6.1. – Ministerstvo dopravy vynaložilo loni na projekty nových dopravních staveb rekordních 2,1 miliardy korun, což znamená ve srovnání s rokem 2015 o více než 300 milionů korun více. V letošním roce by toto číslo mělo ještě vzrůst. Informoval o tom ministr dopravy Dan Ťok. Do budoucna by se tak mohlo otevírat mnohem víc nových dálnic, silnic a dalších dopravních staveb.
Infrastruktura
6.1. – Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) nesouhlasí s návrhem ministerstva dopravy o zpoplatnění některých silnic 1. třídy výkonovým zpoplatněním, které má vláda projednat již v pondělí. Jakékoliv rozšiřování mýta do regionů prý přinese další zátěž pro regionální živnostníky bez výraznějšího efektu pro stát. S ohledem na právě vyhlášený Rok venkova 2017, který má podporovat podnikatelský ruch na venkově, by to byl naopak krok proti zájmům tamních malých podnikatelů.
5.1. – Kraje zřejmě letos nedostanou z přebytku Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy nebo výstavbu silnic druhých a třetích tříd tolik peněz jako loni, kdy měly tři miliardy korun. Ministr dopravy Dan Ťok na briefingu po jednání se zástupci krajů uvedl, že podle předběžných výsledků byly v roce 2016 prostředky fondu téměř vyčerpány. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové kraje na silnice nedostatečně využívají peněz, které jsou k dispozici z Bruselu.
5.1. – Problematická část takzvaného třetího tranzitního železničního koridoru procházející členitým údolím Berounky mezi Prahou a Berounem by měla být zmodernizovaná v roce 2025. Počítá s tím aktualizovaný materiál ministerstva dopravy pro pondělní jednání vlády. Poslední chybějící část čtvrtého železničního koridoru u Soběslavi by podle aktuálního výhledu mohla být hotová v roce 2021.
2.1 – Na elektronickém mýtném se v loňském roce vybralo 9,89 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2015 pak stát za použití dálniční sítě od kamionů a autobusů dostal o 1,6 procenta více, což bylo způsobeno zejména zvyšováním tempa hospodářského růstu v Evropě. Uvedl to David Šimoník, mluvčí společnosti Kapsch, která mýtný systém v Česku provozuje. Za deset let stát na mýtném získal 77,5 miliardy korun.
2.1. – Tři měsíce v létě potrvá v Brně výluka mezi hlavním a židenickým nádražím. Důvodem je oprava čtvrtého nástupiště na hlavním nádraží a oprava obou kolejí mezi nádražími a takzvaného Pražského viaduktu. Vlaky proto budou mezi těmito nádražími jezdit velmi omezeně. Informovala o tom mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. O podobě výluk není zatím rozhodnuto, předpokládá se však, že by mohly být podobné jako loni.
22.12. – Ministerstvo dopravy v letošním roce využilo již téměř 13 miliard korun na realizaci projektů pro Operační program Doprava 2014–2020 (OPD2). Zároveň je doprava jedním ze dvou nejúspěšnějších operačních programů, co se týče administrace evropských prostředků.
22.12. – Správa železniční dopravy cesty (SŽDC) od roku 2013 zvyšuje investice, každoročně zhruba o čtyři miliardy korun. Předpokládá, že v roce 2018 dosáhnou více než 26 miliard korun. Výjimkou byl loňský rok, kdy bylo nutné rychle dočerpat evropské dotace a stavělo se za 39 miliard. Letos ministerstvo dopravy schválilo velký balík studií proveditelnosti a SŽDC už pracuje na přípravě dokumentací pro územní rozhodnutí.
Před nedávnem konstatoval generální ředitel AŽD Ing. Zdeněk Chrdle, že žádný technický prostředek nezabrání porušování předpisů. V tom s ním můžeme plně souhlasit, ale i přesto se společnost AŽD Praha snaží vyvinout technická zařízení, která upozorní, nebo dokonce zabrání porušení předpisů, a to zejména při projetí návěstidla v poloze Stůj.
Českou železnici čeká v budoucích zhruba 30 letech proměna, kterou je sjednocení napájecích soustav. Postupně má dojít k přepínání stejnosměrného proudu na střídavý, náklady odhaduje dosud neschválená studie Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na 40 miliard Kč. Jako první má být přepnutá část tratě mezi Břeclaví a Přerovem kvůli připravované elektrizaci tratě z Otrokovic přes Zlín do Vizovic.