Kombinovaná doprava

Přeprava zboží z Číny

UPS bude přepravovat kusové zásilky z Číny po železnici

BRUSEL (22.7.) – Společnost UPS rozšiřuje nabídku železniční přepravy z Číny do Evropy o přepravu kusových zásilek (Less-Than-Container Load, LCL). Ta je součástí kombinované nákladní přepravy UPS Preferred® z Čeng-čou (Zhengzhou) do německého Hamburku. UPS zavedla železniční kontejnerovou přepravu (Full Container Load, FCL) na své přepravní trase z Číny do Evropy v červnu loňského roku.

UIRR

Evropská kombinovaná doprava zvýšila přepravní výkony

Evropská kombinovaná doprava má za sebou zajímavý rok 2014 – zažila 1,1procentní propad, pokud jde o počet zásilek, současně ale zaznamenala pětiprocentní nárůst přepravních výkonů (vyjádřených v tunokilometrech) bez započtení nových členů Mezinárodní unie společností kombinované dopravy silnice/železnice UIRR, a dokonce 12procentní nárůst společně s novými členy. Vyplývá to z údajů mezinárodní asociace kombinované dopravy UIRR prezentovaných na valné hromadě v Bruselu.

Evropská unie

Nové ICT nástroje pro multimodální terminály

Výzkumný a vývojový projekt EcoHubs (Ekologická opatření pro omezení kapacitního přetížení terminálů multimodální sítě prostřednictvím zajištění hladkého toku zboží) financovaný z prostředků Evropské unie představil v polovině června řadu výkonných ICT nástrojů, které pomohou zvýšit odbavovací kapacitu přístavů a terminálů a současně přispějí k omezení emisí CO2.

Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů 2

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA – Brusel

EVROPSKÁ ZLATÁ MEDAILE V LOGISTICE A PROJEKT ROKU 2015

ELA je udělila společnostem Nestlé a PepsiCo za vytvoření horizontální spolupráce v distribuci čerstvých a chlazených potravin. Cílem projektu bylo navrhnout a realizovat speciální aspekt spolupráce v dodavatelském řetězci mezi společnostmi, jež jsou v zásadě velkými konkurenty.

Studie TransCare/UIRR

Drahý železniční alpský tranzit ohrozí kombinovanou dopravu

Studie, kterou vypracovala poradenská společnost TransCare pro Mezinárodní unii společností pro kombinovanou dopravu silnice/železnice UIRR, varuje před nežádoucími důsledky plánovaných změn v obchodních podmínkách v alpském tranzitu po dokončení tří klíčových infrastrukturních projektů (Lötschberg, Gotthard a Brenner). Obě země, které se na transalpské přepravě podílejí, tedy Švýcarsko a Rakousko, investovaly značné zdroje do rozšíření železniční infrastruktury s cílem posílit atraktivitu a konkurenceschopnost železnice a kombinované dopravy.

Kombinovaná doprava

Zpráva UIC: Kombinovaná doprava stále uspokojivě roste

Mezinárodní železniční unie UIC a její skupina pro kombinovanou dopravu představily koncem března v Paříži již páté vydání zprávy o kombinované dopravě v Evropě. Dokument, který představuje velmi podrobnou analýzu vývoje evropského intermodálního trhu v roce 2013, připravili experti poradenské společnosti BSL Transportation Consultants.

AWT

Skupina AWT získala další certifikát na přepravu zemědělských a potravinářských výrobků

PRAHA (13.4.) – Společnost AWT Rail HU Zrt., která je členem skupiny AWT, získala jako první železniční dopravce v Maďarsku certifikát GMP+ FSA B4 na bezpečnou přepravu zemědělských a potravinářských výrobků. Od roku 2014 vlastní tento certifikát i společnost Advanced World Transport a.s., která certifikát obdržela jako první železniční nákladní dopravce v České republice.

Evropa/Asie

CER a Lotyšsko podpořily pozemní spojení z Asie do zemí EU

Pozemní cesta z Asie do zemí Evropské unie může zkrátit dobu přepravy až o dvě třetiny. Použití intermodálních spojů železnice/silnice navíc přispěje ke snížení spotřeby fosilních paliv ve srovnání s námořní, a ze-jména leteckou dopravou. Shodli se na tom na konci února v Bruselu zástupci Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury (CER) a Lotyšska, které nyní předsedá EU.Stalo se tak v rámci společné debaty o významu intermodální dopravy při zajišťování rostoucích toků zboží z Asie do zemí EU. Změna přístupu by byla zcela v souladu s ekologickými cíli deklarovanými v Bílé knize evropské dopravní politiky.

Přeprava minerální vody po železnici

Z Kyselky vyjel již 200. vlak MATTONI EXPRESS

KYSELKA (2.3.) – Karlovarské minerální vody, a. s. (KMV) vypravily z Kyselky již dvoustý vlak vezoucí 16 plně naložených nákladních vagónů s jejich produkty na 470 kilometrů dlouhou trasu do distribučního centra na Moravě. Nasazení vlakových souprav od léta roku 2012 již nahradilo 4 461 kamionů a KMV tímto krokem výrazně přispěly k ochraně životního prostředí. Díky pozitivním zkušenostem počítají KMV s železniční přepravou i do budoucnosti.

METRANS

METRANS investuje do nových lokomotiv i rozvoje terminálů

Společnost METRANS má za sebou velmi dobrý rok – objem přepravených zásilek vzrostl téměř o pětinu, park vlastních vozidel se rozrostl o dvacítku moderních elektrických lokomotiv, využití terminálu v České Třebové se pohybuje na hranici jeho kapacity a chystá se zde realizace druhé etapy. „V letošním roce uvažujeme o spuštění nových linek, na konkrétní plány je však ještě brzy. Chceme rozšít naši síť zejména směrem na Rusko,“ částečně odhalil plány generální ředitel této firmy Jiří Samek.

spinner