozy s podvozky se vzduchovým vypružením. Jejich jízda je podstatně klidnější. Novější vozy vyrobila Moravskoslezská vagonka ve Studénce v roce 1997.

​Scania na veletrh Czechbus přiveze Irizar i6S Efficient s kamerami místo zrcátek

16.11. – Na dvanáctý ročník středoevropského veletrhu autobusů a hromadné dopravy Czechbus 2023, který se koná v pražských Letňanech od 21. do 23. listopadu, přiveze Scania českou výstavní premiéru: zájezdový autobus Scania Irizar i6S Efficient, který se vyznačuje významným snížením spotřeby paliva. Klíčem k tomu je i nahrazení klasických zrcátek kamerami.

spinner