Dopravní politika

Jahn: Škoda Auto bude muset kvůli Euro 7 propustit 3000 lidí a zavřít jednu halu

20.3. - V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset zavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Včetně dodavatelů půjde o zhruba 10.000 propuštěných lidí. Důvodem je ekonomická nemožnost dále vyrábět a prodávat menší modely Fabia, Scala a Kamiq. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to včera řekl člen představenstva Škoda Auto pro prodej a marketing Martin Jahn.

​Martin Kupka: Rekordní rozpočet SFDI umožňuje pokračovat ve všech stavbách

Částka ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se neustále zvyšuje. Zároveň je zde však i rekordní inflace. O vyjádření, zda letošní rozpočet fondu je za této situace dostatečný pro všechny projekty a jaké jsou priority rezortu dopravy v oblasti infrastruktury, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.

​Svaz průmyslu a dopravy vítá, že MD připravuje střednědobý plán dopravních staveb

7.3. – Zástupci zaměstnavatelů projednali na včerejší tripartitě opatření v oblasti cen energie, analýzu reálných dopadů ekologické legislativy EU, implementaci evropských fondů a stav výstavby dopravní infrastruktury. „Jsme rádi, že Ministerstvo dopravy připravuje střednědobý plán dopravních staveb až na 10 let. Oceňujeme také, že vláda navrhuje další možnosti, jak se může financovat výstavba dopravní infrastruktury a rozšiřuje paletu možností, aby SFDI mohl využít více nástrojů úvěrového financování. Je to důležitý krok pro stabilizaci financování výstavby,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.


​Česká republika žádá odložení platnosti normy EURO 7 a její zmírnění

1.3. – Premiér Petr Fiala je přesvědčen, že je možné automobilovou emisní normu Euro 7 upravit tak, aby byla realističtější a neměla tolik negativních dopadů. Podle předsedy vlády existují signály, že jsou k tomu země Evropské unie připraveny. Uvedl to na včerejší tiskové konferenci po bilanční návštěvě u ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka. Česko bude podle ministra dopravy Martina Kupky prosazovat odklad účinnosti normy a změnu dalších technických požadavků.

Vláda rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře

23.2. - Vláda včera rozhodla o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI). Jeho agenda přejde ke konci roku pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl novinářům po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj je to úsporné opatření, které by mělo snížit státní byrokracii.

Ministerstvo dopravy chystá úspory v řádu desítek milionů korun

20.2. - Ministerstvo dopravy chystá úspory v řádech desítek milionů korun. Peníze chce ušetřit v provozu některých úřadů či digitalizací dopravních agend. V diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka. Zároveň potvrdil připravované zdražování dálničních známek, omezovat investice do dopravních staveb naopak nechce.

​SP ČR: Firmy očekávají náročný rok, své pozice ale chtějí udržet

10.2. – Firmy očekávají, že i rok 2023 bude pro jejich podnikání náročný. 46 % firem sice předpokládá, že udrží své výkony a pozici na trhu. Zlepšit či zachovat hospodářské výsledky pro firmy ovšem nebude snadné. Ekonomika zpomaluje, řadě firem klesá ziskovost. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), který proběhl od 12. do 25. ledna mezi 136 průmyslovými firmami.

​Vláda a EUSPA podepsaly memorandum o budově Nové Palmovky

8.2. – Nová Palmovka v Praze 8 se oficiálně stane sídlem Agentury Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA), která rozšiřuje v České republice svou působnost a potřebuje získat nové prostory. Vláda a EUSPA podepsaly společné memorandum o podpoře stěhování agentury do budovy Nové Palmovky, která byla dlouhodobě bez využití. Při podpisu byly též představeny architektonické vizualizace podoby vnějšku a vnitřku budovy. Hotovo má být v roce 2025.

​Plzeňský kraj bude kvůli gigafactory schvalovat zadání nového plánu rozvoje

3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.

​Komentář: Dálková přeprava je ve volném pádu, nestabilita opět narůstá

Světová ekonomika, která od léta vykazuje zřetelné známky postcovidového ochlazení, má zjevně stále negativnější vliv na globální obchod se zbožím se samozřejmým odrazem i na oblast dopravy zboží po moři a vzduchem. Index globální propustnosti kontejnerů v říjnu výrazně klesl, jak ve oznámily RWI – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum a Institut pro ekonomiku a logistiku lodní dopravy (ISL).

spinner