Dopravní politika

Vláda jedná s podnikatelskými svazy o pomoci s cenami energií pro energeticky náročné firmy

1.12. - Ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

Senát schválil přesun působnosti v oblasti přístupu k dopravní infrastruktuře na ÚOHS

30.11. - Senát schválil novelu zákona, která ruší Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a přesouvá od 1. ledna 2024 jeho působnosti a pravomoci na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na agendách pro ochranu trhu a ochranu práv k přístupu k dopravní infrastruktuře se nic nemění, jen budou nově zajištěny efektivněji a s nižšími náklady.

Česko se již 15 let úspěšně prosazuje v projektech ESA

28.11. - Letos uplynulo 15 let od vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA). Agentury zaměřené na spolupráci členů na vesmírných misích, nosných raketách, výzkumu a řadě dalších oblastí, kterých se účastní také české firmy, výzkumná pracoviště a akademické subjekty. České firmy a akademické instituce se v ESA podílely nebo stále podílí na více než 600 vysoce technologicky náročných projektech; více než 60 českých firem je přímo zapojených do projektů ESA a další desítky firem mají svou důležitou roli v rámci dodavatelských řetězců. S ESA spolupracuje i více než 20 českých akademických pracovišť a center zaměřených na výzkum vesmíru.

Startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week

24.11. - Poslední listopadový týden bude v Česku už šestým rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Kosmický týden, určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá od 25. listopadu do 2. prosince. Akci pořádá Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy – Planetum a dalšími partnery. Generálním partnerem akce se opět stala brněnská společnost TRL Space Systems.

Senátní hospodářský výbor podpořil rozšíření liniového zákona

23.11. - Senátní hospodářský výbor včera doporučil Senátu schválit beze změny vládní novelu takzvaného liniového zákona, která rozšiřuje jeho působnost na celou strategickou infrastrukturu. Účelem zákona je urychlovat výstavbu silnic, dálnic, železnic a energetické infrastruktury. Naproti tomu senátní výbor pro veřejnou správu dnes debatu o zákonu přerušil do úterý, protože část jeho členů má k předloze výhrady. Hospodářský výbor je pro tento zákon v Senátu výborem garančním, ale i jeho členové měli dnes výhrady. Senát má o předloze rozhodovat na schůzi, která začne příští středu.

​Komentář: Co přinesl říjen v dopravě

Inter arma silent muse. To známe všichni a všichni si uvědomujeme, jaké obtíže může válečný stav znamenat pro kulturu a umění. Mohli bychom však také bez váhání dodat: Inter arma, transitus partitur. A bohužel, mohli jsme se o tom v plné intenzitě znovu přesvědčit zcela nedávno…

​Silniční dopravci ze střední Evropy žádají zpřísnění podmínek pro Ukrajinu

19.11. – Asociace silničních dopravců z několika zemí střední Evropy, včetně České republiky, požádaly v pátek Evropskou komisi (EK) o ukončení výjimek pro ukrajinské dopravce ohledně vjezdu do Evropské unie. Dříve potřebovali ukrajinští kamionoví dopravci pro vjezd do EU povolení, tato povinnost však byla po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z loňského února zrušena. Podle středoevropských dopravců to škodí konkurenceschop­nosti silničních dopravců ze zemí unie. Informovala o tom agentura AFP.

​Vzniká Aliance pro bezemisní budoucnost, která zastřeší aktivity pro dekarbonizaci českého průmyslu

11.11. – Urychlení a usnadnění přechodu na nízkoemisní modely a technologie, aby české ekonomice a českým firmám nehrozila ztráta konkurenceschop­nosti z důvodu jejich pomalé implementace. To je hlavní cíl Aliance pro bezemisní budoucnost (ApBB), která v listopadu odstartovala svoji činnost.

​SP ČR: Průmyslová produkce v září meziročně klesla o pět procent

7.11. – Průmyslová produkce v září meziročně reálně poklesla o 5 %, samotný zpracovatelský průmysl o 3,8 %. Většina odvětví zpomaluje již řadu měsíců, zejména se jedná o energeticky náročné sektory jako sklářství či hutnictví. Uvedl to svaz průmyslu a dopravy ČR. V září meziročně poklesl ale také výkon automotive, který v předchozích měsících pomáhal brzdit míru poklesu. Vlivem slabých zářijových čísel se produkce průmyslu i za celý letošní rok přehoupla do záporných čísel a odráží přetrvávající překážky firem. Vlivem plánovaných odstávek a příznivého počasí se výrazněji snížila i výroba elektřiny a plynu.

Výstavba strategicky významné infrastruktury se urychlí, poslanci schválili novelu

4.11. - Poslanecká sněmovna včera schválila novelu liniového zákona, která má za cíl zrychlit realizaci mnohem širšího okruhu staveb, než tomu bylo doposud. Pro strategicky významné energetické a dopravní investice zákon ukotví závazné lhůty čtyř let pro ukončení všech správních řízení. Podle ministra dopravy Martina Kupky a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely navrhované změny v legislativě odstraní zbytečnou byrokracii a tím urychlí povolovací procesy pro strategické investice a umožní opravdový restart českého hospodářství. Úpravu zákona oceňuje také Hospodářská komora České republiky, která je společně se Svazem průmyslu a dopravy členem vládního výboru pro strategické investice a hlavním motorem iniciativy Česko na křižovatce.

spinner