Spedice, logistika

​Novými nájemci ve VGP Parku Ústí nad Labem City jsou Exyte Technology a Bosal Aftermarket Europe

9.1. – Evropský developer a vlastník semi-industriálních a logistických nemovitostí VGP předal do užívání prostory v hale „A“ VGP Parku Ústí nad Labem City dvěma nájemcům. Prvním z nich je společnost Exyte Technology, expert na high-tech zařízení a technologie, která si pronajala téměř 12 600 metrů čtverečních skladových a kancelářských prostor. Druhým nájemcem je firma Bosal Aftermarket Europe, lídr ve vývoji a výrobě katalyzátorů a systémů řízení emisí pro osobní automobily a průmyslové aplikace. Ta si pronajala celkem 10 210 metrů čtverečních výrobních a skladových ploch. Budova byla realizovaná ve stupni zelené certifikace BREEAM Very Good.

​PST CLC Mitsui-Soko prodloužila s Continentalem outsourcing logistiky a distribuce

9.1. – Společnost PST CLC Mitsui-Soko se svým významným zákazníkem, společností Continental, prodloužila kontrakt v logistickém centru v Nehvizdech, kde firmě zajišťuje outsourcing logistiky a následnou distribuci k B2B odběratelům. Kontrakt byl prodloužen až do roku 2027. PST CLC Mitsui-Soko pro společnost Continental v Nehvizdech skladuje pneumatiky, které jsou určeny pro středozápadní oblast České republiky, tedy zhruba od Vysočiny na západ.


​Nafoukněte svou bublinu, nabádá Sustainability Summit

10.1. – Po úspěšné premiéře Czech & Slovak Sustainability Summitu, který se konal letos v dubnu a jehož poznatky organizátoři poté několika měsíců sdělovali odborné veřejnosti, byly zahájeny přípravy na druhý ročník, který se bude konat 25. dubna 2024 v Cubex Centru Praha.

​Savills: Objem investic v sektoru komerčních realit loni dosáhl 1,2 miliardy eur

5.1. – Společnost Savills zaznamenala 40 transakcí uzavřených v roce 2023 v sektoru komerčních nemovitostí s celkovým objemem investic 1,2 miliardy eur. Objem investic byl v roce 2023 v porovnání s rokem 2022 o 32 % nižší. Tahounem realitních investic v roce 2023 byl maloobchodní sektor, který tvořil 43 % z celkového objemu investic. Oporou českého investičního trhu jsou bezesporu domácí investoři. Nejenom, že jsou nejaktivnější a uzavřeli 29 transakcí, ale tvoří také největší (80%) podíl na objemu investic v letošním roce. 31 % investičních transakcí v roce 2023 se uskutečnilo v Praze.

​Liftago se rozdělí do dvou samostatných firem, oddělí přepravu od logistiky

4.1. – Česká přepravní společnost Liftago se do konce letošního roku rozdělí do dvou samostatných firem, oddělí přepravu osob a zásilek od nedávno spuštěné logistické sítě. Liftago tak od ledna nově povede současný provozní ředitel Radek Svíčka, v čele nově vzniklé firmy zaměřené na městskou logistiku pak bude dosavadní výkonný ředitel a spoluzakladatel Liftaga Ondřej Krátký.

Savills: Logport rozšiřuje své portfolio, kupuje průmyslovou halu na Kladně

29.12. – Společnost Savills zprostředkovala prodej průmyslové haly společnosti ITB Transito, kterou kupuje Logport Development. Průmyslová hala se nachází v zaběhnuté industriální zóně v jižní části Kladna a disponuje pronajímatelnou plochou téměř 3 600 metrů čtverečních s mož­ností expanze až na 7 000 metrů čtverečních.

Skupina Packeta, mateřská firma Zásilkovny, mění majitelskou strukturu

28.12. - Společníci skupiny Packeta, mateřské společnosti české technologicko-logistické firmy Zásilkovna, uzavřeli smlouvu o prodeji 100% podílu společnosti Packeta konsorciu CVC Capital Par­tners a Emma Capital; s kapitálovou podporou R2G. Transakce podléhá souhlasu příslušných regulačních orgánů a její uzavření se očekává v první polovině roku 2024. Podmínky transakce jsou důvěrné. Skupina Packeta je dlouhodobě zisková a v letošním roce dosáhne obratu 7,25 miliardy ko­run.

CEE Logistics loni zvýšila zisk na 82 milionů korun

27.12. - Pardubická společnost CEE Logistics, která se věnuje mezinárodní dopravě a logistice, dosáhla minulý rok zisk po zdanění 82 milionů korun. Výsledek je o 42 milionů korun vyšší než v roce 2021. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb dosáhly 1,826 miliardy korun, což je o 15 procent více než rok předtím, zjistila ČTK z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Kvůli útokům na lodě rostou ceny i přepravní časy, řešením je železniční kontejnerová přeprava

26.12. - Vzhledem k aktuální eskalaci problémů v Rudém moři rejdaři zastavili využívání Suezského průplavu. Množí se totiž útoky na lodě. Někteří rejdaři lodě proto pozastavili a vyčkávají, většina ale oznámila, že lodě budou dočasně obeplouvat Afriku při cestě mezi Evropou a Asií. To má zásadní důsledek: vedle předpokládaného zvyšování ceny se velmi razantně prodlužuje tranzitní čas. Konkrétně o cca dva týdny, což představuje navýšení o zhruba 50 procent. Proto se teď očekává vyšší využití železničního spojení. Společnost PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje sběrné kontejnery s pravidelnými odjezdy a servis je schopna okamžitě zajistit i pro celé kontejnery jak z, tak do Číny.

Rok 2023 byl pro logistiku výzvou

23.12. - Po období covidových uzávěr, kdy průmysl čelil narušení dodavatelského řetězce, začaly společnosti měnit své preference ohledně importu a exportu zboží. To potvrzují i interní statistiky námořní a letecké přepravy zboží společnosti DSV, podle kterých zůstala největším dovozcem do České republiky Čína. Oproti minulým rokům, kdy import do Česka rostl, došlo letos k poklesu o téměř 5 % na 5 538 zásilek. Naopak nejvíce zboží z Česka se vyvezlo do USA, kde společnost DSV zaznamenala mírný nárůst na 3 856 zásilek.

spinner