25.6. – Některá nádraží v Česku budou nejspíš zbourána, protože se jejich opravy nevyplatí. Na konferenci k budoucnosti železnice to řekl generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý. Správa železnic před rokem od Českých drah koupila necelých 1600 nádraží a nyní do jejich rekonstrukce investuje stovky milionů korun. Přednost mají zanedbaná nádraží v krajských městech a v důležitých železničních uzlech, kde je největší počet cestujících.
Infrastruktura
21.6. – Správce mýtného systému, společnost Kapsch, chce státu prodat svůj mýtný byznys v Česku. Návrh na prodej předložil Kapsch ministerstvu dopravy loni v listopadu, nyní, po vyhlášení téměř 30miliardového tendru, firma návrh prezentuje jako řešení pro případ, že by soutěž na nového provozovatele nevyšla. Stát by se tím rovněž zbavil závislosti na externím správci mýta.
15.6. – Do nové soutěže na výběr mýtného na českých dálnicích a silnicích I. tříd se mohou hlásit zájemci. Ministerstvo dopravy totiž vypsalo v souladu s usnesením vlády zadávací řízení na provozovatele mýtného systému po roce 2019. Předpokládaná cena zakázky je necelých 29 miliard korun na 10 let bez DPH.
15.6. – Za rok 2016 se podařilo vyčerpat více než 78,7 miliard korun na dopravní stavby. Vyplývá to z výroční zprávy Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), kterou dostala vláda. Resort dopravy dokázal na dopravní projekty využít dokonce o 13 miliard Kč více, než byl původně schválený rozpočet SFDI. Jedná se tak o historicky nejlepší výsledek čerpání rozpočtu na dopravní infrastrukturu.
14.6. – Ministři dopravy Dan Ťok a financí Ivan Pilný se dohodli na zvýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2018 o deset miliard korun. Původní návrh ministerstva financí ve výši 45 miliard korun z národních zdrojů nedokázal pokrýt náklady na pokračování v rozestavěných dopravních stavbách. Návrh státního rozpočtu pro příští rok je jeden z hlavních bodů dnešního jednání vlády.
9.6. – Krajský úřad v Hradci Králové na žádost Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) přerušil 5. června na dva roky řízení o povolení výjimky z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin v trase plánovaného plavebního kanálu u Přelouče. Stavba nemá souhlasné závazné stanovisko vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) ani novou dokumentaci pro územní řízení. Výstavba vodní cesty se tak opět oddaluje.
9.6. – Ve čtvrtek 8. června začala rekonstrukce více než 160 let starého Negrelliho viaduktu v Praze. Tímto slavnostním aktem byla zahájena také první etapa stavby klíčového spojení mezi Masarykovým nádražím a Letištěm Václava Havla. Provoz po viaduktu bude díky využití moderních technologií tišší a vlaky po něm budou jezdit vyšší traťovou rychlostí.
9.6. – Snížení evropských dotací na rozvoj dopravní infrastruktury postihne železnici. Kvůli zvýšení životní úrovně v regionu omezí EU dotace v rámci Operačního programu doprava (OPD) o 62 milionů eur (1,6 miliardy korun). I po tomto snížení prostředků může Česko na železniční projekty čerpat pro roky 2014 až 2020 zhruba 2,3 miliardy eur (61 miliard korun). Snížení dotace na železnici už schválila vláda.
5.6. – Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení pro první úsek pokračování dálnice D11 z Hradce Králové směrem na Smiřice. Druhá část úseku dostane povolení v nejbližší době. Celý úsek měří 15,5 kilometru a stavět by se mohl začít letos na podzim. Hotový by mohl být v roce 2021. Předpokládaná cena stavby je 6,5 miliardy korun bez DPH. Od dubna na místě budoucí stavby probíhá archeologický průzkum.
2.6. – Nejblíže k zahájení výstavby jsou dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří a D35 v úsecích Časy – Ostrov a Opatovice nad Labem – Časy, u nichž by měla výstavba začít již na podzim tohoto roku. Informaci o přípravě všech devíti prioritních projektů dostala tento týden vláda. Jde o projekty, u nichž vláda vyjednala výjimku ze zcela nového posuzování dopadů staveb na životní prostředí, tzv. EIA.