Veřejná doprava

​Do Středočeského kraje zamíří 34 motorových vozů RegioSpider

23.10. – Cestující na jihu a východě Středočeského kraje budou cestovat v pohodlných motorových vozech typu RegioShuttle RS1, které České dráhy označují jako RegioSpider. Nabízejí klimatizovaný interiér, bezbariérový nástup, palubní Wi-Fi síť nebo elektrické zásuvky 230 V pro dobíjení cestovní elektroniky. Díky řešení s dvounápravovými podvozky mají klidnější a měkčí jízdu než starší motorové vozy řady 809/810 nebo jednotky RegioNova. Proto bude cestování pohodlnější.

​Další krok vpřed v bezproblémovém prodeji mezinárodních železničních jízdenek

23.10. – Evropský železniční sektor se i nadále zaměřuje na zlepšování zkušeností cestujících v mezinárodní dopravě. K Dohodě CIT (CIT – Mezinárodní výbor pro železniční dopravu) o pokračování v cestě (AJC) se připojilo nebo brzy připojí šest nových železničních podniků – MÁV-Start, GYSEV, HŽPP, Eurostar, LTG Link a PKP Intercity. Toto rozšíření zajišťuje, že AJC bude nyní zahrnovat více než 90 procent osobní dopravy členů Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) v EU a zaručí evropským cestujícím pokračování v cestě během většiny jejich mezinárodních cest. Rozšíření AJC je jedním z klíčových závazků plánu CER v oblasti prodeje jízdenek.

​České dráhy převzaly další dvě třívozové jednotky RegioPanter řady 640.2

20.10. – České dráhy tento týden převzaly další dvě nejnovější třívozové jednotky RegioPanter řady 640.2, a to konkrétně vozidla 640.206 a 640.213. V Olo­mouckém kraji tak jezdí již sedm RegioPanterů druhé generace, které nahrazují starší vozidla na všech páteřních elektrifikovaných linkách v Olomouckém kraji a budou zajíždět také do sousedního Zlínského kraje.

​Deutsche Bahn prodává svou dceřinou firmu Arriva, která působí i v Česku

20.10. – Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) prodává svou zahraniční dceřinou firmu Arriva, která působí i v České republice. Firmu získá americká společnost I Squared Capital, která investuje do infrastruktury. Deutsche Bahn to uvedla ve svém včerejším sdělení. Podle zpráv z médií za Arrivu dostala 1,6 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč), firmy samy ale částku nezveřejnily.

​Zdeněk Hřib: Ohledně zakázky na metro D musíme dodržovat zákon

19.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) musí v případě tendru na druhou část metra D dodržovat zákon a nemůže se k řízení na rozdíl od neúspěšných uchazečů volně vyjadřovat. Na včerejším jednání kontrolního výboru magistrátu to řekl primátorův náměstek a předseda dozorčí rady podniku Zdeněk Hřib. Výsledky tendru napadlo u antimonopolního úřadu sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM), na místě je podle Hřiba dodržet řádný proces a počkat na rozhodnutí. Jedná také o tom, že zakázku nechá prověřit neziskovými organizacemi.

​RegioJet posílil od října spojení mezi Prahou a Bratislavou

19.10. – Soukromý dopravce RegioJet rozšířil od října počet vlakových spojů mezi Prahou a Bratislavou. Dosud zde provozoval tři páry spojů, nově vypravil ještě jeden spoj navíc. Dopravce také ponechá posílené spojení mezi Prahou a Košicemi a čeká, zda dostane od polského drážního úřadu povolení k provozu spojů mezi německým Hannoverem a polskou Přemyšlí. Zároveň chce příští rok zahájit provoz na lince z Prahy do Berlína, uvedla v tiskové zprávě mluvčí firmy Alexandra Janoušek Kostřicová.

​Škoda Group mění organizační strukturu top managementu s cílem podpořit budoucí růst

18.10. – Škoda Group, přední evropský výrobce řešení pro veřejnou dopravu, přistoupila ke strategické transformaci vrcholového vedení a organizační struktury. Cílem je optimalizovat provozní výkonnost a přizpůsobit se vyvíjející se dynamice trhu. S účinností od středy 11. října 2023 byl Didier Pfleger jmenován na pozici Executive Chairman, novým CEO Škoda Group se stal Petr Novotný. V rámci zvýšení efektivity skupina rovněž slučuje své čtyři obchodní regiony do dvou a jmenuje nového COO. Tyto změny vytvářejí pro Škoda Group pozici pro budoucí růst, inovace a adaptabilitu v dynamickém globálním prostředí.

​Novela zákoníku práce komplikuje dopravním podnikům zaměstnávání řidičů na dohodu

18.10. – Od října vstoupila v platnost novela zákoníku práce, která přináší řadu nových povinností pro zaměstnavatele. Na změny už musely dopravní podniky zareagovat, neboť velká část novely platí již od 1. října. Novela zkomplikuje dopravním podnikům zaměstnávání řidičů na dohody, díky kterým vykrývají nedostatek kmenových řidičů. O zavedeních nových povinností do praxe jednali zástupci dopravních podniků v rámci Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR).

​Do roku 2030 by mělo mít 85 procent nových MHD autobusů v EU nulové emise

17.10. – Do roku 2030 by mělo mít 85 procent všech nových městských autobusů v EU nulové emise. Shodly se na tom včera členské státy Evropské unie. Původní návrh hovořil o 100 procentech autobusů, tento postoj se ale během dlouhých jednání podařilo změkčit, řekl v Lucemburku ministr dopravy Martin Kupka. Česko se při hlasování nakonec zdrželo, podle Kupky byl pro nás i poslední návrh stále „příliš ambiciózní“. Sto procent nových městských autobusů by následně mělo být zcela bez emisí až v roce 2035.

​Nové autobusy MHD v unii by měly mít od roku 2030 nulové emise, Česko je proti

17.10. – Všechny nové městské autobusy v Evropské unii by měly mít podle návrhu Evropské komise od roku 2030 nulové emise, Česko by ale rádo tento termín posunulo až na rok 2035. Novinářům to včera v Lucemburku řekl ministr dopravy Martin Kupka, který Prahu na jednání zastupuje společně s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem.

spinner