EDI se v České republice prosazuje i u farmaceutických velkoobchodů

EDI se v České republice prosazuje i u farmaceutických velkoobchodů

Elektronická výměna dat – EDI – proniká do farmacie. Ačkoliv jsou nemocnice, lékárny a dodavatelé léčiv v České republice zvyklí řešit elektronickou komunikaci spíše pomocí formátu PDK (PharmData kód), vývoj trhu nahrává tomu, že se na něm souběžně prosazuje také EDI.

Komunikační formát PDK vyvinula česká firma PharmData a slouží k elektronické výměně strukturovaných dat mezi tuzemskými nemocnicemi či lékárnami a jejich dodavateli. Velkoobchody na farmaceutickém trhu dnes však neprodávají zboží pouze nemocnicím a lékárnám – jejich zákazníky jsou také e-shopy, supermarkety, drogerie nebo prodejny zdravé výživy, navíc obchodují se zahraničními dodavateli. V těchto obchodních případech dávají přednost EDI.

„Dříve jsme dodávali asi 6000 položek zboží, dnes dodáváme 17 000 položek. Našimi klienty už nejsou jen nemocnice a lékárny, ale rovněž benzinové pumpy, drogerie nebo prodejny se zdravou výživou. A tyto firmy PDK nepoužívají, s nimi musíme komunikovat pomocí EDI,“ vysvětlil Tomáš Procházka, manažer logistiky Alliance Healthcare, distributora léků v České republice.

„Kromě klasického prodeje navíc působíme na trhu také jako logistický provider. To znamená, že velcí výrobci léčiv ze zahraničí si u nás skladují zboží a my jej podle jejich pokynů expedujeme. Za hranicemi je přitom EDI hodně rozšířené, proto jsme na něj přešli také a využili řešení Orion EDI od firmy Grit,“ dodal Tomáš Procházka.

Na elektronickou výměnu dokumentů sázejí také některé lékárny. Jednou z prvních, které už EDI využívají, je síť internetových a kamenných lékáren Pilulka.cz. „EDI nám šetří ohromné množství práce při objednávání zboží a zpracovávání dokladů. Do roku 2020 chceme do EDI zapojit co nejvíce našich dodavatelů a zvažujeme, že jej v této době zavedeme také jako podmínku pro spolupráci s námi,“ uvedl provozní ředitel Pilulka.cz Michal Hanáček.

Plošné zapojování dodavatelů je přitom běžná praxe, která provází zavádění EDI na každém trhu. „K EDI nás kdysi přiměl klíčový odběratel, dnes si bez něj nedovedeme představit podnikání. Systém Orion EDI od Gritu je navíc přehledný a pro menší dodavatele i velmi levný, protože stačí mít EDI ve webovém rozhraní,“ uvedl Michal Valent. Jeho firma Health Factory dodává kojenecká mléka a dětskou výživu do největších českých e-shopů a lékáren.

(mna)

spinner