5.1. – Hlavní část oprav budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích bude hotová na konci ledna. Správa železnic (SŽ) otevře opravené prostory 2. února, řekla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. SŽ také dál připravuje podchod pod nádražím, který povede do Suchého Vrbného, chce ho začít stavět kolem roku 2026. Náklady na opravu nádraží, jež začala v létě 2020, budou téměř 900 milionů Kč, řekl již dříve ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Je to první kompletní oprava budovy, jejíž historie sahá do roku 1868.
Veřejná doprava
5.1. – Za jednorázovou jízdenku při nákupu přímo v autobuse či tramvaji v MHD v Liberci zaplatí cestující od pátku 28 korun, jak to vedení města původně zamýšlelo. Od 1. ledna platili cestující 34 korun. Podle včerejšího vyjádření primátora Jaroslava Zámečníka se ale jednalo o chybu, za kterou se omluvil.
4.1. – Výrobci železničních vozidel by měli v roce 2024 dodat Českým drahám skoro 140 nových jednotek a lokomotiv. Pokud by se všechna nová vozidla spojila do jediné soupravy, měřil by takový vlak skoro 8,5 kilometru. To je například vzdálenost z Bohumína do Ostravy nebo z Kolína do Velkého Oseku.
3.1. – Majitel dopravní společnosti RegioJet Radim Jančura předpokládá, že až kraje a ministerstvo dopravy v následujících sedmi letech vypíšou výběrová řízení na provoz regionálních a dálkových vlaků, získá podíl na trhu 30 až 40 procent. Uvedl, že se konečně po 15 letech dočkal okamžiku, kdy loni v prosinci vypršela výjimka, která umožňovala zadávat provoz vlaků napřímo bez soutěže.
3.1. – Dodavatel odbavovacího systému do MHD v Teplicích odhadl, že opraví chybu, kvůli které cestující do odvolání jezdí zdarma, do dvou týdnů. Včera to řekl náměstek primátora Tomáš Hadviga. Město nicméně nebude tratit na ušlém zisku, protože bude po firmě Mikroelektronika požadovat náhradu.
3.1. – Pražský dopravní podnik (DPP) podepsal smlouvu s konsorciem firem „Krtek D monitoring II“, které provede takzvaný geotechnický monitoring a pasportizaci stavby druhého úseku metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory, při nichž bude sledovat stav domů nad stavbou metra nebo stav inženýrských sítí. Cena zakázky činí 580 milionů korun. Sdělil to Ondřej Kubát z tiskového oddělení DPP. Konsorcium tvoří šest firem GeoTec-GS, která jej vede, SG Geotechnika, INSET, GEOtest, Angermeier Engineers a PUDIS. Dodavatele nyní DPP vyzval k zahájení prací.
2.1. – Veřejná doprava v Praze bude letos od středy 3. ledna do neděle 18. února jezdit podle takzvaných poloprázdninových jízdních řádů, které znamenají mírné omezení zejména v ranní a odpolední špičce. Důvodem je každoroční lednový a únorový pokles počtu cestujících. Intervaly jednotlivých spojů se tak prodlouží v řádu několika minut. Sdělil to Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Cestující čeká v lednu rovněž několik krátkodobých výluk tramvají.
1.1. - Jestli bude Brnem někdy v budoucnu jezdit v podzemí vlak, tramvaj či vznikne nějaký jiný kolejový systém, by mělo být jasné v březnu, předpokládá radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Na konci loňského roku město dostalo po letech tvorby studii proveditelnosti. Správa železnic (SŽ) si k ní nechá zpracovat oponentní posudek, řekl ČTK.
30.12. - Příspěvková organizace Městská doprava Teplice, která od 1. ledna zajistí provoz autobusů a trolejbusů v lázeňském městě, do odvolání zavede přepravu cestujících zdarma. Zpozdila se dodávka odbavovacího zařízení od společnosti Mikroelektronika, stojí na webových stránkách příspěvkové organizace.
27.12. - Jízdní řády a trasy některých autobusových a trolejbusových linek v Ostravě se od 2. ledna změní. Na trolejbusových linkách skončí provoz podle takzvaných zvláštních jízdních řádů. Dopravní podnik Ostrava o tom informoval na svých internetových stránkách. Tramvajových linek se změny nedotknou.