Spedice, logistika

V GARBE Parku České Budějovice bude NOBO Automotive vyrábět sedadla pro BMW

26.5. - GARBE Industrial Real Estate, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE Parku České Budějovice. Novým nájemcem bude NOBO Automotive, která zde bude vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v 1. čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.

DHL Express a ComAp spolupracují na udržitelném podnikání

24.5. - DHL Express bere svou odpovědnost k životnímu prostředí velmi vážně. Zaměřuje se na snižování svých emisí skleníkových plynů prostřednictvím udržitelného leteckého paliva SAF, optimalizaci logistických procesů pro efektivnější využití zdrojů a využití čistších a šetrnějších zdrojů energie, jako jsou elektrická vozidla nebo elektrokola. To je v souladu s cíli DHL Group dosáhnout nulových emisí do roku 2050.

Český trh průmyslových nemovitostí zpomaluje, důvodem jsou vysoké ceny nájmů

23.5. - Ve srovnání se sousedním Polskem či Slovenskem dosahují ceny nájemného průmyslových nemovitostí v České republice až o třetinu více. V kombinaci s velmi nízkou neobsazeností a malou nabídkou prostor, které jsou okamžitě k dispozici, to často vede k situaci, kdy se nájemci raději rozhodnou pro konkurenční nabídku u našich sousedů. Hrubá realizovaná poptávka tak v 1. čtvrtletí 2024 dosáhla nejnižší úrovně za 13 let. Celkem na trh v tomto období přibylo 148 100 metrů čtverečních nových prostor. Očekává se, že v průběhu letošního roku trh dosáhne velikosti 12 milionů metrů čtverečních. Vyplývá to z pravidelného kvartálního trhu průmyslových nemovitostí, který zveřejnila společnost Colliers, přední poskytovatel diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Jana Morávková (ApBB): Zelená tranzice potřebuje jasnou roadmapu, bez ní se nepohneme z místa

Aliance pro bezemisní budoucnost (ApBB) zahájila svou činnost loni v listopadu. Sdružuje významné firmy působící v České republice, které mají zájem společně prosazovat přechod na klimaticky neutrální technologie a efektivně sdílet své know-how a nejlepší příklady z praxe. Podrobnosti o cílech aliance i o aktuální stavu zelené tranzice v ČR nám přiblížila ředitelka aliance Jana Morávková.

DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

22.5. - Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.

Drylock ve VGP Parku Hrádek nad Nisou nově využívá solární energii

22.5. - Evropský developer a vlastník semi-industriálních a logistických nemovitostí VGP se spolu se svými nájemci zasazuje o udržitelnější a energeticky efektivnější projekty. Ideálním příkladem je právě zkolaudovaná fotovoltaická elektrárna na střeše nejnovější haly společnosti Drylock ve VGP Parku Hrádek nad Nisou o ploše 28 000 metrů čtverečních a výkonu 2 811,9 kWp. Její připojení do veřejné distribuční sítě proběhlo v květnu 2024. Udržitelnost a energetická soběstačnost budovaného portfolia patří mezi VGP hlavní cíle.

Společnost Emons Česká republika začala využívat gigaliner na trase Ostrava – Praha

20.5. - Společnost Emons Česká republika začala od února na lince z Ostravy do Prahy využívat nadrozměrnou soupravu: takzvaný gigaliner. Ten v pravidelných intervalech odjíždí z pobočky v Ostravě-Hrušově, která se nachází v průmyslové zóně Contera Park Ostrava D1, tedy v těsné blízkosti dálnice. Jednou z podmínek pro využití gigalineru totiž je, že z dálniční sítě může jet maximálně deset kilometrů, pobočka v Ostravě-Hrušově má tedy ideální polohu. V kabině gigalineru jsou na trase Ostrava – Praha vždy dva řidiči.

KION Group posiluje cestu ziskového růstu, dozorčí rada prodloužila smlouvu generálního ředitele Roba Smithe

20.5. - Dozorčí rada KION GROUP prodloužila smlouvu generálního ředitele Roba Smithe (58) o pět let do 31. prosince 2029. Toto rozhodnutí navazuje na stálou důvěru představenstva společnosti ve Smithovu strategickou vizi, provozní odbornost a schopnost zajistit trvalou hodnotu pro akcionáře, zákazníky a zaměstnance.

Česká SCF kupuje za více než 7 miliard korun portfolio nákupních center v Polsku

19.5. - Česká investiční skupina Star Capital Finance (SCF) koupila tento týden portfolio šesti polských obchodních center od globální investiční skupiny Cromwell Property Group. Hodnota transakce je přes 7 miliard Kč. Jedná se o jednu z největších nemovitostních transakcí ve střední Evropě za posledních několik let. SCF tímto krokem vstupuje do třetí země a posiluje svou pozici na středoevropském retailovém trhu, kde již vlastní a provozuje obchodní centra v České republice a na Slovensku.

Nejlepším řešením pro logistiku je HVO100, vyplynulo z konference odborníků

17.5. - Nákladní vozidlo, které pojme až 27 palet, vyprodukuje oproti 18 paletovému náklaďáku o 35 % méně emisí CO2e na odvezenou paletu. Tato a další unikátní data zazněla na středeční konferenci, která proběhla v hypermoderním logistickém Eurohubu společnosti Raben v Rokycanech. Pro ekologičtější provoz se přepravci vyplatí používat syntetické palivo HVO100, elektromobilita pro mezinárodní logistiku v dohledné době řešením rozhodně nebude.

spinner