15.6. – Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.
Letecká doprava
11.6. - Evropské letecké společnosti budou usilovat o oslabení práv pasažérů na odškodné a refundace. Uvedli to představitelé odvětví na virtuální konferenci sdružení Airlines for Europe (A4E). Upozornili, že takzvaná regulace EU261, která stanoví kompenzace za zrušené a zpožděné lety, výrazně prohloubila finanční problémy řady aerolinek v době pandemie covidu-19.
10.6. - Městský soud v Praze povolil v rámci insolvenčního řízení reorganizaci zadlužené letecké společnosti ČSA. Reorganizační plán by zhruba do čtyř měsíců měla sestavit mateřská firma Smartwings. Vyplývá to z usnesení soudu uveřejněného v insolvenčním rejstříku. Na reorganizaci ČSA se při pondělním jednání shodli také věřitelé společnosti.
9.6. - Americký výrobce letecké techniky Boeing dodal v květnu leteckým společnostem 17 letadel, což je méně než Airbus, získal ale více nových zakázek než evropský rival. Mimo jiné Boeing dodal minulý měsíc také deset strojů své řady 737 MAX, která se potýkala s pochybami ohledně bezpečnosti po dvou smrtelných nehodách. To je o šest více než měsíc předtím.
8.6. - Evropský výrobce letadel Airbus dodal v květnu svým odběratelům 50 letadel. Od počátku letošního roku tak odběratelé obdrželi celkem 220 letadel, což je o 38 procent více než ve stejném období loni.
7.6. - Městský soud v Praze dnes v insolvenčním řízení s ČSA uznal pohledávky vůči společnosti za 821 milionů korun. Nezajištěné pohledávky z toho tvoří přes 728 milionů korun. Konečná výše dluhů ČSA ovšem může být výrazně vyšší, další bude soud přezkoumávat později. Společnost při návrhu uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun. Nyní se uskuteční schůze přiznaných věřitelů, při které by měli posoudit další směřování letecké společnosti.
6.6. – Evropská unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) uzavřely první dohodu o letecké dopravě mezi dvěma takovými bloky. Aerolinkám umožní rozšířit nabídku služeb v obou regionech včetně letů bez mezipřistání mezi zeměmi obou regionů.
4.6. - Dnes odpoledne odletí z brněnského letiště první přímý let do Londýna, spoj po uvolnění opatření proti koronaviru obnovila společnost Ryanair. Pasažérů zřejmě bude méně než sto, ale rezervace je stále otevřená, a tak se počty mohou ještě měnit. Loni Letiště Brno odbavilo 86.089 cestujících, letos očekává kolem 250 000, řekl ČTK mediální zástupce letiště Jakub Splavec. Z Brna lze pravidelnými sezonními lety zamířit do Bulharska, Egypta a Turecka nebo na ostrovy Zakynthos, Rhodos, Kréta, Kos a Korfu.
4.6. - Americká letecká společnost United Airlines sází na nadzvukové cestování. Od firmy Boom technology koupí 15 letadel Overture s opcí na dalších 35 strojů. Počítá se s tím, že nadzvuková letadla s prvními pasažéry vzlétnou v roce 2029, uvedly společnosti ve společném prohlášení. Katalogová hodnota jednoho stroje činí 200 milionů USD, cena kontraktu tedy je tři miliardy USD (zhruba 63 miliard Kč), uvedl Blake Scholl, zakladatel a šéf Boom. Výrobce letadel neposkytuje slevy.
4.6. - Státy Evropské unie se dnes shodly na úpravě pravidel řízení letového provozu, která má přinést snížení emisí a zároveň předejít zvýšení nákladů pro aerolinky stižené covidovou krizí. Reforma má mimo jiné skoncovat se zbytečnými zdrženími letů v rámci unie či zpřehlednit systém jejich navigace. Země se na konečné podobě pravidel budou muset dohodnout s Evropským parlamentem.