Vydání 20/2019

Průmyslová výroba v Česku zpomaluje, naráží na pokles v eurozóně

Poslední novinky a trendy v oblasti průmyslových technologií budou zástupci českého i světového průmyslu prezentovat už příští týden na 61. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos se na brněnské výstaviště po dvou letech opět vracejí i dopravní a logistická řešení v rámci veletrhu Transport a Logistika, který se uskuteční souběžně s Mezinárodním strojírenským veletrhem.

Předáno 40 vozidel pro kontrolu výběru mýtného

Společnost CzechToll předala 40 vozidel speciálně navržených a upravených pro mobilní kontrolu výběru mýtného v ČR počínaje 1. prosincem 2019. Vozidla, ve kterých vykonává kontrolu celní správa, převzali v Ivančicích u Brna ministr dopravy Vladimír Kremlík společně s Radkem Mátlem, pověřeným řízením Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Co přineslo září 2019 v dopravě

Není pochyb, že svět a jeho obyvatelé jsou na pokraji velkých změn. A jsou to zejména hlavní světové vládní organizace jako OSN a regionální organizace jako Evropská unie, které chystají pro vlády členských zemí plány a strategie, jak se potýkat s tématy jako oteplování klimatu, udržitelnost a třeba i digitalizace. Jsou však případy, kdy se nečeká, s čím přijdou vlády. Uvedu zde příklad finských Helsinek. A rovněž příklad z oblasti mezinárodních dopravních svazů, kde jsme svědky netradičního vývoje. Mám na mysli asociaci ALIS.

Spediční a logistické svazy požadují vyvážený přístup k emisím CO2

Německé svazy zastupující spedici, logistiku, balíkové a expresní služby a související obory vydaly společný poziční dokument k opatřením, jejichž cílem je snížení emisí CO2 mimo jiné prostřednictvím chystané daně na CO2 nebo národním obchodem s emisními povolenkami.

Distribuční centrum DHL v Rheinbachu pracuje pro Eaton

Nové distribuční centrum DHL v Rheinbachu bude společnosti Eaton pomáhat se včasným dodáváním online objednávek po celé Evropě, zlepší se také služby pro zákazníky. Nové centrum v Německu doplní již dvě funkční logistická a distribuční centra, která DHL pro Eaton v Evropě spravuje, a to v českých Pohořelicích a v Coalville ve Velké Británii.

EDI se v České republice prosazuje i u farmaceutických velkoobchodů

Elektronická výměna dat – EDI – proniká do farmacie. Ačkoliv jsou nemocnice, lékárny a dodavatelé léčiv v České republice zvyklí řešit elektronickou komunikaci spíše pomocí formátu PDK (PharmData kód), vývoj trhu nahrává tomu, že se na něm souběžně prosazuje také EDI.

Český měřicí vůz ETCS se představil na německé trati

Schopnosti a možnosti měřicího vozu ETCS, který vlastní AŽD Praha, ověřili odborníci koncem září na testovací železniční trati Living Lab: Annaberg – Buchholtz společnosti DB Netz v rámci konference RAIL & DIGITAL MOBILITY. Odborníci AŽD Praha ve voze prezentovali systémy pro měření a zpracování dat a německým kolegům předali zkušenosti s prováděním testů funkčnosti a kompatibility komponent Jednotného evropského vlakového zabezpečovacího systému (ETCS).

Mošnov bude mít nový kontejnerový terminál i přímé spojení s Antverpami

Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, Správa železniční dopravní cesty, společnost Concens Investments a přístav Antverpy budou spolupracovat na vzniku a rozvoji nového kontejnerového terminálu ve strategické mošnovské průmyslové zóně. V polovině září o tom uzavřely memorandum.

Otevřeno nové OK Truck Centrum pro ojetá vozidla IVECO

V září bylo v areálu společnosti TBS – Truck Bus Servis v Telnici u Brna slavnostně otevřeno OK Truck Centrum pro prodej ojetých vozidel značky IVECO. Celková plocha TBS je 16 600 m2 a prodejní plocha OK Trucks představuje 3920 m2.

spinner