​Martin Kupka: Vysokorychlostní trať Moravská brána lze postavit i formou PPP

11.12. – Chystanou stavbu vysokorychlostní železniční trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy lze financovat i formou partnerství veřejného a soukromého sektoru, tedy PPP (Public Private Partnership). Řekl to v Olomouci ministr dopravy Martin Kupka, který investici za několik desítek miliard korun představil krajským zastupitelům. Vysokorychlostní trať Moravská brána budou využívat pouze osobní vlaky, jezdit po ní budou moci rychlostí až 320 kilometrů za hodinu. Jízda vlakem z Olomouce do Ostravy pak zabere 30 minut a z Přerova do Ostravy 15 minut.

​NKÚ: Výstavba D4 formou PPP možná pro stát nebude tak výhodná, jak se předpokládá

11.12. – Výstavba dálnice D4 formou partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP) možná pro stát nebude tak výhodná, jak se předpokládá. V tiskové zprávě to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kontroloři upozornili, že ministerstvo dopravy nedodalo dostatečné podklady o výdajích na provoz, obnovu a údržbu českých dálnic a výhodnost byla nakonec stanovena na základě převážně zahraničních zkušeností. Resort uvedl, že výhodnost modelu financování formou PPP při výstavbě D4 nelze v žádném případě zpochybnit.

​SVOD Bohemia: Díky lepší koordinaci se vyšetřování nehod na železnici zkrátilo o více než 30 minut

11.12. – V průměru o 30 minut kratší policejní vyšetřování přinesla lepší kooperace mezi složkami, které se podílejí na šetření a odstraňování následků vážných mimořádných událostí na železnici. K jednání o minimalizaci dopadů na zákazníky vyzvaly v únoru ministra dopravy SVOD Bohemia a ŽESNAD.CZ. „Výsledek se dostavil. Půl hodiny je pro cestující i pro dopravce významný posun. Oceňujeme aktivní přístup Ministerstva dopravy, Správy železnic, Policie ČR a složek IZS, kterým se podařilo upravit postupy s okamžitým pozitivním dopadem,“ řekl Petr Moravec, výkonný ředitel SVOD Bohemia.

​Saúdská Arábie by mohla převzít většinovou kontrolu nad letištěm Heathrow

11.12. – Saúdská Arábie by mohla převzít efektivní většinovou kontrolu nad hlavním britským letištěm Heathrow v Londýně. Saúdskoarabský Veřejný investiční fond (PIF) díky spolupráci s francouzskou investiční společností Ardian získal kontrolu nad 25 procenty holdingové firmy FGP TopCo, která je mateřským podnikem provozovatele. Prodej svých podílů zvažují i další investoři, napsal britský nedělník The Sunday Times.

​V Brně už nebudou mít držitelé roční jízdenky cestu s kolem v MHD zadarmo

11.12. – Držitelé ročních předplatných jízdenek na brněnskou MHD ztratili od 1. prosince benefit v podobě bezplatné přepravy jízdního kola. Pokud je chtějí převážet, musejí zaplatit jednorázovou jízdenku, jakou by zaplatili za sebe v případě, že by neměli předplatní jízdenku. Novinářům to řekl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Důvodem je snaha o regulaci počtu cyklistů a také přibývání problémů mezi rodiči s kočárky a cyklisty v některých částech města.

​Z Vysočan se jezdí po třech kolejích, vlaky začnou zastavovat i na Rajské zahradě

11.12. – Dalších 15 kilometrů železniční sítě na území metropole a středních Čech získalo moderní parametry. Správa železnic vybudovala v rámci stavby mezi Prahou-Vysočany a Mstěticemi nejen kapacitní tříkolejný úsek, ale také novou vlakovou zastávku u stanice metra Rajská zahrada. Zásadně se pak změnila podoba vysočanské stanice. Právě zde dnes proběhlo slavnostní ukončení modernizace, která začala na jaře 2020. Celkové náklady stavby dosáhly výše 5,4 miliardy korun, významná část byla spolufinancovaná z evropských fondů.

​Letos v ČR dosud přibylo 390 nabíječek pro elektroauta, zatím méně než loni

10.12. – Rozvoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobily v Česku mírně zpomalil. Zatímco loni se otevřelo 634 nových dobíjecích stanic, letos je to zatím kolem 390. Celkově je tak v České republice 2313 stanic s 4313 dobíjecími body, což ji řadí v rámci EU na 13. místo. V hustotě dobíjecích stanic na počet elektromobilů je na tom ČR ovšem lépe. Vyplývá to ze statistik Centra pro dopravní výzkum (CDV) a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V Česku je v současné době registrováno 20.232 elektro­mobilů, letos jejich počet stoupl zatím asi o 6268.

​Stavbaři na D1 v Brně bourají most přes koridor, trať čekají noční výluky

10.12. – Pro stavbaře, kteří pracují na rozšíření dálnice D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem, začala ve čtvrtek nejkomplikovanější část. Začali postupně bourat desetipolový most přes železniční koridor z Brna do Břeclavi. Zatím se obejdou bez výluk, protože bourají pole, která nejsou nad tratí, ale v lednu bude několik nocí provoz na trati vyloučený, řekl zástupce zhotovitele Jiří Salava z firmy Metrostav Infrastructure.

​Jiří Zlý: Čeští řidiči zahlcují policejní e-podatelnu záběry z autokamer

1.12. – Řidiči, kteří při jízdě zaznamenají vybržďování nebo podobně závažné počínání, zahlcují centrální policejní e-podatelnu záběry z autokamer. Správným postupem je přitom okamžitě volat tísňovou linku 158, nikoliv zasílat videa až zpětně. Upozornil na to ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Podotkl, že každé poskytnutí videa přes e-podatelnu automaticky staví jeho autora do role svědka, kterého policie musí kontaktovat.

​FlixTrain rozšiřuje spolupráci s německou tarifní sítí

9.12. – Společnost FlixTrain dále rozšiřuje svou spolupráci se svazem Deutschlandta­rifverbund (DTV): Od změny jízdního řádu 10. prosince 2023 bude prostřednictvím kombinované jízdenky s FlixTrain a regionální dopravou připojeno k zelené železniční síti celkem 31 měst. Díky rozšířené nabídce mohou cestující cestovat s FlixTrainem do ještě více destinací po celém Německu. Posíleny budou zejména spoje ve východním a západním Německu.

​Scania představuje nové plynové motory

9.12. – Scania se o svých nových plynových motorech poprvé zmínila na loňském veletrhu IAA, zásadní obrat ale přichází v momentě, kdy se tyto motory objevují na trhu – nyní jsou spárovány se dvěma třetinami pohonného ústrojí Super. Nové motory tvoří spolu s převodovkou G25 a zádní nápravou pocházející z dieselového sourozence psehrané trio. Výsledkem je podle výrobce potvrzená úspora paliva na dálkových trasách ve výši 5 %.

spinner