Vydání 3/2024

Vydání DN č. 3 - 4

Výběr z článků DN č. 3 – 4 přineseme 21. března.

(red)

Ing. Jiří Nouza (SPS): Stavebnictví nyní drží vysoká aktivita investorů z veřejného sektoru

Stavebnictví v České republice loni podle předběžných výsledků vykázalo mírný pokles, avšak přetrvávala vysoká aktivita investorů z veřejného sektoru. Pro další rozvoj je zapotřebí oživit investice soukromého sektoru, podpořit financování strategické infrastruktury a soustředit se na legislativu a digitalizaci. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

​Komentář: Co přinesl leden v dopravě a logistice

Hlavním tématem měsíce ledna, vedle eskalace teroristických útoků na tranzitující plavidla v Rudém moři ze strany jemenských povstalců (na kteréžto téma bylo již vyřčeno mnoho), byla, a i nadále bezesporu zůstává, kombinovaná doprava. Bylo by proto vhodné zanalyzovat, co vedlo vedoucí účastníky ke znásobení aktivity.

Zeptali jsme se Jiřího Svobody, generálního ředitele Správy železnic

Velkým omezením pro výkony dopravců byla v posledních letech častá omezení na infrastruktuře a chybějící koordinace výluk na mezinárodní úrovni. Lze letos očekávat již zlepšení, především z pohledu nákladních dopravců?

Zeptali jsme se Radka Mátla, generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic

ŘSD se letos změnilo z příspěvkové organizace na státní podnik. Jak se tato změna již projevila v řízení společnosti a v rámci jejích obchodních vztahů navenek?

Zeptali jsme se Ivety Štočkové, tiskové mluvčí VINCI Construction CS, a. s.

Výstavba dálnice D4 letos vstupuje do závěrečné fáze. Jakou máte zkušenost s její realizací formou PPP a jaká je podle vás perspektiva této formy financování při realizaci dalších infrastrukturních projektů v ČR?

​MAN loni výrazně zvýšil prodej ve všech produtových oblastech

V roce 2023 dodala společnost MAN Truck & Bus zákazníkům přibližně 116000 vozidel. To představuje nárůst o 37 procent ve srovnání s předchozím rokem, který byl ještě ovlivněn potížemi s dodávkami a poklesem prodeje autobusů v důsledku koronaviru. Kromě toho bylo v loňském roce prodáno 11600 motorů.

Lukáš Andrýsek (Tatra Trucks): Letos plánujeme opět navýšit výrobu, do tří let chceme vyrábět 2 500 vozidel ročně

Společnost Tatra Trucks loni vyrobila 1451 vozidel, letos chce objem výrazněji navýšit a zhruba do tří let se dostat na objem 2 500 vozidel ročně. Pro Dopravní noviny to uvedl generální ředitel Tatra Trucks a generální ředitel CSG Mobility Lukáš Andrýsek.

​UIRR: Kombinovaná doprava vykázala opět pokles v objemu zboží

Automatizovaná řešení nabízejí obrovský potenciál, pokud jde o vnitřní tok materiálu. Na letošním veletrhu LogiMAT v německém Stuttgartu bude společnost Linde Material Handling demonstrovat možnosti, které jsou k dispozici malým, středním i velkým společnostem, a ukáže, jak lze úspěšně realizovat širokou škálu projektových požadavků.

spinner