20.12. - Pracovní skupina WP.15, která se zabývá silniční přepravou nebezpečných věcí, zasedala od 8. do 12. listopadu 2021 v Ženevě. Jednalo se o „hybridní“ zasedání, když část účastníků se zúčastnila osobně a část online. Tato skutečnost byla způsobena, jednak opatřeními vyplívajícími z pandemie COVID-19, dále z důvodů technických způsobených opatřeními při renovaci Paláce národů v Ženevě, v němž Evropská hospodářská komise OSN (EHK OSN) sídlí a částečně finanční situací u vlastní Organizace spojených národů. Jednání řídila paní Roumier z Francie. Jednání se zúčastnilo 26 členských států Dohody ADR, Evropská unie, OTIF a 7 nestátních mezinárodních organizací. Dále byla na zasedání přizvána Brazílie a Egypt.
Nebezpečné věci
18.11. - Výbor na svém desátém zasedání 11. prosince 2020 přijal soubor změn Vzorových předpisů pro přepravu nebezpečných věcí (Orange Book), které se mimo jiné týkají elektrických skladovacích systémů (včetně úpravy označení lithiových baterií a opatření pro přepravu kompletních baterií, které nejsou vybaveny ochranou proti přebití), požadavků na konstrukci, kontrolu a zkoušení přemístitelných cisteren s pláštěm z vyztužených plastů (FRP), seznamu nebezpečných věcí a harmonizaci s předpisy IAEA pro bezpečnou přepravu radioaktivního materiálu.
8.11. – OTIF považuje ruský překlad Řádu pro mezinárodní železniční přepravu nebezpečných věcí (RID) jako pomoc při harmonizaci s Dohodou o mezinárodní železniční nákladní přepravě zboží (SMGS), která platí ve východní Evropě a Asii.
16.10. – Podmínky platné pro přepravu nebezpečných věcí jsou novelizovány ve dvouletých cyklech. Občas se však stane, že určitou změnu podmínek některý ze smluvních států potřebuje, aby se stala platnou, co nejdříve. Je to například určité ustanovení, které bylo na společném zasedání ADR/ADN a RID schváleno již na úvod dvouletého cyklu změn. Stát pak má možnost takové ustanovení uvést v platnost tzv.„mnohostrannou dohodou“ (dříve se také používal název „zvláštní ujednání“), která je uvedena v Řádu RID pod oddílem 1.5.1 Dočasné odchylky.
12.10. – Na svém zasedání v prosinci 2020 přijal Výbor odborníků pro přepravu nebezpečných věcí a pro globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemických látek řadu změn, které byly zapracovány do osmého vydání GHS (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals). Jedná se především o tyto změny a novinky:
21.9. - Evropská komise zveřejnila rozhodnutí komise, kterým se členské státy podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/68/ES ze dne 24. září 2008 o pozemní přepravě nebezpečných věcí opravňují k přijetí některých odchylek při pozemní přepravě nebezpečných věcí.
30.8. - Americký úřad PHMSA zveřejnil seznam návrhů na harmonizaci předpisu o nebezpečných věcech „Hazardous Materials Regulations“ s mezinárodními předpisy. Americké předpisy mají být uzpůsobeny mezinárodním předpisům o nebezpečném zboží pro námořní a leteckou dopravu.
3.8. – Emergency Action Codes (EAC) ukazují ve Spojeném Království zásahovým službám, jaká nebezpečí hrozí v prvních minutách incidentu s nebezpečným zbožím. Nový seznam EAC musí být ve Velké Británii a Severním Irsku uplatňován od 1. července 2021.
26.6. – Mnohostranná dohoda RID 4/2021 podle oddílu 1.5.1 RID se týká přepravy nebezpečné věci třídy 2 BUTADIENY, SMĚS S UHLOVODÍKY, STABILIZOVANÁ.
13.6. - Dne 30. června 2021 skončí platnost přechodného ustanovení dle pododdílu 1.6.1.1, které pro Dohodu ADR a Řád RID umožňovalo, že látky a předměty ADR / RID mohly být až do 30. června 2021 přepravovány podle předpisů ADR / RID, které platily do 31. prosince 2020.