Dne 8. července členské země Evropské unie oficiálně schválily 195 dopravních projektů (včetně staveb na území České republiky – viz zprávu z 8. července na http://ec.europa.eu/transport), které na základě výzvy z roku 2015 získají 6,7 miliardy € z Fondu pro propojování Evropy (CEF).
Infrastruktura
Vláda minulý týden schválila tříleté prodloužení smlouvy na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Během této doby má nynější dodavatel získat bez výběrového řízení od státu zhruba šest miliard Kč. Rozhodnutí kritizuje opozice i konkurent Kapsche, firma SkyToll. Také ve vládní koalici předcházela souhlasu ostrá výměna názorů, ČSSD připomínala, že proti prodloužení se vyslovily vládní komise. Podle premiéra Bohuslava Sobotky má být příští rok vypsán tendr na nového provozovatele mýta.
Rok po tragické srážce pendolina s kamionem na železničním přejezdu ve Studénce se opět hovoří o možnostech zvýšení bezpečnosti provozu na železničních přejezdech. Podle generálního ředitele společnosti AŽD Praha Zdeňka Chrdleho umožňují technické prostředky zmírnění následků podobné srážky, rozhodně ale nezabrání porušování předpisů a hazardování v okolí železničních přejezdů či přímo na nich.
Ve středu 15. června se v Bruselu v sídle Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii odehrál work-shop o problematice vnitrozemské vodní dopravy v ČR, věnovaný zejména záměru Plavebního stupně Děčín s důrazem na jeho vlivy na životní prostředí. Jednání uspořádalo Ministerstvo dopravy pod vedením státního tajemníka Tomáše Čočka, spolu se Stálým zastoupením ČR a Ředitelstvím vodních cest ČR. Kromě zástupců Evropské komise (DG MOVE, DG ENV a DG REGIO) se ho účastnil také koordinátor evropského koridoru Orient-East-Mediteranean Mathieu Grosch.
29.7. – Divize Mobility společnosti Siemens představila ve spolupráci s firmou Infineon radarovou technologii pro autonomní a systémem propojené řízení dálnic. Systém využívá nového typu radarového čidla, které komunikuje přímo s auty. Díky němu se vozy budou moci přímo napojit na dálniční infrastrukturu, což umožní optimalizovat dopravní toky a účinně předcházet rizikům.
26.7. – Práce na rekonstrukci některých úseků dálnice D1 by podle ministra dopravy Dana Ťoka mohly postupovat rychleji. Větší nasazení firem ministr požaduje v úseku mezi Měřínem a Velkým Meziříčím, o situaci chce jednat se zhotovitelem. Naopak mezi Hvězdonicemi a Ostředkem má stavba deset dnů předstih a je šance, že by v tomto úseku mohla modernizace skončit dřív, řekl Ťok během kontrolní cesty po D1.
26.7. – Nový provozovatel českého mýtného systému by měl vzejít z otevřeného výběrového řízení, ve kterém nebude stát provozovatelům nařizovat, jakou technologii mají pro zajištění výběru využít. Tendr plánuje ministerstvo dopravy spustit příští rok v červenci.
22.7. – Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a hejtman Středočeského kraje Miloš Petera žádají co nejrychlejší dostavbu části Pražského okruhu označovaného jako úsek 511 mezi D1 a hradeckou dálnicí. Ministru dopravy Danu Ťokovi proto poslali dopis. Dolínek s Peterou žádají zahájení procesu EIA, který posuzuje vliv stavby na životní prostředí. Také žádají dostavbu tzv. běchovické spojky mezi Běchovicemi a středočeskými Úvaly.
19.7. – Zásady rozvoje Jihomoravského kraje potřebné pro dostavbu dálnice Brno – Mikulov – Vídeň budou hotové na podzim. Po setkání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Oba politici projednali i stav příprav mezistátního spojení mezi Znojmem a Vídní přes Hollabrunn a chystané železniční spojení regionálním expresem z Vídně do Českých Budějovic.
19.7. – Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli nedávnému rozhodnutí vlády prodloužit o tři roky smlouvu na provoz mýtného systému se společností Kapsch. Rozhodnutí nevypisovat řádnou soutěž na výběr mýtného považuje hnutí za protiprávní, podnět k prošetření proto současně podalo i Nejvyššímu státnímu zastupitelství.