27.3. – Řidiči osobních aut budou od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. Rozhodl o tom Spolkový sněm. Opatření kritizované německou opozicí i některými evropskými státy se dotkne mimo jiné českých řidičů. Německým automobilistům však bude mýtné kompenzováno daňovými úlevami. Český premiér Bohuslav Sobotka proto považuje německé mýtné za diskriminační; Česko by se podle něj mohlo připojit k chystané žalobě proti jeho zavedení.
Infrastruktura
22.3. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybavila v loňském roce dalších 482 kilometrů tratí digitálním rádiovým systémem GSM-R. Celkem je tak již pokryto 1 660 traťových kilometrů. Během následujících let by se měl tento systém rozšířit na celou transevropskou dopravní síť TEN a postupně také na další celostátní i regionální tratě v České republice.
22.3. – Postupné zahajování úseků modernizace D1, stavba několika částí jihočeské D3, obchvatu Opavy a příprava prioritních staveb dálnic jako je D11 z Hradce Králové směrem do Polska, dálnice D35 do Olomouce nebo další úseky karlovarské D6. To je obsahem informace o přípravě a realizaci dopravních staveb v letech 2016 až 2018, kterou dostala na stůl vláda.
20.3. – Mezi Berounem a Královým Dvorem byla zahájena rekonstrukce železniční trati, díky níž budou moci vlaky tímto úsekem projíždět stošedesátikilometrovou rychlostí. Zkrátí se tak doba jízdy mezi Prahou a Plzní. Součástí akce bude obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,2 miliardy bez DPH, většinu pokryje dotace z Evropské unie. Řekl to náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Mojmír Nejezchleb.
20.3. – Centrum pro efektivní dopravu (Cedop) může spolu s francouzskou společností Egis Rail začít pracovat na studii proveditelnosti na výstavbu rychlotrati z Prahy do Drážďan. Smlouvu na vytvoření studie podepsala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Pokud vše půjde podle plánu, mohla by tato první tuzemská vysokorychlostní trať být v provozu v roce 2035. Potvrdila to mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.
15.3. – Nová část dálnice D3 Ševětín – Borek se začala stavět na Českobudějovicku. Stavba téměř jedenáctikilometrového úseku bude stát 933 milionů. Povede po trase nynější silnice I/3. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavební práce potrvají do prosince 2019. Informoval o tom Jan Rýdl z ŘSD.
13.3. – Provozní náklady mýtného systému od začátku letošního roku podle očekávání klesly až k 16 procentům z vybraného mýta. Je to důsledek slev, které se ministerstvu dopravy podařilo vyjednat se stávajícím provozovatelem systému firmou Kapsch při prodlužování mýtné smlouvy. Státu tak z každé vybrané stokoruny aktuálně zůstává 84 korun.
Valná hromada Svazu dopravy se minulý týden mimo jiné zabývala problematikou mezd šoférů linkových autobusů, kteří kvůli nízkým mzdám hrozí celostátní stávkou. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka k tomu ale není důvod, protože u 11 krajů se podařilo navýšení mezd vyjednat. Problematické jsou jen dva kraje, Ústecký a Jihomoravský.
9.3. – Ministerstvo dopravy chce od roku 2020 nebo nejpozději od roku 2021 zahrnout do mýtného také poplatky za hluk a emise. Poslancům z kontrolního výboru to řekl náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva, když je přišel informovat o přípravě výběru nového dodavatele mýtného systému. V zadávací dokumentaci na nový mýtný systém už by podle něj měl být požadavek na to, aby to tento nový systém dokázal.
9.3. – Ministr dopravy Dan Ťok se zúčastnil slavnostního zahájení obchvatu Strakonic. Stavbu se podařilo zahájit pouhé dva roky od nastartování nového stavebního řízení. Obchvat zlepší zejména průjezd tranzitní dopravy ve směru od Prahy a Písku na Klatovy a Horažďovice.