Vnitrozemská plavba

Kanál DOL

Komise AV ČR zásadně nesouhlasí s výstavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe

PRAHA (27.2.) – Výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe nemá podle komise Akademie věd (AV) pro životní prostředí nyní ekonomické, sociální ani ekologické zdůvodnění a opodstatnění. V tomto poradním orgánu Akademické rady AV zasedají respektovaní vysokoškolští a vědečtí odborníci. Výstavba kanálu by byla podle nich jedním z největších zásahů člověka do fungování zbytků relativně přirozených ekosystémů ČR a střední Evropy kvůli krátkodobému ekonomickému prospěchu. S výstavbou proto zásadně nesouhlasí.

Veřejná přístaviště na Labi

Dolní Labe získá v letošním roce pět nových přístavišť

PRAHA (11.2.) – Osobní vodní doprava na Dolním Labi se v letošní plavební sezóně dočká pěti nových přístavišť v lokalitách Dolní Zálezly, Libochovany, Lovosice, Libotenice a Nučnice. Rekonstrukcí projde také stávající pevné molo v Litoměřicích. Výstavba a modernizace šesti zmíněných přístavišť výrazně přispěje k rozvoji turistické vodní dopravy na Dolním Labi. Investorem projektu je Ředitelství vodních cest.

ŘVC ČR

Ředitelství vodních cest ČR se přestěhovalo do budovy MD

PRAHA (28.1.) – Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) sídlí na nové adrese. Státní organizace se přesunula do budovy Ministerstva dopravy jako svého zřizovatele. Jedná se o první krok ze série úsporných opatření naplánovaných novým vedením organizace. Jen na provozních nákladech v letošním roce ušetří ŘVC ČR 4,5 milionu korun.

Labská plavba

Sasko-Anhaltsko dále investuje do rozvoje vodních cest

V labském přístavu Magdeburg otevřeli nové zdymadlo, které zajistí nepřetržitý celoroční přístup do přístavu bez ohledu na stav vody na Labi. Zprovoznění díla, které je další součástí významné evropské křižovatky vodních cest v okolí přístavu, o několik měsíců oddálily červnové katastrofální povodně ve středním Německu. Celkem si výstavba propusti od roku 2007 vyžádala více než 42 milionů €, z toho 27,3 milionu € uhradila Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

ČSPL

Největší loď vyrobená v ČR míří do Hamburku, přepravu zajišťuje ČSPL

DĚČÍN (8.1.) – Dva roky trvala výroba dosud největší u nás vyrobené lodi, kterou na zakázku nizozemské firmy vyrobila děčínská loděnice v Křešicích. Zhruba 90 metrů dlouhá, 14 metrů široká a 10 metrů vysoká loď s výtlakem 4500 tun dnes definitivně opustila Děčín. Přepravu lodi tradičně zajišťuje společnost ČSPL, a.s. prostřednictvím plavidla TR17 se zvýšeným zdvihem kormidelny. Od roku 2000 je to již 39. přeprava novostavby plavidla tímto remorkérem.

Redakční komentář

Jak to vidí: Petr Rožek

Kdysi dávno, těsně po listopadu 1989, vznikla za aktivní podpory Kombinátu Slušovice velice zvláštní firma – Ekotrans Moravia. Do vínku dostala vlastně jediný úkol – připravit projekt propojení evropských veletoků Labe, Odry a Dunaje na českém území. Dnes jsou myšlenky na propojení horních toků řek, přes vrchoviny mezi nimi, opět na stole.

Vodní infrastruktura

Stavba kanálu u Přelouče se odkládá, soud zrušil územní rozhodnutí

PARDUBICE (4.12.) – Krajský úřad zrušil územní rozhodnutí na stavbu plavebního kanálu u Přelouče a vrátil je přeloučskému stavebnímu úřadu k novému projednání. O vydání územního rozhodnutí usiluje Ředitelství vodních cest (ŘVC), proti němu se odvolala ekologická sdružení Přátelé Slavíkových ostrovů a Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu. Vyplývá to z informací na úřední desce hejtmanství.

Lubomír Fojtů (ŘVC ČR) pro DN

„Základní prioritou ŘVC musí být splavnění Labe“

Na počátku října jmenoval ministr dopravy Zdeněk Žák Lubomíra Fojtů novým ředitelem Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR). Odborník, který celý svůj profesní život zasvětil vodní dopravě, nyní přichází na horké křeslo šéfa státní investiční organizace. Ptali jsme se ho nejen na to, s jakými plány nastupuje do nové funkce.

Ředitelství vodních cest

ŘVC se bude stěhovat do budovy MD a ušetří 4,5 milionů Kč ročně

PRAHA (16.10.) – Ředitelství vodních cest přistoupilo ke změnám v organizační struktuře a revizi provozních nákladů společnosti. Tyto kroky přinesou jen v roce 2014 úsporu přesahující 4,5 milionu korun. Novinkou je rovněž stěhování úřadu do budovy Ministerstva dopravy. „Naší hlavní prioritou je zefektivnění činnosti úřadu a pokračování v přípravě a realizaci strategických projektů v oblasti vodní dopravy,“ uvádí ředitel ŘVC Lubomír Fojtů. „Při analýze dosavadního fungování ŘVC jsme odhalili prostor pro výrazné úspory, především v personální oblasti a otázce nakládání se svěřeným majetkem.“

Kanál Dunaj – Odra – Labe

Přístup k mořím po vodě posílí export

Z Moravskoslezského kraje se ročně vyváží okolo 15 milionů tun zboží. Dalších zhruba 13 milionů tun naopak míří ze světa do regionu. Pohyb celkem 28 milionů tun nejrůznějších strojů, zařízení, materiálu i spotřebního zboží se odehrává převážně na silnicích a v rámci železničních cest. Kraj má přitom jedinečnou šanci připojit se na transevropské „vodní dálnice“.

spinner