6.3. – Soukromí železniční dopravci kritizují poslední návrh ministerstva dopravy na další otevírání české železnice konkurenci Českých drah. Ten předpokládá posunutí termínu tendru na trasách do Liberce o dva roky a v seznamu soutěžených tras počítá s výměnou tras z Prahy do Ústí nad Labem a Chebu a z Prahy do Děčína za jiná elektrifikovaná spojení. Podle společností Arriva, Leo Express a RegioJet návrh úřadu prodlouží monopol Českých drah.
Železniční doprava
6.3. – České dráhy představily novou aplikaci pro rychlou výměnu informací mezi dispečinkem, vlakovým doprovodem a dalšími provozními pracovišti – ČD komunikátor. Systém zrychluje a usnadňuje vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými složkami Českých drah při řešení různých komplikací a mimořádností.
3.3. – Nový regulační úřad v dopravě by mohl být personálně obsazený do konce letošního roku, kdy by měl plně zvládat všechny své funkce. Řekl to nový předseda Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře Pavel Kodym. V nejbližší době plánuje vypsat výběrová řízení na prvních pět úředníků z celkových 25, nechat schválit rozpočet a vytvořit internetové stránky úřadu, kde odborníky i veřejnost seznámí s fungováním takzvaného drážního regulátora.
1.3. – Dalších 25 vozů určených pro dálkovou dopravu zmodernizuje národní dopravce vlastními silami v rámci Skupiny ČD. Zakázku dostane v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek napřímo dceřiná společnost DPOV, a.s. Za modernizaci a periodickou vyvazovací opravu vozů České dráhy zaplatí cca 400 milionů korun.
28.2. – Za přítomností více než 500 hostů z celé Evropy včetně představitelů vysoké politiky a zástupců dopravního sektoru proběhl 7. února v Bruselu jubilejní 10. ročník Evropské železniční ceny (European Railway Award). Hlavní politický projev večera přednesl slovenský místopředseda Evropské komise a evropský komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.
28.2. – Zavádění evropského systému řízení železniční dopravy na české tratě vázne. Zabezpečení ETCS má jen 22 kilometrů tratí, přitom loni to podle původních plánů ministerstva dopravy mělo být víc než 1300 km. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Poukázal také na to, že u komunikačního systému GSM-R vznikl monopol jednoho dodavatele. Za zpoždění u ETCS může dřívější vedení resortu a také pomalý vývoj technologie, uvedlo ministerstvo dopravy.
28.2. – Novým Gotthardským tunelem během 57 dní pravidelného provozu projelo 2816 osobních vlaků a 3980 nákladních vlaků. Tento tunel je s 57 kilometry nejdelším železničním tunelem na světě. Poptávka po provozu vlaků Intercity a Eurocity vzrostla o 30 procent. Celkově provoz běží bez větších problémů, přesnost spojů přes Gotthard se od počátku prosince, kdy byl tunel otevřen pro plný provoz, zvýšila.
Nákladním dopravcům, kteří si v minulosti často stěžovali na preferenci osobní dopravy na českých kolejích před nákladní, se blýská na lepší časy. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá výrazné modernizace nákladních koridorů, od příštího roku se změní poplatek za dopravní cestu právě ve prospěch nákladních dopravců a změní se i preference jednotlivých kategorií vlaků. Na další plány SŽDC nejen v letošním roce jsme se zeptali generálního ředitele této státní organizace Pavla Surého.
V loňském roce začalo napojování prvních železničních tratí do nově postaveného Centrálního dispečerského pracoviště v Praze na Balabence. V budoucnu se odtud bude řídit provoz nejen na většině hlavních železničních tratí na území Čech. Počátky dálkového řízení dopravy sahají až do 60. let minulého století.
V březnu by mělo být pravděpodobně jasno o tom, zda a za jakých podmínek se má Česká republika vydat směrem k přípravě a následně výstavbě uceleného systému rychlé železnice. Vláda má totiž projednat klíčový koncepční dokument Program rozvoje rychlých železničních spojení v ČR, který vypracovalo ministerstvo dopravy.