Dopravní politika

Ministři dopravy se sešli na neformální schůzi, probrali ceny energií i rozvoj železnice

22.10. - Rozvoj železniční dopravy, budoucí podoba sítě TEN-T nebo ceny energií. To byla hlavní témata neformální schůzky Rady ministrů pro dopravu, která včera proběhla v Praze. Šéfové resortů také řešili, jakým způsobem udělat železniční dopravu atraktivnější a spolehlivější.

Dopravní experti podpořili návrh řidičáku na zkoušku a možnost řídit od 17 let s doprovodem

21.10. - Řidičský průkaz na zkoušku pro začínající řidiče, řízení s doprovodem od 17 let, preventivní kampaně cílené především na mladé muže a důraz na rozpoznání rizika a řešení krizových situací v autoškole jsou opatření, která mají pozitivní efekt na snížení nehodovosti začínajících řidičů. Na včerejší odborné mezinárodní konferenci v Poslanecké sněmovně za účasti ministra dopravy Martina Kupky se na tom shodli zahraniční i čeští experti. Konference byla věnována tématu zvyšování bezpečnosti mladých řidičů a legislativním návrhům, které v této oblasti připravilo Ministerstvo dopravy.

Ministři dopravy se sejdou na neformální schůzi, proberou ceny energií i rozvoj železnice

20.10. - Rozvoj železniční dopravy, budoucí podoba sítě TEN-T nebo ceny energií. To budou hlavní témata neformální schůzky Rady ministrů pro dopravu, která proběhne tento pátek v Praze. Už dnes se uskuteční od­borná konference PIN Talk, věnovaná zvyšování bezpečnosti mladých řidičů.

Umberto de Pretto (IRU): Nejednotný přístup ke kompenzaci cen PHM může narušit hospodářskou soutěž

Rostoucí náklady, nedostatek řidičů, dekarbonizace silniční dopravy, válka na Ukrajině, ale také třeba uplatňování balíčku mobility 1 v praxi. Jak se s těmito tlaky vyrovnává obor silniční nákladní dopravy, to nám přiblížil generální tajemník Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) Umberto de Pretto.

Martin Kupka: Nákladní doprava by měla být v budoucnosti více převedena na železnici

12.10. – Nákladní doprava v České republice by měla být v budoucnosti víc převedena na železnici. K tomu však bude nutné rozšířit kapacitu české železniční sítě. V současnosti je na svém horním limitu, a pokud se někde stane mimořádná událost, vzniká dramatické zpoždění, řekl novinářům během setkání představenstva Svazu dopravy v Pardubicích ministr dopravy Martin Kupka.

Nové představenstvo Svazu dopravy ČR zasedalo s ministrem dopravy

12.10. - Představenstvo Svazu dopravy ČR se včera sešlo pod vedením nového prezidenta svazu Oldřicha Sládka a výkonné ředitelky Romany Šauerové. Tématem bylo představení nového vedení Svazu a budoucí směřování samotného Svazu dopravy. Na setkání byl přítomen i viceprezident SD ČR a nebo zástupci Správy železnic, na jejichž pozvání se zasedání zúčastnil i úřadující ministr dopravy Martin Kupka.

​Kosmický podzim začíná ve velkém stylu, v Praze odstartoval EU Space Week

5.10. – Česká republika díky předsednictví v Evropské unii hostí letos dvě významné kosmické akce. EU Space week (ESW) už odstartoval začátkem týdne. Na listopad pak připadá už pátý ročník tradičního Czech Space Weeku (CSW), festivalu plného kosmických akcí. Agentura CzechInvest se aktivně podílí na obou těchto akcích.

MD se připravuje i na scénář, že bude muset některé stavby posunout v čase

14.9. - Ministerstvo dopravy (MD) se připravuje na situaci, že v případě nižších finančních prostředků pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2023, z něhož jsou financované dopravní stavby, dostanou některé stavby v příští roce prioritu a jiné budou „posunuty v čase“. Na konferenci ředitelů projektových a investorských společností 2022 v Praze to řekl ředitel odboru strategie MD Luděk Sosna.

​Pardubice hostily 11. ročník Dopravní konference

10.9.- Pardubice se na začátku září opět staly městem dopravy. Již po jedenácté se zde uskutečnila Dopravní konference, v rámci které vystoupila řada odborných řečníků ze všech typů dopravy, aby zhodnotili a prodiskutovali dění v regionální i celostátní dopravě. V Kongresovém centru Paláce Pardubice dostaly ve čtvrtek 8. září v rámci odpoledního programu prostor k prezentaci a diskuzi české špičky v oboru dopravy napříč jejími druhy.

​Stát dá v příštích osmi letech téměř dvě miliardy korun na inovace v dopravě

9.9. – Stát dá v příštích osmi letech téměř dvě miliardy korun na inovativní projekty v dopravě. Zaměřit se chce hlavně na vývoj nízkoemisní mobility, automatizaci a digitalizaci a také udržitelnost dopravy v Česku. Program ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo dopravy.

spinner