Izraelské letecké společnosti zahájily přímé lety do Maroka

Izraelské letecké společnosti zahájily přímé lety do Maroka

26.7. - Dvě izraelské letecké společnosti zahájily v neděli 25. července přímé lety mezi Izraelem a Marokem. Obě země před necelým rokem normalizovaly diplomatické vztahy.

Agentura AP oznámila, že letadlo společnosti Israir se 100 izraelskými turisty odletělo z Tel Avivu do Marrákeše, do stejné destinace pak odstartovalo i letadlo společnosti El Al.

Izraelský ministr cestovního ruchu Joel Razvozov řekl, že to pomůže rozvoji "turistiky, obchodu, ekonomické spolupráce a uzavírání diplomatických dohod".

Společnost El Al oznámila, že chce zajistit do Maroka pět letů týdně.

Maroko bylo loni jednou ze čtyř zemí, s nimiž za prostřednictví USA Izrael normalizoval vztahy. Byly mezi nimi také Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Súdán.

Dohody zprostředkovala administrativa minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která Maroku slíbila, že výměnou za normalizaci uzná jeho nároky v Západní Sahaře. Nynější vláda prezidenta Joea Bidena chce ale podle AP toto rozhodnutí revidovat.

Západní Saharu spravuje Maroko, k němuž byla tato někdejší španělská kolonie připojena v 70. letech bez uznání ze strany OSN. Osvobozenecká fronta Polisario anexi odmítá a s podporou Alžírska usiluje o nezávislost Západní Sahary, kde žije půl milionu lidí. Trump slíbil, že USA v Západní Sahaře otevřou svůj konzulát.

V Maroku žije nyní menší židovská komunita, ke svým marockým kořenům se hlásí mnoho izraelských Židů.

(čtk)

Foto: Israel Ministry of Foreign Affairs

spinner