Dopravní politika

​Česká republika žádá odložení platnosti normy EURO 7 a její zmírnění

1.3. – Premiér Petr Fiala je přesvědčen, že je možné automobilovou emisní normu Euro 7 upravit tak, aby byla realističtější a neměla tolik negativních dopadů. Podle předsedy vlády existují signály, že jsou k tomu země Evropské unie připraveny. Uvedl to na včerejší tiskové konferenci po bilanční návštěvě u ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka. Česko bude podle ministra dopravy Martina Kupky prosazovat odklad účinnosti normy a změnu dalších technických požadavků.

Vláda rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře

23.2. - Vláda včera rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI). Jeho agenda přejde ke konci roku pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl novinářům po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj je to úsporné opatření, které by mělo snížit státní byrokracii.

Ministerstvo dopravy chystá úspory v řádu desítek milionů korun

20.2. - Ministerstvo dopravy chystá úspory v řádech desítek milionů korun. Peníze chce ušetřit v provozu některých úřadů či digitalizací dopravních agend. V diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka. Zároveň potvrdil připravované zdražování dálničních známek, omezovat investice do dopravních staveb naopak nechce.

​SP ČR: Firmy očekávají náročný rok, své pozice ale chtějí udržet

10.2. – Firmy očekávají, že i rok 2023 bude pro jejich podnikání náročný. 46 % firem sice předpokládá, že udrží své výkony a pozici na trhu. Zlepšit či zachovat hospodářské výsledky pro firmy ovšem nebude snadné. Ekonomika zpomaluje, řadě firem klesá ziskovost. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), který proběhl od 12. do 25. ledna mezi 136 průmyslovými firmami.

​Vláda a EUSPA podepsaly memorandum o budově Nové Palmovky

8.2. – Nová Palmovka v Praze 8 se oficiálně stane sídlem Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA), která rozšiřuje v České republice svou působnost a potřebuje získat nové prostory. Vláda a EUSPA podepsaly společné memorandum o podpoře stěhování agentury do budovy Nové Palmovky, která byla dlouhodobě bez využití. Při podpisu byly též představeny architektonické vizualizace podoby vnějšku a vnitřku budovy. Hotovo má být v roce 2025.

​Plzeňský kraj bude kvůli gigafactory schvalovat zadání nového plánu rozvoje

3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.

​Komentář: Dálková přeprava je ve volném pádu, nestabilita opět narůstá

Světová ekonomika, která od léta vykazuje zřetelné známky postcovidového ochlazení, má zjevně stále negativnější vliv na globální obchod se zbožím se samozřejmým odrazem i na oblast dopravy zboží po moři a vzduchem. Index globální propustnosti kontejnerů v říjnu výrazně klesl, jak ve oznámily RWI – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum a Institut pro ekonomiku a logistiku lodní dopravy (ISL).

Motivací k dodržování pravidel silničního provozu je bodový systém, shodují se řidiči

18.1. - Více než polovina českých řidičů se na silnících necítí bezpečně a důvodem jsou podle nich ostatní motoristé. Svou jízdu vnímají jako správnou, a to i přesto, že sami připouští porušování pravidel a páchání přestupků. Hrozící pokuty totiž považují za nedostatečné, motivací pro dodržování předpisů je pro 84 % řidičů bodový systém. 

​Starosta Dobřan po jednání s ministrem o gigafactory věří v prosazení menší zóny

6.1. – Starosta Dobřan na Plzeňsku Martin Sobotka po včerejším jednání s ministrem dopravy Martinem Kupkou o výstavbě továrny na baterie do elektroaut koncernu Volkswagen (VW) věří, že obce jsou na nejlepší cestě k prosazení menší zóny. Výrazné zmenšení uvažované průmyslové zóny na letišti Líně je jejich hlavním cílem. Obce, které vlastní na letišti dvě pětiny pozemků, požadují, aby Plzeňský kraj zakomponoval do změn zásad územního rozvoje, aby směl průmysl v zóně být na maximálně 200 hektarech, dosud materiál počítá se 700 hektary. Kupka včera se starosty jednal o výstavbě dopravní infrastruktury.

​MD: Rok 2023 je spojen s rekordní rozestavěností silnic a dálnic a s rekordním rozpočtem

3.1. – Ministr dopravy Martin Kupka představil priority resortu pro letošní rok. Aktuálně je ve výstavbě rekordních 241,3 kilometrů dálnic a silnic I. třídy s výhledem otevření převážně v letech 2023 a 2024. Dále zjednodušujeme lidem komunikaci s úřady a přístup k informacím v dopravní oblasti, přibydou i další funkce Portálu dopravy, navrhli jsme zpřehlednění bodového systému a chystáme se na zrušení velkých techničáků od počátku roku 2024. Pokračuje i příprava dálničních staveb: např. na D 35 se nyní hledá zhotovitel hned 4 dalších úseků směrem k Mohelnici.

spinner