Dopravní politika

​MPO podpoří úspory energie ve firmách

Podpora komplexních projektů úspor energie zahrnující renovace budov, včetně instalace obnovitelných zdrojů energie, zelených střech nebo zařízení pro zadržování a využívání dešťové vody a modernizace technologií v podnikatelském sektoru. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje II. výzvu Úspory energie z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).

​SP ČR: Podnikatelé míří do USA s cílem posílit spolupráci v klíčových technologiích

11.6. – Čtyři desítky tuzemských podnikatelů, zástupců univerzit a výzkumných institucí se včera vydaly hledat nové obchodní příležitosti do Spojených států amerických. Pod vedením viceprezidentky SP ČR Mileny Jabůrkové doprovází do Washingtonu D.C. a New Yorku místopředsedu vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše. Cílem pětidenní cesty je posílit spolupráci v klíčových technologických oblastech, zejména v oblasti umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti nebo kvantových technologií.

​Právě vychází v DN č. 11

Španělské železnice jsou pro Českou republiku velkou inspirací

6.6. – Ministerstvo dopravy ČR, ICEX a ekonomická a obchodní sekce Velvyslanectví Španělska v Praze uspořádaly v květnu ve Fantově budově Hlavního nádraží v Praze Česko-španělské železniční fórum (Czech Republic – Spain Railways Business Forum) zaměřené na výzvy a možná řešení pro udržitelnou dopravu.

Které firmy to umí s udržitelností? Startuje přihlašování do prestižního ESG žebříčku

5.6. – Téměř tři čtvrtiny Čechů si myslí, že udržitelnost má stát mezi základními hodnotami každé firmy, podle 87 procent Čechů by firmy měly zákazníkům pomáhat chovat se odpovědně. Které podniky umí vlastní udržitelnost transparentně komunikovat a implementovat a čím mohou inspirovat? To ukáže další ročník ESG žebříčku od Asociace společenské odpovědnosti a magazínu Forbes Česko.

​V Senohrabech se uskutečnil již desátý ročník Konference čisté mobility

4.6. – Široký tematický rozptyl od evropské legislativy, přes domácí plány až po konkrétní opatření českých ministerstev k podpoře čisté mobility a ukázky současných trendů. Takový byl letošní jubilejní 10. ročník Konference čisté mobility, kterou 30. – 31. května 2024 v Senohrabech uspořádalo Ministerstvo životního prostředí ČR s podporou hlavního partnera, Skupiny ČEZ. Konference je pravidelně příležitostí k prezentaci různých úhlů pohledu a ke společné diskusi zástupců státní správy, samosprávy, automobilového sektoru, provozovatelů infrastruktury a zákazníků.

​CzechInvest spouští nový program na podporu globální expanze českých startupů

31.5. – Agentura CzechInvest, která podporuje startupy od roku 2011, přichází s novou aktivitou zaměřenou na akceleraci startupů. Program s názvem Internacionalizace, ve kterém je připraveno celkem 215 milionů korun, nabízí českým startupům jedinečnou příležitost rozvinout své snahy v rámci globální expanze. První výzva bude vyhlášena 31. května, příjem žádostí začne v polovině června.

​Elektromobilní Platforma: Čeští „elektromobilisté“ spojují síly s „baterkáři“

31.5. – Včera došlo za účasti ministra dopravy Martina Kupky, náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Třešňáka a vrchního ředitele sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí Petra Holuba, ke slavnostnímu podpisu Memoranda o spolupráci mezi Elektromobilní Platformou a Českým bateriovým klastrem. Cílem spolupráce je posílení rozvoje elektromobility a bateriového hodnotového řetězce v České republice. Spolupráce byla uzavřena na okraj 10. ročníku Konference čisté mobility Ministerstva životního prostředí v Senohrabech na Benešovsku.

​Czech Investment Forum: Zahraniční investice přispívají hospodářskému růstu Česka

30.5. – Důležitost zahraničních investic a lidského kapitálu pro budoucí prosperitu české ekonomiky. To byla hlavní témata prvního ročníku Czech Investment Forum s podtitulem Invest in People, který proběhl 28. května v pražském Cafe Louvre. Akci pořádala agentura CzechInvest ve spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která na akci představila vlastní průzkum o dopadu zahraničních investic na produktivitu a inovace malých a středních podniků v Česku.

​HYTEP a vodíkové platformy transformujících se uhelných regionů budou spolupracovat na rozvoji vodíkové ekonomiky v Česku

29.5. – Efektivně spolupracovat na rozvoji všech segmentů vodíkového ekosystému v České republice, vytvářet a prosazovat podmínky pro budování a rozvoj konceptu „vodíkových údolí“, předávat si vzájemně zkušenosti, podílet se na tvorbě klíčových národních i regionálních strategických dokumentů či rozvíjet mezinárodní spolupráci v oblasti vodíkových technologií. I takové jsou cíle memoranda, které 28. května 2024 v Teplicích podepsali zástupci České vodíkové technologické platformy (HYTEP), Moravskoslezského Vodíkového Klastru, Vodíkové platformy Ústeckého kraje a Karlovarské agentury rozvoje podnikání.

Vydání DN č. 10

Výběr z článků DN č. 10 přineseme 6. června.

(red)

spinner