Dopravní politika

Česko-indický průmyslový den posílil spolupráci obou zemí v oblasti kosmických aktivit

19.4. - Možnosti spolupráce českých a indických firem v oblasti kosmického průmyslu. To bylo hlavní téma Česko-indického průmyslového dne, který se odehrál včera na Ministerstvu dopravy. České firmy a výzkumná pracoviště měly unikátní možnost jednat se zástupci Indické kosmické agentury (ISRO), Indické asociace kosmického průmyslu (ISpA) a předních firem indického kosmického průmyslu.


Sonda ESA Juice se vydala na cestu za tajemstvím ledových měsíců Jupiteru

16.4. - Sonda ESA Jupiter Icy Moons Explorer (Juice) odstartovala na raketě Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně v pátek 14. dubna ve 14:14 SELČ. Úspěšný start je začátkem ambiciózní cesty, jejímž cílem je odhalit tajemství oceánských světů kolem obří planety Jupiter.

Ministr dopravy Martin Kupka navštívil Singapur a Jižní Koreu

14.4. - Spolupráce v oblasti moderních dopravních technologií, vysokorychlostních tratí nebo kosmických aktivit a rozvoj přímých leteckých spojení mezi Prahou a regionem jihovýchodní Asie. To byla hlavní témata mise ministra dopravy Martina Kupky do Singapuru a Jižní Koreji, která se odehrála v tomto týdnu. Společně s delegací ministra dopravy se do Asie vydalo téměř 60 zástupců firem z řad Hospodářské komory České republiky, kteří navázali kontakty s místními firmami a zorganizovali několik business fór a B2B setkání.

​BGL: Modernizační balíček na ochranu klimatu je politické harakiri

10.4. – Německý svazu spedice, logistiky a zásobování BGL se prudce ohradil proti snahám semaforové koalice podporovat rozvoj železnice z příjmů ze silniční dopravy. „Společnost Habeck & Co (Robert Habeck je spolkovým ministrem pro hospodářství a ochranu klimatu) by měla zvážit, zda by pro ni v budoucnu nebylo lepší nechat si rebarborový střik doručit na práh po železnici,“ uvedl rozhořčeně Dirk Engelhardt, mluvčí představenstva BGL.

​Česká republika je připravena zapojit se do obnovy zničené ukrajinské dopravní infrastruktury

31.3. – Rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a obnova válkou zničené infrastruktury. To byla hlavní témata jednání ministrů zemí Mezinárodního dopravního fóra, které se uskutečnilo včera v polském Řešově. Českou republiku zastupoval ministr dopravy Martin Kupka, který představil českou dopravní pomoc Ukrajině v průběhu uplynulého roku. V rámci jednání se ministr Kupka také sešel se svými kolegy z Velké Británie, Švédska a Ukrajiny.

​Šéf summitů EU u většiny cest, včetně klimatických jednání, využil soukromé lety

30.3. – Předseda Evropské rady Charles Michel letěl v soukromém tryskáči při 72 ze svých 112 zahraničních cest za první tři roky ve funkci, vyplývá ze záznamů, které získal bruselský web Politico. Pronajatá letadla využil i při účasti na posledních dvou klimatických konferencích OSN v Egyptě a ve Skotsku. Data obdržená na základě oficiální žádosti o informace také ukazují, že komerční lety od začátku svého mandátu na konci roku 2019 do prosince 2022 Michel využil 18krát.

Výzvy spojené s vodíkovým hospodářstvím se představí na konferenci v Praze

26.3. - Vědci z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, míří do Prahy. Ve dnech 29.–31. března se totiž v české metropoli uskuteční již 13. ročník jedinečné evropské odborné konference s názvem Hydrogen Days 2023. Konference poprvé vedle výzkumných a strategických přednášek nabídne také vzdělávací sekci.

Komentář: Co přinesl únor v dopravě

Pro zastánce vodíku jako budoucího přednostního zdroje – ale především nositele energie – začal tento týden začal velmi dobrou zprávou od firmy Etzel. Provozovatel zásobníku plynu Storag Etzel společně se svými projektovými partnery úspěšně dokončil první test plynotěsnosti vodíku na kavernovém vrtu. Během přibližně dvouměsíčního zkušebního období bylo do vrtu vpuštěno několik standardních krychlových metrů plynného vodíku ze zelené výroby a provedeny studie těsnosti materiálu.

Reuters: Itálie schválí vyřazení spalovacích motorů, jen když zůstanou biopaliva

22.3. - Itálie varovala Evropskou komisi (EK), že plán na ukončení prodeje aut se spalovacími motory do roku 2035 podpoří jen pod podmínkou, že se budou dál smět prodávat auta na biopaliva. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Evropská unie se snaží odblokovat řešení svého záměru na snížení emisí oxidu uhličitého z au­tomobilů, na poslední chvíli se totiž proti plánu postavilo Německo. Současný plán se nelíbí ani některým dalším zemím včetně České republiky.

EK navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva

21.3. - Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími motory, ale jen v případě, že budou využívat pouze syntetická paliva. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na dokument, který nastiňuje návrhy komise německému ministerstvu dopravy. Německo patří spolu s Českou republikou mezi členské země Evropské unie, které pro auta na syntetická paliva prosazují výjimku ze zákazu prodeje nových osobních aut se spalovacími motory po roce 2035.

spinner