Dopravní politika

Svaz průmyslu a dopravy ČR vytyčil vládě prioritní oblasti pro podporu a rozvoj ekonomiky

11.10. – Svaz průmyslu a dopravy ČR na svém Sněmu vytyčil vládě ČR prioritní oblasti pro podporu a rozvoj ekonomiky v Česku. V polovině mandátu současné vlády proto spustil odpočet času na realizaci neodkladných úkolů pod heslem „Konkurenceschopné Česko – čas na změnu“, na jejichž řešení je byznys připraven se společně s vládou podílet. Tradiční Sněm Svazu v Brně formálně zahájil včera 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Na Sněmu chce Svaz průmyslu najít shodu s vládou na prosazení konkrétní změny

5.10. - Svaz průmyslu a dopravy ČR opět zahájí svým Sněmem Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně hned první den konání veletrhu 10. října. Společně s čelnými představiteli členských firem a vládou bude řešit aktuální problémy českého byznysu. Svaz průmyslu se představí návštěvníkům MSV také na svém infopointu, který bude umístěný v prostoru Digitální továrny v pavilonu F a je aktivně zapojen do unikátního programu Contact Ukraine 2023 v pavilonu A.

Mgr. Jan Rafaj, MBA (SP ČR): Potřebujeme odvážnou vládu a legislativní smršť zákonů, které zjednoduší podnikání

3.10. - Česká ekonomika stagnuje a vláda přichází s řadou úsporných opatření. O zhodnocení stávající situace a o přiblížení představ podnikatelské sféry o tom, co je pro další rozvoj zapotřebí učinit, jsme požádali prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Mgr. Jana Rafaje, MBA. Jak z pohledu SP ČR hodnotíte současnou českou ekonomiku a jaký očekáváte její další vývoj?

Výdaje ministerstva dopravy by v příštím roce měly klesnout na 103,6 miliardy Kč

2.10. - Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit se 103,6 miliardy korun. Oproti letošnímu roku by tak výdaje resortu měly klesnout zhruba o devět miliard korun. Meziročně klesnou i příjmy úřadu. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného na webu Poslanecké sněmovny. Poslanci se začnou rozpočtem zabývat na konci října. Schválit ho musí do konce roku, pokud se má stát vyhnout rozpočtovému provizoriu.

​Komentář: Co přinesl červenec v dopravě

Minulý měsíc opět – bohužel tentokrát velmi dramaticky a mnohem silněji i než v době nejhorších covidových uzávěr – ukázal, jakou nenahraditelnou úlohu hraje v mezinárodní směně a s ní spojené dopravě na velké vzdálenosti doprava po moři, a jak může omezení této dopravy zahýbat i mezinárodní politikou. Zde zcela konkrétně doprava agrárních produktů z ukrajinských polí ke konečným spotřebitelům především ve třetím světě.

​Fond dopravy má v příštím roce disponovat částkou 150,5 miliardy korun

12.9. – Státní fond dopravní infrastruktury má v příštím roce disponovat částkou 150,5 miliardy korun. Návrh rozpočtu fondu schválil Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury. Rozpočet je sestaven z národních zdrojů ve výši 118,4 miliard, z toho 26 miliard tvoří dluhové financování, a z evropských prostředků ve výši 32,1 miliard korun.

Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii

10.9. - Evropská unie, Spojené státy a další partneři včera v rámci summitu skupiny G20 představili rozsáhlý projekt v oblasti železniční a lodní dopravy, který má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii. Cílem je podpořit hospodářský růst a politickou spolupráci, informovaly agentury DPA a AP.

Odborníci na dopravu z celé České republiky zamířili do Pardubic

8.9. - I v roce 2023 se Pardubice na krátkou dobu staly pomyslným centrem tuzemské dopravy. Ve čtvrtek 7. září krajské město hostilo již 12. ročník Dopravní konference. Mezi pozvanými nechyběli politici v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou, manažeři státních fondů a příspěvkových organizací, představitelé samospráv a odborníci na dopravu z různých oborů. O den později se veřejnost mohla podívat do areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) na výstavu vozidel a techniky, která tam na ně čekala jako část programu Silničního veletrhu.

Německo a ČR podepíší memorandum o modernizaci železnice z Prahy do Mnichova

6.9. - Německo a Česká republika během podzimu podepíší memorandum o porozumění týkající se modernizace železniční tratě mezi Prahou a Mnichovem. Po včerejším jednání se spolkovým ministrem dopravy Volkerem Wissingem na okraj mnichovského autosalonu IAA Mobility to řekl jeho český kolega Martin Kupka. Spojení Prahy s Mnichovem přes Plzeň a Řezno je v současné podobě nevyhovující a podle kritiků je nehodné 21. století.

Ministr Kupka: Jednání o podobě emisní normy EURO 7 vstupují do rozhodující fáze

6.9. - Navrhovaná podoba nové emisní normy EURO 7 se musí změnit, jinak ohrozí konkurenceschopnost evropského automobilového trhu vůči zbytku světa. Na tom se shodl ministr dopravy Martin Kupka se šéfy automobilek Renault, Hyundai, Iveco a DAF, se kterými debatoval včera v Mnichově v rámci kulatého stolu o aktuálních výzvách, kterým čelí automobilový průmysl. Jednání se účastnil i německý spolkový ministr dopravy Volker Wissing. Česká republika je v čele států, které prosazují racionálnější podobu emisní normy, kterou navrhla Evropská komise. Další kolo důležitých jednání o její konečné podobě se uskuteční ještě v průběhu září.

spinner