Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

28.7. - Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu EUR (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom včera informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů EUR. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

"Letecký sektor obzvlášť tvrdě zasáhly různé restrikce pro cestování, které byly nezbytné k omezení šíření koronaviru. Opatření, které jsme dnes schválili, umožní Německu odškodnit Condor za újmu, kterou utrpěl v důsledku těchto restrikcí. Restrukturalizační plán pro Condor, který jsme dnes rovněž schválili, zároveň těmto aerolinkám zajistí cestu k dlouhodobé životaschopnosti," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Německá vláda zachraňovala společnost Condor už v roce 2019, kdy zkrachovala mateřská firma těchto aerolinek, britská cestovní kancelář Thomas Cook. Aerolinky tehdy získaly státní pomoc ve formě překlenovacího úvěru v objemu 380 milionů EUR. Firmu Condor se následně chystala převzít polská společnost PGL, majitel aerolinek LOT, od dohodnuté transakce ale po vypuknutí koronavirové krize odstoupila.

Letos v květnu aerolinky Condor podle agentury DPA našly nového investora. Ten by měl zajistit zachování zbývajících zhruba 4000 pracovních míst v podniku.

(čtk)

Foto: Condor Flugdienst

spinner