13.6. – Výstavba dálnice D8 z Prahy na Ústí nad Labem a dále k hranicím s Německem má 15 let zpoždění. Stále chybí posledních 17 kilometrů mezi Lovosicemi a Řehlovicemi, úsek vede přes území ohrožené sesuvy půdy. Průtahy stavby cenu úseku navíc zdražují. Dosud za něj stát zaplatil přes 14 miliard korun, přičemž odhad z roku 1993 počítal s tím, že tento úsek vyjde zhruba na tři miliardy korun. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Infrastruktura
Ministr dopravy Dan Ťok na nedávném Žofínském fóru věnovaném dopravní infrastruktuře, klíčovým legislativním normám a výhledu dopravního stavitelství razantně odmítl, že se u nás staví nejdražší dálnice v Evropě. Pokud by se však dotaz z pléna týkal délky výstavby dopravní infrastruktury, už by asi tak razantně odmítavá odpověď přijít nemohla. Právě délka přípravy a samotné výstavby zejména nových dálnic a silnic je trnem v oku nejen ministerstvu dopravy.
8.6. – Prorážkou do portálu těsně před plzeňskou čtvrtí Doubravka skončila ražba více než čtyřkilometrové jižní trouby tunelu Ejpovice. Po téměř rok a půl trvající práci pod zemí se tunelovací stroj Viktorie podíval alespoň částečně na denní světlo. Slavnostní akce se zúčastnili představitelé SŽDC, SFDI, zhotovitelů – společností Metrostav a Subterra i další účastníci výstavby a hosté.
6.6. – Státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podaly žalobu na majitele lomu, který je podle státu hlavním viníkem sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku. Společnost Kámen Zbraslav, které lom patří, závěry ministerstva prostřednictvím svého právního zástupce odmítla.
6.6. – Trať na pražské letiště má být hotová mezi roky 2023 a 2024. Vyjít by měla zhruba na 20 miliard korun. Po dnešním setkání s ministrem dopravy Danem Ťokem, generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty Pavlem Surým a pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Podle ministra dopravy Dana Ťoka se nyní počítá s variantou vedoucí trať tunelem přes Střešovice. Tuto dražší variantu prosazuje radnice Prahy 6. Není ale jisté, že na tuto variantu přispěje Evropská unie.
3.6. – Zatímco Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) už delší dobu připravuje modernizaci trati Plzeň – Domažlice – státní hranice, německá centrální vláda nevnímá pokračování přes Řezno až do Mnichova jako prioritu. O elektrifikaci železniční linie přitom usiluje Bavorsko. Vzhledem k tomu, že by tam vlaky jezdily až 140 km/h, mají o ni velký zájem i dopravci zboží. Řekl to náměstek plzeňského hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner.
2.6. – Správa železniční dopravní cesty dnes slavnostně ukončila modernizaci 12 kilometrů tratě mezi Táborem a Sudoměřicemi u Tábora, která probíhala od roku 2013. Tím se zvýšil komfort pro cestující na trati z Prahy do Tábora a došlo k dalšímu zkrácení doby jízdy. „Úsek mezi Táborem a Sudoměřicemi je důležitou součástí modernizace celého 4. koridoru, na kterém budou moci jezdit moderní vlaky rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Po celé trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi se tak zkrátí cesta mezi oběma městy přibližně na hodinu a půl, což je zrychlení o více než hodinu,“ uvedl generální ředitel SŽDC Pavel Surý.
1. 6.- Ministerstvo dopravy zatajuje výsledky průzkumu, který si zadalo v souvislosti se sesuvem na dálnici D8. Na setkání s novináři to řekla dopravní expertka Miloslava Pošvářová ze Stínového ŘSD. Neoficiálně získané informace ale naznačují, že se o nebezpečí sesuvu vědělo dopředu a celý projekt dálničního úseku byl špatně vyprojektován, dodala šéfka organizace, která se zabývá kontrolou státní investorské organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
1. 6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovoznilo nový bezplatný webový portál, který informuje o plánovaných uzavírkách dálnic a silnic prvních, ale i nižších tříd. Posloužit může policii, firmám i veřejnosti. Informoval o tom ředitel ŘSD Jan Kroupa. Podle něj portál slučuje plány investorů jako ŘSD, krajů nebo správ a údržeb silnic.
31.5. – Správa železniční dopravní cesty zlepšila parametry části železniční tratě, která vede z Velkého Oseku přes Chlumec nad Cidlinou, Hradec Králové a Týniště nad Orlicí do Chocně. Hlavním cílem projektu bylo její uvedení do technického stavu odpovídajícího evropským parametrům a standardům.