Naléhavá potřeba urychlit výstavbu tratí Rychlých spojení (RS) v České republice včetně paralelní přípravy podmínek pro jejich využívání vedla Národní technologickou platformu Interoperabilita železniční infrastruktury k rozhodnutí zorganizovat mezinárodní konferenci o této problematice. Cílem konference bylo především informovat o postupu přípravy výstavby tratí Rychlých spojení.
Infrastruktura
15.12. – Již 1008 metrů severní tunelové trouby železničního tunelu Ejpovice vyrazili k dnešnímu dni raziči akciové společnosti Metrostav. Toto podzemní dílo, které je nejdůležitější částí rekonstrukce trati v úseku Rokycany – Plzeň, měří 4150 m a podchází vrchy Homolka a Chlum. Zhotovitelem celého díla je Sdružení Metrostav a Subterra, investorem pak Správa železniční dopravní cesty.
14.12. – Výnos mýta na jeden kilometr letos klesne pod čtyři koruny, když vloni kamiony v průměru zaplatily za průjezd jednoho kilometru dálnic a silnic první třídy 4,16 koruny na kilometr. Důvodem je nárůst počtu vozidel s ekologičtějšími motory, které platí nižší sazby. Na nejekologičtější třídu splňující normu Euro 6 v současnosti připadá přes 40 procent všech přepravních výkonů. Uvedl to Ondřej Zaoral z poradenské společnosti Inoxive. Celkem kamiony a autobusy po české zpoplatněné síti ročně najedou zhruba 2,5 miliardy kilometrů.
13.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začala s prvními drobnými opravami 40 nádraží na Moravě, ve Slezsku a na Vysočině. Například nádraží v Brně, ve Vítkovicích, v Rousínově, Blansku nebo Kostelci u Jihlavy se dočkají nové fasády, dveří a oken. Do konce roku na tyto rekonstrukce plánuje správce tratí vynaložit 52 milionů korun.
8.12. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje pro příští roky rychlý růst investičních výdajů vzhledem k rychlejší přípravě nových dopravních staveb. Letos je třeba 37 miliard korun, příští rok to má být 45 a v roce 2019 přes 60 miliard korun. V důsledku toho se ale prý může stát, že v příštích letech nebude dost peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI).
8.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s částkou 82,1 miliardy korun. Z toho 52 miliard půjde z tuzemských zdrojů a 30,1 miliardy z EU. Schválila to Poslanecká sněmovna. Dotace ze státního rozpočtu by měla fondu přinést 21,6 miliardy korun. Na výnosech z mýtného by měl SFDI získat 9,2 miliardy korun, z převodu podílu spotřební daně 7,8 miliardy a ze silniční daně 5,9 miliardy korun.
6.12. – Slovenský výběrčí mýta SkyToll podal rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci prodloužení smlouvy na výběr mýta s konkurenční společností Kapsch. V něm úřad zamítl žádost SkyTollu na zákaz plnění smlouvy s tím, že na výběru mýta existuje veřejný zájem. Podle SkyTollu ale úřad vůbec nezohlednil možnost uložení zákazu plnění smlouvy s odkladem.
6.12. – Rakouský dálniční operátor ASFINAG potvrdil, že po 18 měsících ukončil tendr na pokračování provozu svého dálničního mýta pro nákladní auta nad 3,5 tuny. Projekt zvaný „GO Maut 2.0“ spočívající v instalaci a technickém provozování inovovaného mikrovlnného mýtného systému vyhrál opět Kapsch TrafficCom, který s dceřinou společností Kapsch Telematic Services provozuje mýtné také v České republice nebo v Polsku. „Od roku 2004 tady máme v provozu stabilní a spolehlivý systém, uzavřenou zakázkou jsme si zajistili pokračování tohoto úspěšného modelu,“ říká generální ředitel ASFINAG Bernd Datler.
5.12. – Okruh silnic, na kterých dopravci v Německu platí mýtné, se od poloviny roku 2018 výrazně rozšíří. Počet kilometrů zpoplatněných silnic pro nákladní auta s hmotností nad 7,5 tuny stoupne o 40 tisíc kilometrů. Příslušný návrh schválil Spolkový sněm. Dnes je zpoplatněno 15 300 kilometrů silnic.
Slovenský provozovatel mýtného systému SkyToll se obává, že ministerstvo dopravy nevypíše výběrové řízení na nového provozovatel mýtného systému ani za tři roky. Milionová pokuta, kterou resortu dopravy udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, tak může být poslední tečkou za uzavřením smlouvy za více než pět miliard Kč se společností Kapsch bez výběrového řízení. Právě tomu SkyToll, který o vypsání tendru na správu českého mýta usiluje, chce zabránit stížností k Evropské komisi. Minulý týden to řekl předseda představenstva společnosti Matej Okáli. Ministerstvo dopravy prodloužení smlouvy obhajuje, podle něj jím zabránilo velkým škodám.