18.11. – Větší šanci na evropské peníze z fondu soudržnosti CEF budou mít přeshraniční dopravní projekty, které Česko připraví spolu s okolními státy. Na konferenci věnované financování dopravní infrastruktury to řekl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica. O nevyčerpané peníze z tohoto evropského dotačního programu bude Česko muset po roce 2020 soutěžit s ostatními unijními státy, přičemž unie bude hodnotit zejména připravenost předkládaných projektů.
Infrastruktura
14.11. – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) společně se svým členem Svazem dopravy ČR v souvislosti se snahou vlády zpoplatnit po roce 2019 silnice I. třídy pro dopravu těžkých nákladních vozidel žádají, aby zvýšené náklady nedopadly na dopravce, lokální podnikatele a aby mýtný systém byl efektivní. Rozsah zpoplatněných silnic a rozšíření mýtného systému bude předmětem dalších jednání, zatím se avízovaně týká 850 až třech tisíc kilometrů.
11.11. – Vybudování zcela nové sítě vysokorychlostních železničních tratí v Česku by mohlo stát 360 miliard korun. Na konferenci věnované budoucnosti železnice to řekl vedoucí odboru strategie na ministerstvu dopravy Luděk Sosna. Podle něj by se ceny jízdenek ve vysokorychlostních vlacích neměly výrazně lišit od cen běžné železnice a pohybovat se kolem jedné koruny za kilometr při současných cenách.
11.11. – Společnost CertiCon se stala koordinátorem projektu SIDAS (Systém inteligentní detekce a signalizace kolizních stavů pro zvýšení traťové bezpečnos ti) v rámci programu podpory výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu TRIO, jehož smyslem bude vyvinout nový systém detekující potenciální riziko na železnici. Na projektu se bude podílet také Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
11.11 – Ministerstvo dopravy ČR (MDČR) uzavřelo 28. srpna 2016 s dosavadním dodavatelem služeb elektronického mýta smlouvu „Zajištění provozu systému elektronického mýta po roce 2016“. Podle ministerstva se jejím podpisem státu podařilo zajistit úspory ve výši 28 procent. Analýza dodatků však ukazuje, že cena uváděná ministerstvem dopravy není konečná. Tvrdí to zástupci společnosti SkyTool po podrobné analýze těchto dodatků.
3.11. – Společnosti T-Systems International GmbH, Daimler AG a DKV EURO SERVICE GmbH + Co. KG se dohodly na spolupráci při vývoji a plošném zavádění elektronických mýtných služeb (EETS – European Electronic Toll Services) po celé Evropě. Spolupráce má probíhat formou společného podniku, tzv. joint venture.
31.10. – Na tři desítky evropských dopravních svazů, které zastupují provozovatele infrastruktury, operátory, místní úřady, uživatele a dodavatele vybavení v námořní, železniční, vnitrozemské vodní, silniční, letecké a intermodální dopravě, vyzvaly Evropský parlament a Evropskou radu, aby schválily návrh Evropské komise na úpravu víceletého finančního rámce EU.
31.10. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce v budoucnu investovat více než deset miliard korun do modernizace šedesátikilometrové trati z Hranic do Horní Lidče, po níž jezdí expresy z Prahy na Slovensko. Začít by chtěla v roce 2018 rekonstrukcí stanice ve Vsetíně. Ve hře jsou zatím čtyři varianty, výsledkem má být výrazné zkrácení jízdních dob. Potvrdil to Petr Pšenička z Odboru strategie SŽDC. Variantu by mělo v nejbližší době vybrat ministerstvo dopravy.
31.10. – Slovenský výběrčí mýta SkyToll poslal stížnost k Evropské komisi na prodloužení smlouvy na výběr českého mýta se společností Kapsch. Bojí se toho, že české soudy konstatují porušení zákona, ale nesjednají nápravu. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Správu mýtného systému s dosavadním provozovatelem prodloužilo ministerstvo dopravy bez výběrového řízení.
31.10. – Německá spolková země Sasko chce urychlit výstavbu nové železniční tratě mezi Drážďany a Prahou, která by měla zkrátit dobu cesty mezi oběma městy na méně než hodinu. Řekl to saský ministr hospodářství Martin Dulig. Trať, na které se Česká republika a Sasko dohodly letos v dubnu, by mohla být hotová kolem roku 2030.