23.2. – Výstavba vysokorychlostní železniční tratě z Prahy do Brna vyjde, podle navrhovaných variant, na 120 až 160 miliard korun. Trasa, kudy povede, by měla být známa v roce 2019. Nová trať by měla také ulehčit dojíždění lidem ze středních Čech do Prahy. Po jednání se zástupci Prahy, Brna a tří dotčených krajů to řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr dopravy Dan Ťok.
Infrastruktura
20.2. – Výstavba dálnic D11, D35 a D6 by měla být zahájena již v průběhu tohoto roku, v současné době zde probíhá výběrové řízení na realizaci stavby a činí se potřebné kroky k získání stavebního povolení. Zmiňované stavby jsou třemi z devíti prioritních staveb, u nichž vláda vyjednala výjimku ze zcela nového posuzování dopadů staveb na životní prostředí, tzv. EIA. Při páteční návštěvě krajů to řekl ministr dopravy Dan Ťok.
20.2. – Správa železniční dopravní cesty představila veřejnosti klíčovou část připravovaného železničního spojení Prahy s Letištěm Václava Havla. Veřejná prezentace a diskuze ke zpracování projektové dokumentace projektu Modernizace a novostavba trati Praha-Veleslavín (včetně) – Praha-Letiště Václava Havla (včetně) proběhla ve čtvrtek 16. února 2017 vpodvečer v posluchárně Fakulty dopravní ČVUT.
20.2. – Kraje by letos mohly od státu dostat mimořádnou podporu na opravy silnic II. a III. třídy ve výši až čtyři miliardy korun. Ministerstvo dopravy je připraveno uvolnit na zanedbané silnice v krajském majetku zhruba 2,5 miliardy korun. Dalším zdrojem prostředků bude vládní rozpočtová rezerva, pokud s tím kabinet bude souhlasit. Po jednání se zástupci samosprávy a krajů to uvedli ministři Dan Ťok a Andrej Babiš.
15.2. – Vláda na návrh ministra dopravy Dana Ťoka jmenovala Pavla Kodyma na pozici předsedy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Kodym zvítězil v opakovaném veřejném výběrovém řízení, do kterého se přihlásili čtyři zájemci. Nový nezávislý regulátor bude mít za úkol především hlídat transparentní přístup při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům, řešit bude také spory mezi dopravci a provozovateli dráhy, uzavírání smluv o přístupu na dráhu, ale třeba také výlukový jízdní řád.
13.2. - O téměř 70 procent meziročně klesl výběr mýta na silnici 1. třídy I/30, která před dokončením dálnice D8 sloužila kamionům jako spojka z Ústí nad Labem k nájezdu na dálnici do Prahy. Pokles počtu kamionů zaznamenaly i další „jedničky“ v okolí zkompletované D8, která naopak ve výběrech mýta vyrostla o 30 procent.
13.2. – Souhlasné stanovisko k vlivu na životní prostředí (EIA) má od ministerstva životního prostředí všech devět prioritních dopravních staveb. Poslední byl úsek D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Ostrovem. Informovala o tom Jana Taušová z uvedeného ministerstva. Sedmadvacetikilometrový úsek tak může získat stavební povolení.
9.2. – Správa železniční dopravní cesty pokračuje i letos ve zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech. V letech 2013 až 2016 zmodernizovala celkem 276 přejezdů za 2,3 miliardy korun. A v tomto trendu hodlá pokračovat i v letošním roce, kdy správce drážní infrastruktury plánuje vynaložit celkem 1,4 miliardy korun na zvýšení bezpečnosti na přejezdech.
9.2. – Otevřené výběrové řízení na další provoz českého mýtného systému po roce 2019 by mohlo být vypsáno v květnu. Uvedl to ministr dopravy Dan Ťok. Podle vládního zadání by se tak mělo stát do poloviny roku. Mezi zájemci o správu českého mýtného systému Ťok vedle současného provozovatele, firmy Kapsch jmenoval slovenského výběrčího mýta SkyToll, americký Xerox a správce mýtného v Německu a Maďarsku.
9.2. – V úterý 7. února 2017 vypršela poslední možnost pro podání žádostí o podporu v dopravní části Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Od roku 2014 se jednalo v pořadí o třetí a poslední možnost, jak tyto evropské prostředky získat. Žadatelé celkem předložili 30 projektů v celkové hodnotě 988 milionů eur.