Pokud se cena pohonných hmot přiblíží hranici 40 Kč za litr, bude se tímto problémem muset začít zabývat vláda. Minulý týden to uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Možnosti snížení ceny paliva jsou však nyní podle něj k dispozici jen dvě – úprava výše sazby daně z přidané hodnoty nebo spotřební daně.
Silniční doprava
Pískovna v Bratčicích u Brna přivítá ve dnech 25. a 26. dubna na jediném zastavení putovní Liebherr RoadShow 2012 mimo území Rakouska šest světových premiér. Rakouský závod německého výrobce v Bischofshofenu na akci představí i aktuální průřez výrobním programem stavebních strojů celé skupiny Liebherr na vzorku osmnácti exponátů. Minulý týden to na tiskové konferenci ve Vídni oznámil jeho obchodní ředitel Otto Singer.
PRAHA 8.2. – Do pěti let by měly zmizet z okolí dálnic,rychlostních komunikací a silnic prakticky všechny billboardy. Počítá s tím vládní novela příslušného zákona, který schválila Poslanecká sněmovna. Poslanci odmítli pozměňovací návrh, aby mohla být reklama součástí navigačních a informačních tabulí, schválili tak přísnější vládní návrh.
PRAHA 6.2. – V lednu český mýtný systém předepsal kamionům 690 milionů korun. "V porovnání s loňským začátkem roku jde o desetiprocentní nárůst,“ říká René Poruba, pověřený ředitel ŘSD, které je provozovatelem elektronického mýtného systému v České republice. Zvýšení mýtných tarifů k 1. lednu činilo po přepočítání na jednotlivé kategorie vozidel v průměru 16 procent, u vozidel s emisní třídou V zůstaly ale kilometrové sazby stejné. Tím se stát snaží motivovat dopravce k obměně vozového parku za novější kamiony s nízkými exhalacemi škodlivin.
Sdružení ČESMAD Bohemia již několik měsíců kritizuje skutečnost, že Advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová získala zakázku na vymáhání nedoplatků mýtného. Zakázku v řádu desítek milionů Kč podle něj získala netransparentním způsobem. Neoprávněnost vymáhání některých nedostatků navíc na konci loňského roku potvrdil Okresní soud v Třebíči, řekl k tomu minulý týden mluvčí sdružení Martin Felix.
PRAHA 3.2. – Stanice technické kontroly (STK) budou kontrolovat v budoucnu například účinnost tlumičů nebo měřit propustnost světla u skel. Vyplývá to z návrhu vyhlášky ministerstva dopravy, která byla zveřejněna na vládním webu. Jejím cílem je sjednotit postup stanic technických kontrol při prohlídkách vozidel v rámci EU. Vyhláška dosavadní kontrolní úkony přečíslovává, některé nově formuluje a zároveň definuje i zcela nové.
PRAHA 2.2. – Přetáčení tachometrů při prodeji aut by mělo být od roku 2013 trestným činem se sazbou dva až čtyři roky. Požaduje to poslanec a člen sněmovního klubu ČSSD Stanislav Huml. Postih by podle něj měl být ještě vyšší, pokud by se podobného činu dopustila organizovaná skupina, tedy i firma či autoopravna.
V souvislosti se zvyšováním ceny nafty a růstem nákladů silničních dopravců Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden opět upozornilo na to, že rozpočet České republiky podle jeho výpočtů v důsledku zvýšení spotřební daně z nafty z roku 2010 přichází o miliardy Kč.
Čeští dopravci loni převzali celkem 3390 karnetů, o 19,55 procenta více než v roce 2010. Ve srovnání s rokem 2010, kdy se výdej karnetů meziročně zvýšil jen o 10,73 procenta, to představovalo výrazný nárůst zájmu dopravců, oznámila minulý týden Michaela Havelková ze Sdružení ČESMAD Bohemia, které karnety dopravcům vydává.
Občanské sdružení Věci automobilové dosáhlo loni prvního velkého úspěchu ve snaze o kultivaci prostředí obchodu s ojetými vozidly. Ministerstvo dopravy totiž začalo připravovat změnu návrhu novely zákona č. 56/2001 Sb., která mimo jiné upravuje podmínky pro přetáčení tachometrů. Výsledkem úpravy by však v důsledku omylu mohl být pravý opak. Návrh totiž obsahoval ustanovení, která by manipulaci s tachometry de facto legalizovala, uvedl na začátku ledna předseda sdružení Pavel Foltýn. „Po přečtení návrhu novely jsme zjistili, že obsahuje několik ustanovení, která jsou v přímém rozporu s deklarovaným smyslem novely, tedy se zpřísněním podmínek obchodu s ojetými vozy,“ řekl Pavel Foltýn.