Operátor kombinované dopravy ČSKD-Intrans má za sebou úspěšný rok. O tom, jak loni profitoval z vysoké poptávky a jaké úkoly před podnikem stojí letos, jsme hovořili s místopředsedou představenstva ČSKD-Intrans Ing.
Železniční doprava
Ing. Pavel Lamacz (ČSKD-Intrans) pro DN
Přeprava ČSKD-Intrans se loni zvýšila o zhruba 50 procent“
Jedním z důsledků pokračující liberalizace a nárůstu evropské železniční nákladní dopravy je v posledních letech i zostřený konkurenční boj. Železniční podniky v mnoha zemích čelí výraznému tlaku na snižování tarifů a jejich výnosy se i při nárůstu výkonů snižují.
Vlaky na nové nákladní trati Betuwe lze od letošního roku provozovat i v elektrické trakci. Jako první elektrické lokomotivy německého výrobce byly pro provoz na Betuwe schváleny lokomotivy Siemens typu ES64F4, které u Německé dráhy DB AG a její divize nákladní dopravy Railion Deutschland slouží pod řadovým označením BR 189.
Dopravců, kteří zkoušejí vlakové spojení Číny s Evropou, přibývá. Mezi prvními byla společnost ERS, která loni společně s partnery v Rusku a Číně uskutečnila dvě přepravy ucelených kontejnerových vlaků z Číny do České republiky.
I české firmy mohou na obnovu, rozšíření nebo modernizaci stávající vlečky nebo výstavbu nové vlečky na území České republiky čerpat finanční prostředky z rakouského Programu podpory výstavby vleček.
Nové vedení Českých drah v čele s generálním ředitelem Petrem Žaludou hodlá z veřejných rozpočtů získávat každoročně miliardy Kč navíc na obnovu vozového parku tohoto dopravce. V ideálním případě chce ročně až 20 miliard Kč, tedy zhruba o 17 miliard Kč více než nyní.
Cestujících, kteří využívají služeb Českých drah, rok od roku přibývá. Loni jich bylo skoro o milion víc než v roce 2006. Celkem loni vlaky ČD přepravily téměř 182 milionů cestujících.
Železniční nákladní doprava v Evropě v posledních desetiletích
soustavně vyklízela pozice jiným dopravním módům. V poslední době to
však vypadá, že se tento negativní trend
podařilo zastavit a dráhy začínají nabírat druhý dech.
Do mezinárodního projektu, jehož cílem je zajistit větší bezpečnost železničních tratí, se prostřednictvím Drážního úřadu zapojí i Česká republika. Na projektu se podílejí ještě USA, Kanada, Německo a Velká Británie.
Železniční doprava
pozemní rychlostní rekord: Peking – Hamburk po železnici za 15 dní
Zástupci německých, polských, běloruských, ruských, mongolských a čínských drah přivítali minulý týden na Rozřazovacím nádraží v přístavu Hamburk kontejnerový vlak, který na více než 10 tisíc kilometrů dlouhou cestu společně vypravili 9.