Nákladním dopravcům, kteří si v minulosti často stěžovali na preferenci osobní dopravy na českých kolejích před nákladní, se blýská na lepší časy. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chystá výrazné modernizace nákladních koridorů, od příštího roku se změní poplatek za dopravní cestu právě ve prospěch nákladních dopravců a změní se i preference jednotlivých kategorií vlaků. Na další plány SŽDC nejen v letošním roce jsme se zeptali generálního ředitele této státní organizace Pavla Surého.
Infrastruktura
Hlavním tématem aktuálních projektových prací u stavby 511 Pražského okruhu je nyní podle Ministerstva dopravy ČR zpracování dokumentace k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Klíčová pro její dokončení jsou dopravní data, která pro současný stav a etapy dodaly k posouzení Technická správa komunikací hlavního města Prahy a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
V březnu by mělo být pravděpodobně jasno o tom, zda a za jakých podmínek se má Česká republika vydat směrem k přípravě a následně výstavbě uceleného systému rychlé železnice. Vláda má totiž projednat klíčový koncepční dokument Program rozvoje rychlých železničních spojení v ČR, který vypracovalo ministerstvo dopravy.
Otevřené výběrové řízení na další provoz českého mýtného systému po roce 2019 by mohlo být vypsáno v květnu. V České televizi to minulý týden uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle vládního zadání by se tak mělo stát do poloviny roku. Mezi zájemci o správu českého mýtného systému Dan Ťok vedle současného provozovatele, firmy Kapsch, jmenoval slovenského výběrčího mýta SkyToll, americký Xerox a správce mýtného v Německu a Maďarsku.
Na severu Slovenska minulý týden začala výstavba zhruba šest kilometrů dlouhého úseku dálnice D3, který po dokončení zrychlí jízdu do České republiky a Polska. Zakázku získalo konsorcium tří firem, jehož součástí je také společnost Hochtief CZ.
23.2. – Výstavba vysokorychlostní železniční tratě z Prahy do Brna vyjde, podle navrhovaných variant, na 120 až 160 miliard korun. Trasa, kudy povede, by měla být známa v roce 2019. Nová trať by měla také ulehčit dojíždění lidem ze středních Čech do Prahy. Po jednání se zástupci Prahy, Brna a tří dotčených krajů to řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr dopravy Dan Ťok.
20.2. – Výstavba dálnic D11, D35 a D6 by měla být zahájena již v průběhu tohoto roku, v současné době zde probíhá výběrové řízení na realizaci stavby a činí se potřebné kroky k získání stavebního povolení. Zmiňované stavby jsou třemi z devíti prioritních staveb, u nichž vláda vyjednala výjimku ze zcela nového posuzování dopadů staveb na životní prostředí, tzv. EIA. Při páteční návštěvě krajů to řekl ministr dopravy Dan Ťok.
20.2. – Správa železniční dopravní cesty představila veřejnosti klíčovou část připravovaného železničního spojení Prahy s Letištěm Václava Havla. Veřejná prezentace a diskuze ke zpracování projektové dokumentace projektu Modernizace a novostavba trati Praha-Veleslavín (včetně) – Praha-Letiště Václava Havla (včetně) proběhla ve čtvrtek 16. února 2017 vpodvečer v posluchárně Fakulty dopravní ČVUT.
20.2. – Kraje by letos mohly od státu dostat mimořádnou podporu na opravy silnic II. a III. třídy ve výši až čtyři miliardy korun. Ministerstvo dopravy je připraveno uvolnit na zanedbané silnice v krajském majetku zhruba 2,5 miliardy korun. Dalším zdrojem prostředků bude vládní rozpočtová rezerva, pokud s tím kabinet bude souhlasit. Po jednání se zástupci samosprávy a krajů to uvedli ministři Dan Ťok a Andrej Babiš.
15.2. – Vláda na návrh ministra dopravy Dana Ťoka jmenovala Pavla Kodyma na pozici předsedy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Kodym zvítězil v opakovaném veřejném výběrovém řízení, do kterého se přihlásili čtyři zájemci. Nový nezávislý regulátor bude mít za úkol především hlídat transparentní přístup při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům, řešit bude také spory mezi dopravci a provozovateli dráhy, uzavírání smluv o přístupu na dráhu, ale třeba také výlukový jízdní řád.