23.2. – ÖBB a Siemens Mobility ve Vídni představily první vůz ve finálním nátěru a design exteriéru nové generace netrakčních jednotek pro noční cestování nazývaných Nightjet. Nová, velmi moderní vozidla budou nasazena do provozu již na konci roku 2022. Nejdříve budou použita na spojích z Rakouska a Německa směrem do Itálie. Prvních 13 souprav společnost ÖBB objednala na základě rámcové dohody se společností Siemens Mobility, v letošním roce je očekávána objednávka dalších 20.
Železniční doprava
18.2. – Svaz měst a obcí nesouhlasí s podobou pozměňovacího návrhu k novele drážního zákona, která je momentálně ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Návrh podle svazu povede k likvidaci lokálních tratí se slabším provozem. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Pozměňovací návrh by umožnil vlastníkovi trati rozhodnout o jejím takzvaném zakonzervování v případě, že na trati jezdí ročně méně než 1500 osobních nebo 12 nákladních vlaků.
18.2. – Administrativně velmi náročné výběrové řízení na dodávku lokomotiv pro polského státního železničního dopravce PKP Intercity skončilo vítězstvím společnosti CZ LOKO. Ta do Polska na základě už uzavřené kupní smlouvy exportuje deset lokomotiv typu EffiShunter 300. První za rok a půl, kompletní sérii pak do dvou let.
16.2. – Ústavní soud odmítl stížnost Českých drah, které se domáhaly náhrady škody 1,1 milionu Kč v souvislosti s pádem stromu na trať na Jesenicku. Žaloba mířila na Správu železnic, která však podle pravomocného verdiktu zodpovědnost za následné vykolejení vlaku nenese. Strom padl na trať kvůli silnému větru, Správa železnic tomu nemohla zabránit, rozhodly soudy všech stupňů. České dráhy se s rozhodnutím neztotožňují, ale budou ho respektovat.
13.2. – V souvislosti s protiepidemickými opatřeními německých úřadů je od víkendu 13. – 14. února přerušen provoz všech mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Německem. Opatření se týká všech dálkových i regionálních spojů Českých drah a jejich partnerů na všech hraničních přechodech do Bavorska a Saska. Opatření platí do odvolání, přesný termín obnovení provozu bude záviset na vývoji ochranných opatření německé strany a vývoji epidemie COVID-19 v České republice. České dráhy v koordinaci s ministerstvem dopravy posílí souběžné vnitrostátní dálkové linky tak, aby zajistily dostatečnou kapacitu ve stávajících spojích.
30.1. – České dráhy oficiálně převzaly od Siemens Mobility vícesystémovou lokomotivu Vectron, ta rozšíří stávající flotilu 10 vozidel toho typu, které jsou pravidelně nasazovány v osobní dopravě. Současně bude využívána pro testování různých typů kolejových vozidel na zkušebním okruhu VUZ ve středočeské Velimi, pro tento účel ji ČD budou dceřiné společnosti VUZ pronajímat.
30.1. – Francouzský výrobce vlaků Alstom dokončil převzetí vlakové divize kanadské společnosti Bombardier, kupní cena byla stanovena na 5,5 miliardy EUR (143 miliard Kč). Převzetím divize Bombardier Transportation se chce Alstom stát druhým největším výrobcem vlaků na světě za čínskou firmou CRRC, uvedla agentura Reuters. Divize Bombardieru působí také v České republice, kde má výrobní závod v České Lípě.
29.1. – Správa železnic (SŽ) chce letos začít s opravou vlakového nádraží v Táboře. Předpokládané náklady jsou 153 milionů korun, cena se může změnit podle výsledků tendru, jejž chce správa vypsat v druhé polovině roku. Stavět by se mohlo začít na podzim. Firma opraví čtyři propojené objekty. Práce potrvají dva roky. Řekla to mluvčí SŽ Nela Friebová a v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Luboš Dvořák.
29.1. – Francouzský výrobce vlaků Alstom vede exkluzivní jednání s českou společností Škoda Transportation o prodeji dvou závodů – v Reichshoffenu a Hennigsdorfu. Informoval o tom německý list Handelsblatt s odvoláním na informaci od mluvčí Alstomu. Prodej těchto závodů byl podmínkou Evropské komise pro schválení fúze Alstomu s vlakovou divizí kanadské firmy Bombardier. Spojení má být dokončeno v pátek a Alstom se díky němu stane druhým největším výrobcem vlaků na světě za čínskou CRRC.
29.1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěžře (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil rozhodnutí o kartelu nákladních železničních dopravců v projektu Carpathia. Potvrdil také pokuty ve výši 8,4 milionu korun pro tři účastníky kartelu, nejvyšší pokutu deset milionů korun pro Argo Logistics musí úřad v první instanci znovu přezkoumat. Rozhodnutí je pravomocné. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.