Soud vyhověl stížnosti ŘSD ve sporu o stavby na D49, jde o prozatímní úspěch

22.5. - Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve sporu o umístění 22 stavebních objektů na úseku dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Znovu musí rozhodovat Krajský soud v Brně. Z rozsudku NSS, který je dostupný na úřední desce, však plyne, že krajský soud znovu vyhoví žalobám spolků Děti Země a Egeria, jen musí napravit dílčí nedostatky. Pro ŘSD je tedy dnešní rozsudek pouze prozatímním úspěchem.

Drylock ve VGP Parku Hrádek nad Nisou nově využívá solární energii

22.5. - Evropský developer a vlastník semi-industriálních a logistických nemovitostí VGP se spolu se svými nájemci zasazuje o udržitelnější a energeticky efektivnější projekty. Ideálním příkladem je právě zkolaudovaná fotovoltaická elektrárna na střeše nejnovější haly společnosti Drylock ve VGP Parku Hrádek nad Nisou o ploše 28 000 metrů čtverečních a výkonu 2 811,9 kWp. Její připojení do veřejné distribuční sítě proběhlo v květnu 2024. Udržitelnost a energetická soběstačnost budovaného portfolia patří mezi VGP hlavní cíle.

Návrh manuálu pro aplikaci a implementaci RID

22.5. - Zasedání expertů pro přepravu nebezpečných věcí po železnici, které se koná 22. května v Bernu, bude předložen návrh sekretariátu OTIF na vypracování „Příručky pro aplikaci a implementaci RID“.

V Lovosicích pokračuje rekonstrukce nádraží

21.5. - Cestující v Lovosicích mohou využívat výtahy na všechna nástupiště, která se nacházejí v úrovni moderních vlaků. Zrekonstruovaný podchod navíc spojuje části města na obou stranách stanice. Stavbaři se nyní zaměří na nádražní budovu, kterou čeká celková obnova. Správa železnic vynaloží na zmíněné stavební úpravy celkem 680 milionů korun.

Společnost Czech Airlines Technics zahájila stavbu lakovny letadel

21.5. - Společnost Czech Airlines Technics od podzimu rozšíří své služby o lakování letadel. Stavba nové lakovny v Hangáru S na Letišti Václava Havla Praha byla zahájena v dubnu a dokončena by měla být v říjnu letošního roku. Dceřiná společnost Letiště Praha reaguje investicí ve výši 75 milionů na zvýšenou poptávku, přičemž do budoucna plánuje lakovat přibližně 25 letadel za rok.

ČD zahájily stavbu moderní opravárenské haly v Chebu

21.5. - České dráhy v pondělí oficiálně zahájily stavbu nové opravárenské haly ve Středisku údržby v Chebu. Moderní středisko údržby se bude starat o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a RegioShark. Jedná se o další krok ve strategii opravárenství národního dopravce, která se zaměřuje na modernizaci servisního zázemí a zvýšení kvality servisu kolejových vozidel.

Siemens prodá společnost Innomotics firmě KPS Capital Partners

21.5. - Management board a dozorčí rada koncernu Siemens schválily prodej společnosti Innomotics, která je předním světovým výrobcem elektromotorů a velkých pohonů, firmě KPS Capital Partners (dále jen „KPS“). Obě strany již podepsaly příslušnou smlouvu. Kupní cena (hodnota podniku) činí 3,5 miliardy EUR. Prodej by měl být dokončen v první polovině fiskálního roku 2025 a podléhá obvyklým schvalovacím procesům v oblasti zahraničních investic a kontroly fúzí.

Pražské letiště už letos odbavilo 5 milionů cestujících, celkem čeká 16 milionů

21.5. - Letiště Václava Havla v Praze v tomto roce zatím odbavilo pět milionů cestujících. Tuto hranici překonalo o téměř měsíc dřív než loni, uvedlo ruzyňské letiště na síti X. Očekává, že letos jeho služby využije víc než 16 milionů cestujících.

Rekonstrukcí projde poslední část Fantovy budovy

21.5. - Správa železnic plánuje ještě letos odstartovat druhou část rekonstrukce interiéru ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží. Důležitou podmínkou k samotnému zahájení stavby je právě vypsané výběrové řízení na zhotovitele prací. Jeho vítěz provede obnovu zbývající části historického objektu, mimo jiné prostor, které nyní využívá Drážní úřad nebo Policie České republiky. Nejvyšší přípustná nabídková cena je 570 milionů korun.

Společnost Emons Česká republika začala využívat gigaliner na trase Ostrava – Praha

20.5. - Společnost Emons Česká republika začala od února na lince z Ostravy do Prahy využívat nadrozměrnou soupravu: takzvaný gigaliner. Ten v pravidelných intervalech odjíždí z pobočky v Ostravě-Hrušově, která se nachází v průmyslové zóně Contera Park Ostrava D1, tedy v těsné blízkosti dálnice. Jednou z podmínek pro využití gigalineru totiž je, že z dálniční sítě může jet maximálně deset kilometrů, pobočka v Ostravě-Hrušově má tedy ideální polohu. V kabině gigalineru jsou na trase Ostrava – Praha vždy dva řidiči.

KION Group posiluje cestu ziskového růstu, dozorčí rada prodloužila smlouvu generálního ředitele Roba Smithe

20.5. - Dozorčí rada KION GROUP prodloužila smlouvu generálního ředitele Roba Smithe (58) o pět let do 31. prosince 2029. Toto rozhodnutí navazuje na stálou důvěru představenstva společnosti ve Smithovu strategickou vizi, provozní odbornost a schopnost zajistit trvalou hodnotu pro akcionáře, zákazníky a zaměstnance.

spinner