Předáno 40 vozidel pro kontrolu výběru mýtného

Předáno 40 vozidel pro kontrolu výběru mýtného

Společnost CzechToll předala 40 vozidel speciálně navržených a upravených pro mobilní kontrolu výběru mýtného v ČR počínaje 1. prosincem 2019. Vozidla, ve kterých vykonává kontrolu celní správa, převzali v Ivančicích u Brna ministr dopravy Vladimír Kremlík společně s Radkem Mátlem, pověřeným řízením Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Přestože jsou nová vozidla na první pohled velmi podobná těm současným, skrývají podstatně širší paletu technologií a jejich provoz bude ekologičtější i ekonomičtější. Ve vozidlech s označením Celní správy jsou například instalovány baterie, díky kterým může stojící vozidlo vykonávat kontrolu bez nutnosti nastartovat motor po dobu více než pěti hodin. Pro zimní provoz jsou vozidla vybavena úsporným nezávislým topením.

„Předání vozidel pro mobilní kontrolu výběru mýtného považuji za důležitý signál, že je nový systém připraven a bude od začátku prosince fungovat jak v oblasti výběru mýta, tak v oblasti potřebné kontroly plnění povinností ze strany dopravců. Rád bych na ně apeloval, aby neodkládali povinnost registrace na poslední chvíli a zajistili si včas nové palubní jednotky,“ uvedl Vladimír Kremlík.

Společnost CzechToll také před dvěma týdny dokončila úspěšně proces komplexní zkoušky elektronického mýtného systému. Od neděle 22. září tak mohl být spuštěn proces registrace dopravců do nového systému.

„V rámci nejrůznějších testů najezdily automobily s novými palubními jednotkami po českých silnicích a dálnicích již více než dva miliony kilometrů. Dokončili jsme proces komplexní zkoušky systému bez jakýchkoli závad, a mohu tak prohlásit, že systém elektronického mýtného je připraven ke spuštění,“ uvedl Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll.

Stávající mikrovlnný mýtný systém bude nahrazen satelitním systémem k 1. prosinci 2019. Výběr mýtného nebude přerušen, dopravci tak budou muset používat do 30. listopadu ve vozidlech dnešní mikrovlnné palubní jednotky, od půlnoci na 1. prosince 2019 pak jednotky pro satelitní mýtný systém. Kontinuálně budou probíhat také kontroly plnění povinnosti dopravců mít ve vozidle na zpoplatněných komunikacích funkční palubní jednotku.

„Celní správa ČR činí veškeré kroky k tomu, aby byla k 1. prosinci 2019 připravena na přechod nového mýtného systému,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. V rámci výkonu kontrolní činnosti v systému elektronického mýtného odhalila Celní správa od ledna do července letošního roku 12 497 případů porušení právních předpisů dopravci a uložila blokové pokuty v celkové výši přesahující 12 milionů Kč. Za celý loňský rok to bylo 22 335 přestupků s blokovými pokutami takřka 21 milionů Kč.

Povinnosti dopravců

Dopravci mají povinnost registrovat se do nového elektronického mýtného systému a vybavit vozidla palubní jednotkou nejpozději k datu spuštění, tedy k 1. prosinci 2019. Povinnost registrace mohou splnit od 22. září 2019 na více než 200 obchodních místech, na vybraných pobočkách Hospodářské komory ČR, prostřednictvím vydavatelů tankovacích karet nebo online na www.mytocz.eu.

Základní informace o nových kontrolních vozidlech

- Volkswagen Transporter 2.0 TDI

- Interiér vozidla je kompletně upravený na plnohodnotnou mobilní kancelář

- Systémy pro kontrolu výběru mýtného je možné ovládat z předního sedadla spolujezdce i z druhé řady sedadel v zadní části automobilu

- Systémy lze napájet z baterií integrovaných ve vozidle po dobu více než pěti hodin

- Technologie umístěné na zadní části střechy komunikují s palubními jednotkami vozidel prostřednictvím DSRC (mikrovlnný systém), snímají kamerou registrační značku vozidel a identifikují je: tím je zajištěna kontrola vozidel, která projíždějí kolem vozidla mobilní kontroly (ať již kolem zaparkovaného stojícího vozidla nebo v dynamickém režimu v provozu)

(lan)

Foto: Czech Toll

spinner