3.11. – Škody železničních a autobusových dopravců kvůli koronavirové krizi dál narůstají. Ztráty Českých drah způsobené úbytkem cestujících za letošní rok zřejmě přesáhnou tři miliardy korun, stamilionové škody znovu počítají i soukromí dopravci. Dopravci v minulém týdnu jednotně vyzvali stát k pomoci, ten její možné formy zvažuje.
Železniční doprava
31.10. – Sdělení výhrad Evropské komise (EK) není podle Českých drah rozhodnutím, které by závazně říkalo, že pochybily a jsou povinny platit jakoukoliv pokutu. Je to pouze oznámení, ve které komise sděluje Českým drahám, v čem spatřuje porušení soutěžního práva a zda a proč toto porušení hodlá postihnout pokutou. Stejně tak sdělení výhrad nemá v tuto chvíli vliv na pokračující soudy s konkurenčními dopravci. V reakci na zprávu komise to uvedly České dráhy. Ministr dopravy Karel Havlíček považuje situaci za závažnou a bude žádat vysvětlení od vedení ČD.
31.10. – Liberecký kraj jedná se společností Die Länderbahn o zajištění provozu na dvou páteřních linkách na Českolipsku, kde v současné době jezdí České dráhy. Od prosince 2021 by měl německý dopravce převzít vlaky na trase z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a o rok později i na lince z Liberce přes Českou Lípu do Děčína. Firma podala na tyto trasy nejvýhodnější nabídku, kraj si od změny slibuje modernější vlaky a větší komfort pro cestující. Informoval o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
30.10. – Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy (ČD) porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou proto komise zaslala dopravci své námitky. Pokud ČD nedokážou svůj postup v konkurenčním boji obhájit, hrozí jim pokuta do deseti procent z ročního obratu. To by podle výroční zprávy firmy za loňský rok znamenalo asi čtyři miliardy korun. Dopravce v reakci uvedl, že sdělení výhrad není rozhodnutím, které by závazně říkalo, že ČD pochybily a jsou povinny platit pokutu.
30.10. – České dráhy od příštího úterý ještě více omezí provoz mezi Prahou a Ostravou. Dopravce na této trati zachová šest párů dálkových vlaků denně. Dosud to bylo osm párů za den. Nové omezení se týká expresu, který jezdí mezi Prahou a Varšavou. Důvodem je snížení poptávky po cestování vyvolané epidemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními. Vyplývá to z informací Českých drah. Řadu dálkových i regionálních spojů dráhy i ostatní dopravci zrušili už dřív.
23.10. - České dráhy (ČD) udělaly první zkoušky elektrické soupravy RegioPanter řady 650 na trati Rybník – Lipno nad Vltavou. Firma chtěla prověřit technické parametry a jízdu v obloucích o poloměru menším než 150 metrů. Testy budou pokračovat do 27. října, i na trati Tábor a Bechyně. Když dopadnou dobře, nabídnou ČD tento vlak Jihočeskému kraji, jezdit by mohl koncem roku 2023. ČTK to řekla mluvčí ČD Gabriela Novotná.
22.10. – Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva dopravy.
V důsledku novely č. 367/2019 Sb., která která novelizovala zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách (dále jen „ZoD“) přibyla některým provozovatelům železničních vleček jedna nová starost a sice povinnost nahlásit svou vlečku Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (dále jen „UPDI“). Zatím ne všichni tak učinili.
10.10. – Někteří železniční dopravci žádají vládu o plošnou podporu pro obor. Ta by podle nich mohla mít formu prominutí poplatků za užívání železnice, navrhl soukromý dopravce Leo Express. Už dříve podobný návrh měli i nákladní dopravci.