​Ministerstvo dopravy: Platnost řidičských průkazů se v nouzovém stavu prodlužuje

20.10. - Ministerstvo dopravy se domluvilo s Ministerstvem vnitra na toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Ministerstvo navíc navrhuje prodloužení platnosti řidičských průkazů do 31. 3. 2021.

​ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

20.10. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou vlastní skupina Omnipol a maďarský podnikatel András Tombor. Jeho rozhodnutí je pravomocné, uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda v tiskové zprávě.

​DHL Express získal ocenění jako jedno z nejlepších pracovišť na světě

20.10. - DHL Express, přední světový poskytovatel expresních služeb, získal v žebříčku Great Pace To Work® a FORTUNE titul 2. nejlepšího pracoviště na světě. Instituce Great Place to Work® a FORTUNE u DHL Express ocenily rozsáhlé investice a implementace procesů k vytvoření pozitivní a motivující pracovní atmosféry ve více než 220 zemích. Great Place to Work® je globální analytická a poradenská firma pro lidi, která každý rok hodnotí pracovní zkušenosti zaměstnanců podle svého certifikačního programu. V roce 2020 se průzkumu zúčastnilo více než 10 000 organizací, což představuje asi 10,2 milionu zaměstnanců v 92 zemích.

​Zájezdoví dopravci budou moci žádat o kompenzace od 26. října

20.10. – Zájezdoví autobusoví dopravci budou od pondělí 26. října moci žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Oznámilo to ministerstvo dopravy. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.

Požár zpustošil historické vozy u železničního muzea v Jaroměři

20.10. – Obrovské škody napáchal požár, který v noci na středu zachvátil odstavené historické vagony v Jaroměři. Zničil pět historických vagonů z 30. let minulého století. Mezi zničenými vozy jsou i dva vzácné salonní vozy z maďarského vládního vlaku regenta Miklóse Horthyho. Sbírková škoda podle muzea činí až 81 milionů korun. Muzeum je od 12. října kvůli vládním protiepidemickým opatřením pro veřejnost uzavřeno.

Správa železnic hledá projektanta revitalizace trati Liberec – Česká Lípa

20.10. – Už za dva roky by měla Správa železnic zahájit první fázi revitalizace trati z Liberce do České Lípy. Manažer drážní infrastruktury nyní hledá projektanta, který vytvoří dokumentaci pro stavební povolení. Předpokládaná hodnota zakázky činí 35 431 637 korun. K dokončení všech stavebních prací by mělo dojít v závěru roku 2024.

​Ryanair přerušil na zimu leteckou linku z Brna do Londýna

20.10. – Letecký dopravce Ryana­ir přerušil v zimním letovém řádu pravidelnou linku z Brna do Londýna. Po neobnovení linky do italského Bergama to byla poslední linka, kterou mohli cestující od 25. října do 27. března pravidelně využívat. Důvodem je trvající krize letecké dopravy související s pandemií covidu-19. V tiskové zprávě o tom informoval mediální zástupce Letiště Brno Jakub Splavec.

Fond dopravy bude v příštím roce hospodařit s více než 127 miliardami Kč

20.10. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, bude v příštím roce hospodařit se 127,5 miliardami korun. Největší část peněz bude směřovat na silniční projekty. V dalších dvou letech by se pak měl zvýšit o další desítky miliard. Rozpočet fondu schválila vláda, oznámil na twitteru ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Fond letos po posílení rozpočtu hospodaří s celkem 124 miliardami korun, původně se počítalo s 87 miliardami korun.

Slovenský dopravce ZSSK hledá dodavatele vlakových jednotek

19.10.  – Národní osobní dopravce Želez­ničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypsal soutěž na dodávku vlakových jednotek v předpokládané hodnotě 169,5 milionu eur (4,6 miliardy Kč). ČTK to zjistila z registru zakázek. V podobných dřívějších tendrech uspěla i česká skupina Škoda Transportation.

​Správa železnic vyhlašuje tendr na nový most přes Orlík

19.10. – Železniční přemostění u Červené nad Vltavou projde výraznou proměnou. Vyžaduje to stav ocelové konstrukce z roku 1889, která je již v nevyhovujícím stavu a limituje nasazení některých typů vozidel na celé trati Tábor – Písek. Nahrazena proto bude novým železobetonovým mostem, který bude postaven v těsném sousedství toho stávajícího. Sprá­va železnic nyní hledá zhotovitele stavebních prací. Součástí nově vypsané zakázky je přitom podmínka, která stanovuje nejvyšší přípustnou nabídkovou cenu ve výši 458 425 830 korun bez DPH. Jde o druhé výběrové řízení, které Správa železnic v rámci tohoto projektu vypisuje.

​Koronavirus komplikuje výrobu i export, ale EffiShuntery z CZ LOKO stále míří k zákazníkům

19.10. – Koronavirová pandemie sice přivřela některé hranice a pohyb zboží i osob značně zkomplikovala, ale i přesto společnost CZ LOKO dokáže své lokomotivy k zákazníkům dopravit. „Aktuálně jde o pět lokomotiv. Dva EffiShunetry 1600 do Finska a na Ukrajinu a tři EffiShuntery 1000 do Itálie,“ uvedl Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO. Za nejsložitější přitom označil především uvedení lokomotiv do provozu, včetně zaškolení obsluhy, přímo u zákazníků.


spinner