​Železniční spojení z Liberce do Prahy by se podle studie mohlo výrazně zrychlit

31.5. – Železniční spojení z Liberce do sto kilometrů vzdálené Prahy by se mohlo v budoucnu výrazně zrychlit a stát se konkurencí i silniční dopravě. V případě realizace se zkrátí doba jízdy z dnešních více než 160 minut na 69 minut. Umožnit to má i studie proveditelnosti, kterou včera schválila centrální komise ministerstva dopravy pro úsek trati z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál ke státní hranici s Polskem. V tiskové zprávě o schválení studie informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

​John Bolla je novým prezidentem společnosti UPS Healthcare

31.5. – Do čela UPS Healthcare, divize přepravní společnosti UPS, byl jmenován John Bolla. Ve funkci nahrazuje Wese Wheelera, který funkci prezidenta zastával poslední tři roky. Před nástupem do UPS Healthcare v dubnu 2022 působil John Bolla jako provozní ředitel ve společnosti Adare Pharma Solutions, kde byl zodpovědný za globální prodej, provoz, rozvoj smluvních vztahů a výrobní strategii v USA a Evropě. Dříve pracoval 22 let ve společnosti GlaxoSmithKline (GSK), jedné z největších farmaceutických společností na světě, kde zastával vedoucí pozice v oblastech, jako jsou výrobní operace, dodavatelský řetězec, zásobování a externí dodávky.

​Cushman & Wakefield slaví 30 let na českém trhu

31.5. – Realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield slaví 30 let svého působení na českém trhu komerčních nemovitostí a připomíná milníky jeho vývoje, na němž se dlouhodobě výrazně podílí. Většina odvětví od roku 1993 v Česku vyrostla doslova z nuly: moderní kancelářské budovy a obchodní centra, retail parky či skladové haly dnes běžného typu tehdy prakticky neexistovaly, počet hotelů v Praze se za 30 let téměř ztrojnásobil. Nemovitostní transakce za tu dobu dosáhly celkové hodnoty 900 miliard korun.

​Společnost Dr.Max zdvojnásobí svoje prostory v plně obsazeném Prologis Park Bratislava

31.5. – Společnost Dr.Max, lídr slovenského lékárenského trhu, si pronajme dalších 10 000 metrů čtverečních v Prologis Park Bratislava. Svoje tamní prostry tak společnost více než zdvojnásobí – dosud v parku využívá plochu 9 000 metrů čtverečních. Nově obsadí dalších 10 000 metrů čtverečních skladů spolu se 750 čtverečními metry kanceláří. Nové skladové i kancelářské zázemí bude přizpůsobeno především pro B2B potřeby zákazníka. Dokončení nemovitosti se očekává ve 2. čtvrtletí roku 2024.

​DPP vypsal tendr na 100 elektrobusů za 1,5 miliardy korun

31.5. – Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 1,5 miliardy korun na nákup až 100 elektrobusů. Uvedla to mluvčí podniku Aneta Řehková. Vítěz tendru by měl být znám do konce letošního roku, nakupovat elektrobusy chce podnik mezi lety 2025 a 2030. S vítězem DPP uzavře takzvanou rámcovou smlouvu, nebude tak muset nakoupit všechny vozy, ale v případě potřeby pouze část z nich.

​DKV Mobility vstupuje do aliance ChargeUp Europe

30.5. – Společnost DKV Mobility vstoupila do aliance ChargeUp Europe. Aliance sídlí v Bruselu a reprezentuje odvětví infrastruktury pro nabíjení elektrických vozidel. Celkem 27 členů z tohoto oboru spolupracuje na rychlém a efektivním zavádění nabíjecí infrastruktury v Evropě. Členové organizace ChargeUp Europe jsou aktivní ve 27 členských státech EU a spravují akceptační síť s celkem 500 000 dobíjecími body.

​Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v květnu stagnovaly

30.5. – Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v květnu stagnovaly. Průměrná cena povinného ručení činila 6848 korun, za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický automobil v českých domácnostech. Loni byla cena o 185 korun nižší.

​Škoda Group a Tesmec spojují síly ve vývoji vysoce výkonných a udržitelných železničních řešení

30.5. – Škoda Group, přední evropský výrobce komponentů a vozidel pro veřejnou dopravu, zahajuje strategickou technologickou spolupráci s renomovanou společností Tesmec Group, která se specializuje na infrastrukturní technologie. Cílem této spolupráce, kterou zprostředkovává Tesmec Rail, dceřiná společnost Tesmec zaměřená na řešení pro železnice, je radikální změna v odvětví železničních pracovních a diagnostických vozidel a vytvoření špičkových, vysoce výkonných a ekologických produktů v celosvětovém měřítku. Dodávky 44 sad komponent budou realizovány v letech 2024 až 2028.

​Dopravní podniky otevřou své brány a pochlubí se vozovnami

30.5. – Letní měsíce budou opět nabité nejrůznějšími zábavnými akcemi, které pro své fanoušky chystají dopravní podniky. Všechny budou samozřejmě spjaté s městskou hromadnou dopravou. Představí se zázemí vozoven, ale také historické vozy. „Vloni jsme na webu www.sdp-cr.cz spustili sekci Kalendář akcí pro veřejnost, která se těší velké oblibě, dokonce je to nejnavštěvovanější stránka našeho webu. Fanoušci městské hromadné dopravy se tu na jednom místě dozví o všech plánovaných akcích dopravních podniků, které patří do našeho sdružení, tedy největších dopravních podniků v republice. A letos je opravdu z čeho vybírat,“ uvedl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán.


​Letiště Praha kontroluje stavební rozpočty díky metodě BIM a klasifikačním systémem CCI

30.5. – Společnost Letiště Praha se před několika měsíci rozhodlo na svých stavebních projektech využívajících metodu BIM přejít od klasifikačního systému Uniclass k mezinárodnímu klasifikačnímu systému CCI. Problematika kontroly rozpočtů oddělení plánování a ekonomika staveb se ukázala být vhodným pilotním projektem pro otestování nové klasifikace. Toto oddělení se na Letišti Praha stará mimo jiné o kontrolu rozpočtů probíhajících staveb, jeho úkolem je také ověřovat, jestli vykázaná množství odpovídají skutečně použitým na stavbě. Strukturovat rozpočtované informace pomáhá oddělení plánování a ekonomiky staveb třídník stavebních konstrukcí a prací (TSKP).

​Mezi novými polskými sankcemi je i zákaz vjezdu kamionů z Ruska a Běloruska

30.5. – Polsko zavádí nové omezení na hranicích s Běloruskem a od 1. června zakáže vjezd kamionům s běloruskou a ruskou poznávací značkou, oznámil včera ministr vnitra Mariusz Kamiňski. Příslušné nařízení již vyšlo v úředním věstníku a 30. května vstoupí v platnost, uvedl polský rozhlas. Zákaz bude platit do odvolání.

spinner